Niedziela, 04 maja | Imieniny: Floriana, Moniki, Grzegorza
24.03.2025 | Czytano: 232

Ponad 100 tysięcy Małopolanek zbadało piersi

W 2024 roku z programu profilaktyki raka piersi, który finansuje Narodowy Fundusz Zdrowia, skorzystało 101 tys. Małopolanek, to o 26 tys. więcej niż rok wczesniej. Największy odsetek uprawnionych pań zgłosił się na profilaktyczną mammografię w powiecie oświęcimskim, wielickim i olkuskim.

zdjęcie ilustracyjne z freepik.com
zdjęcie ilustracyjne z freepik.com
- O wadze profilaktyki nasi doradcy starają się przypominać przy każdej możliwej okazji. Zachęcanie Małopolan do korzystania z narzędzi, jakie daje NFZ, to jeden z naszych priorytetów. Takim narzędziem są m.in. bezpłatne badania przesiewowe. Nasza analiza pokazuje, że w ubiegłym roku z profilaktycznej mammografii skorzystało w Małopolsce o 26 tys. kobiet więcej niż w 2023 r. To kolejne 26 tys. Małopolanek, które zadziałały, odwiedziły pracownię diagnostyczną czy mammobus i zyskały pewność, że są zdrowe albo szansę, by zareagować na wczesnym etapie rozwoju choroby – mówi Elżbieta Fryźlewicz-Chrapisińska, dyrektor Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Krakowie.
 
Narodowy Fundusz Zdrowia finansuje program profilaktyki raka piersi dla kobiet w wieku 45-74 lata. Można z niego korzystać raz na dwa lata. Rok 2025 jest takim momentem dla 700 tys. Małopolanek. Każda z nich może zbadać się bez opłat, bez skierowania, bez kolejek. Wystarczy wybrać dowolną pracownię diagnostyczną, która wykonuje profilaktyczną mammografię, zadzwonić i umówić się na badanie. Lista placówek jest dostępna na stronie małopolskiego NFZ www.nfz-krakow.pl w zakładce Profilaktyka z NFZ. W tym samym miejscu można znaleźć również harmonogram postoju mammobusów.
 
Mammobusy to mobilne gabinety, które docierają przede wszystkim do mniejszych miejscowości i wsi. Diagnostyka na ich pokładzie nie różni się jakością od tej wykonywanej w stacjonarnej pracowni. Tylko do końca marca mammobusy zaparkują jeszcze w 30 różnych miejscowościach w regionie m.in. Słopnicach, Sułoszowej i Wieprzu.
 
Liderzy profilaktyki
W ubiegłym roku w programie profilaktyki skontrolowało piersi ponad 101 tys. Małopolanek. To o 26 tys. więcej niż w 2023 r. Blisko 53 tys. z nich zbadały się na pokładzie mammobusów, które wyjeżdżały w różne części regionu aż 1033 razy. W badaniach wykryto 146 nowotworów złośliwych i 365 zmian podejrzanych, wymagających dalszej diagnostyki.
 
Nasza analiza pokazuje, że największy odsetek uprawnionych pań w 2024 r. zgłosił się na profilaktyczną mammografię w powiecie oświęcimskim, wielickim i olkuskim. Wśród gmin wyróżniają się te z powiatu oświęcimskiego: Polanka Wielka, Osiek i Zator, gdzie możliwość bezpłatnego badania wykorzystała blisko co czwarta mieszkanka.
 
Mammografia nie boli
Mammografię wykonuje się specjalnym aparatem, wytwarzającym promieniowanie przy użyciu czułych błon rentgenowskich. W trakcie badania każda z piersi jest umieszczana na małej podstawce i dociskana plastikową płytką od góry oraz z boku, co pozwala uzyskać po dwa obrazy dla każdego sutka. Następnie są one analizowane przez specjalistę - lekarza radiologa. Ucisk, który może powodować dyskomfort, trwa zaledwie kilka sekund.
 
Jeśli badanie nie wykaże nieprawidłowości, wystarczy je powtórzyć po upływie dwóch lat. W pozostałych przypadkach pacjentka jest kierowana na pogłębioną diagnostykę. Może ona obejmować poradę lekarską, mammografię uzupełniającą, USG piersi czy biopsję.
 
Źródło NFZ

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Partnerzy malopolskaonline.pl