W grudniu ubiegłego roku zakończyła się renowacja Krzyża Katyńskiego, stojącego u podnóża Wawelu, na placu im. ojca Adama Studzińskiego. Krzyż upamiętnia Zbrodnię Katyńską z 1940 roku, dokonaną przez funkcjonariuszy NKWD na polskich oficerach. Na patriotycznej mapie Krakowa jest to szczególne miejsce.
Od 1990 roku krzyż jest miejscem pamięci oraz składania kwiatów podczas najważniejszych uroczystości państwowych. Upamiętnia sowieckie zbrodnie na polskich obywatelach – powiedział prof. Jan Tadeusz Duda, przewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego po mszy św. w kościele garnizonowym.
Krzyż był zniszczony przez warunki atmosferyczne – szczególnie przez deszcz i mróz. Odnowiono napisy - teraz są ze szczerego złota i dobrze widoczne. Krzyż w Krakowie jest jednym z najstarszych pomników katyńskich w Polsce.
Wiosną 1940 roku Sowieci wymordowali blisko 22 tys. - wziętych do niewoli we wrześniu 1939 roku - oficerów armii polskiej. Z rozkazu Stalina, w Katyniu, w Charkowie i Twerze funkcjonariusze NKWD strzałem w tył głowy, bestialsko wymordowali elitę polskiego państwa. Przez lata stanowiło to największą tajemnicę komunistów. Wszelkie próby ujawnienia i upamiętniania zbrodni były zakazane i karane. Dopiero po 1989 roku Rosjanie oficjalne przyznali się do tego czynu.
06.03.2025 | Czytano: 214
Jeden z najstarszych pomników katyńskich odnowiony
Ksiądz abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski poświęcił odnowiony Krzyż Katyński. W uroczystościach, które odbyły się w kościele garnizonowym św. Agnieszki w Krakowie i na placu o. A. Studzińskiego Samorząd Województwa Małopolskiego reprezentowali prof. Jan Tadeusz Duda, przewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego i radny województwa Jerzy Fedorowicz.

Źródło www.maloposka.pl / Biuro Prasowe UMWM/ GS
Komentarze
Reklama