Czwartek, 03 kwietnia | Imieniny: Ryszarda, Antoniego, Pankracego
02.04.2025 | Czytano: 93

Nowe możliwości dla studentów i naukowców

​Politechnika Krakowska została członkiem The European Nuclear Education Network (ENEN) – prestiżowej, międzynarodowej organizacji, wspierającej edukację i badania w dziedzinach związanych z energetyką jądrową. Przystąpienie do ENEN otwiera przed studentami i kadrą akademicką Politechniki nowe możliwości – dostęp do międzynarodowych szkoleń, programów stypendialnych oraz współpracy z czołowymi instytutami badawczymi i firmami sektora jądrowego.

Studenci Politechniki Krakowskiej  podczas zajęć w Centrum Badawczym Řež / Fot. archiwum WIŚiE PK / Archiwum PK
Studenci Politechniki Krakowskiej podczas zajęć w Centrum Badawczym Řež / Fot. archiwum WIŚiE PK / Archiwum PK
To ważny krok w kierunku rozwoju innowacyjnych technologii i podnoszenia jakości kształcenia w tej dziedzinie, kluczowej dla przyszłości energetycznej Polski i Europy. Podczas Walnego Zgromadzenia ENEN w Brukseli krakowską uczelnię - po raz pierwszy oficjalnie - zaprezentowali na forum organizacji dr hab. inż. Marzena Nowak-Ocłoń, prof. PK oraz dr hab. inż. Artur Cebula, prof. PK z Katedry Energetyki, koordynującej na PK kształcenie w obszarze energetyki jądrowej.
 
Dr hab. inż. Marzena Nowak-Ocłoń, prof. Politechniki Krakowskiej,  dr Gabriel Lazaro Pavel, dyrektor zarządzający ENEN i dr hab. inż. Artur Cebula, prof. PK podczas zgromadzenia ENEN w Brukseli/ Archiwum PK

Sieciowe szanse dla studentów i naukowców  

Europejska Sieć Edukacji Jądrowej swoją misję – zachęcania i edukowania kadr dla wymagającej pracy w sektorze energetyki atomowej  – realizuje przez współpracę pomiędzy uczelniami, instytutami badawczymi, organami regulacyjnymi, przemysłem oraz innymi organizacjami zaangażowanymi w zastosowania nauki o jądrach atomowych i promieniowaniu jonizującym. Organizacja zrzesza specjalistów w zakresu inżynierii budowy i eksploatacji bloków jądrowych, paliwa jądrowego, utylizacji odpadów oraz bezpieczeństwa. Jest konsorcjantem w 11 projektach międzynarodowych finansowanych przez Unię Europejską o charakterze edukacyjnym i szkoleniowym, które mają na celu zwiększenie liczby studentów i młodych naukowców w sektorze jądrowym.

– Nasze przystąpienie do Europejskiej Sieci Edukacji Jądrowej to ogromna szansa dla studentów Politechniki Krakowskiej, zwłaszcza kierunków i specjalności energetyka i energetyka jądrowa – mówi dr hab. inż. Artur Cebula z Katedry Energetyki PK. – Będą mogli uczestniczyć w międzynarodowych kursach, szkołach letnich i warsztatach, finansowanych przez ENEN oraz korzystać z oferty stypendiów na staże i wyjazdy studyjne. Szczególnie wartościowa będzie dla naszych młodych inżynierów możliwość aplikowania o staże w czołowych instytucjach jądrowych, stowarzyszonych z ENEN takich jak: instytuty badawcze np. CERN, SCK CEN, CEA, JRC, firmy sektora jądrowego, choćby EDF, Framatome, Westinghouse czy  Międzynarodowa Agencji Energii Atomowej (IAEA).

ENEN współpracuje z czołowymi uczelniami i ośrodkami badawczymi, dzięki czemu studenci będą mogli brać udział w darmowych lub dotowanych kursach online o tematyce jądrowej oraz uzyskają  dostęp do specjalistycznych materiałów dydaktycznych, wykładów i baz danych.

Przystąpienie Politechniki Krakowskiej do sieci ENEN przyniesie także korzyści kadrze akademickiej uczelni. – Stowarzyszenie  promuje badania i innowacje, angażuje się w projekty badawcze, zwłaszcza w kontekście bezpieczeństwa reaktorów, odpadów radioaktywnych oraz nowych technologii jądrowych. Współpracuje też z przemysłem  i działa na rzecz zbliżenia świata akademickiego z sektorem gospodarki, co pomaga dostosować programy edukacyjne do rzeczywistych potrzeb rynku pracy. Łączy uczelnie, instytuty badawcze oraz przemysł jądrowy dla ujednolicenia i podniesienia jakości kształcenia w dziedzinie energetyki jądrowej.  W tych wszystkich inicjatywach będziemy mogli uczestniczyć – wskazuje dr hab. inż. Marzena Nowak-Ocłoń.

Podczas pierwszej oficjalnej prezentacji Politechniki Krakowskiej na forum ENEN w Brukseli (w budynku Universitaire Stichting - Fondation Universitaire) prof. Artur Cebula przedstawił historię i dorobek naukowy uczelni, jej zespołów badawczych i dydaktycznych w obszarze energetyki jądrowej. Zaprezentował politechniczny model kształcenia w zakresie energetyki jądrowej, oparty na nowoczesnych programach studiów, współpracy z innymi ośrodkami  (m.in. Instytutem Fizyki Jądrowej z Krakowa oraz Centrum Badawczym Řež w Czechach) oraz dostępie do nowoczesnych laboratoriów badawczych. W prezentacji wskazał też te aspekty współpracy PK z europejską siecią, które będą szczególnie cenne dla uczelni: – To przede wszystkim udział w europejskich programach badawczo-rozwojowych w dziedzinie energetyki jądrowej, wymiana doświadczeń z czołowymi ośrodkami naukowymi w Europie, rozwój nowoczesnych technologii w obszarze reaktorów jądrowych i bezpieczeństwa nuklearnego oraz kształcenie przyszłych specjalistów w dziedzinie energetyki jądrowej zgodnie z najwyższymi europejskimi standardami – wylicza Artur Cebula.

Energetyka jądrowa na Politechnice Krakowskiej

Politechnika Krakowska kształci na kierunku energetyka jądrowa i takiej specjalności na Wydziale Inżynierii Środowiska i Energetyki, m.in. we współpracy z Instytutem Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie. W programie kształcenia energetyki jądrowej znajdą się m.in. takie zagadnienia jak: nowe bloki jądrowe, systemy bezpieczeństwa jądrowego, technologie chłodzenia, właściwości materiałów konstrukcyjnych i eksploatacyjnych stosowanych w budowie maszyn, energetyce cieplnej i jądrowej, technologie materiałów i ich trwałości, technologie wspomagające instalacje jądrowe, techniki monitorowania systemów i elementów energetycznych znajdujących się w elektrowniach jądrowych, zagadnienia wpływu pracy elektrowni jądrowych na środowisko, uwarunkowania środowiskowe, ekonomiczne i prawne procesu inwestycyjnego, zasady budowy, modelowania, eksploatacji, projektowania i regulacji parametrów pracy instalacji energetycznych, energoelektrycznych i grzewczych.

W planie kształcenia przewidziano także laboratoria wyjazdowe i studyjne do krajowych i zagranicznych obiektów przemysłowych i badawczych energetyki jądrowej. m.in. czeskiego Centrum Badawczego Řež (Centrum výzkumu Řež, CVŘ), z którym krakowska uczelnia zawarła porozumienie o współpracy w zakresie kształcenia i badań. CVŘ zalicza się do najważniejszych w Europie Środkowej ośrodków specjalizujących się w energetyce, szczególnie energetyce jądrowej. Posiada m.in. eksperymentalne reaktory badawcze i technologiczne stanowiska doświadczalne.
 
Studenci Politechniki Krakowskiej  podczas zajęć w Centrum Badawczym Řež / Fot. archiwum WIŚiE PK / Archiwum PK

W grudniu pierwszą wizytę studyjną i zajęcia praktyczne w czeskim ośrodku odbyła grupa studentów Politechniki ze specjalności energetyka jądrowa. Uczestniczyła w zajęciach laboratoryjnych z przedmiotu „Reaktory Jądrowe”. Studenci poznali m.in. reaktor LVR-15 (wielofunkcyjną platformę badawczą o  mocy cieplnej 10 MWt), reaktor LR-0 (jeden z najbardziej elastycznych reaktorów eksperymentalnych na świecie), Laboratorium Hot Cells (specjalistyczne miejsce przeznaczone do badania wysokoaktywnych próbek promieniotwórczych). Mieli też ćwiczenia w laboratoriach badania materiałów i paliwowym. – Zajęcia w Centrum Badawczym Řež to  niezwykle cenne doświadczenie edukacyjne, pozwalające nie tylko zgłębić wiedzę teoretyczną, ale także zdobyć praktyczne umiejętności w pracy z zaawansowanymi technologiami. Takie zajęcia są unikatowe w skali naszego kraju, bo nie ma laboratorium w Polsce,  które umożliwiłoby prace z rzeczywistymi obiektami lub zwiedzenie i poznanie reaktora i jego elementów. My, dzięki porozumieniu z czeskim ośrodkiem, stwarzamy takie możliwości studentom Politechniki Krakowskiej – podkreśla dr. hab. inż. Artur Cebula, prof. PK, współtwórca programu kształcenia w obszarze energetyki jądrowej na Politechnice. 

Kadry, które kształcą się na Politechnice Krakowskiej dla branży atomowej, będą mogły uczestniczyć w projekcie budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. M.in. w tym celu uczelnia podpisała umowę o współpracy z Mostostalem Kraków S.A, jednym z 7 polskich przedsiębiorstw wybranych do realizacji tego przedsięwzięcia. Umowa dotyczy m.in. wspólnej realizacji projektów dydaktycznych i badawczo-rozwojowych, a także eksperckiej kooperacji przy budowie polskiej elektrowni atomowej.
 
 
Źródło mat. prasowe Politechniki Krakowskiej

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Partnerzy malopolskaonline.pl