Z okazji jubileuszu Teatr „Witkacy” został odznaczony przez Samorząd Województwa Małopolskiego Złotą „Polonią Minor”. Wyróżnienie wręczyli wicemarszałek Witold Kozłowski, Iwona Gibas z zarządu województwa i radny Jerzy Fedorowicz.Podczas uroczystości wręczone zostały również Odznaki Honorowe Województwa Małopolskiego w uznaniu zasług osób, które przed laty tworzyły teatr i obecnie go współtworzą. Wydarzenie od strony artystycznej było przypomnieniem spektakli, które zostały szczególnie zapamiętane przez wierną widownię. Nie zabrakło również jubileuszowego tortu i kolejnego wernisażu.
Teatr im. Stanisława Ignacego Witkiewicza został otwarty 24 lutego 1985 w setną rocznicę urodzin swojego patrona teatru - Stanisława Ignacego Witkiewicza – twórcy nieodłącznie kojarzonego z Zakopanem i Podhalem. Założyli go studenci i absolwenci wydziału aktorskiego i reżyserii dramatu Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Od samego początku zakopiański „Witkacy” był teatrem otwartym – awangardowym w swym wyrazie, prowokującym, który zgodnie z myślą Witkacego stał się „schroniskiem” dla wszystkich ludzi, którzy ciągle czują potrzebę, pragną kontaktu z prawdziwą sztuką – kulturą.
Przez 40 lat działalności zakopiański teatr zachwyca różnorodnością spektakli, odważnych, nowatorskich interpretacji arcydzieł literatury światowej jak „Doktor Faustus” czy „Makbet". Na scenie zaprezentowano też wiele adaptacji dramatów i tekstów samego patrona instytucji np. „Wariat i zakonnica” czy „Kurka Wodna”. Warto podkreślić, że teatr niezmiennie w swoich spektaklach bardzo często czerpie również z kultury i tradycji góralskiej. Jest więc niewątpliwie wyjątkową instytucją kultury Województwa Małopolskiego i stąd uhonorowanie go niezwykle prestiżowym odznaczeniem przyznawanym przez samorząd.
Szanowni Państwo, decyzją Marszałka Województwa Małopolskiego – Łukasza Smółki i Przewodniczącego Sejmiku Województwa Małopolskiego – Profesora Jana Tadeusza Dudy Złota „Polonia Minor” została przyznana zespołowi teatru z okazji jubileuszu 40-lecia w uznaniu dotychczasowego dorobku artystycznego wraz z życzeniami sukcesów i satysfakcji z prowadzonej działalności teatralnej. Nagroda „Polonia Minor” to honorowe wyróżnienie nadawane instytucjom, organizacjom bądź innym podmiotom za szczególne osiągnięcia w dziedzinie rozpowszechniania i popularyzacji idei samorządności oraz za działalność na rzecz Małopolski lub dla podkreślenia doniosłego charakteru danego wydarzenia – mówił podczas uroczystości wicemarszałek Witold Kozłowski.
Obecnie siedzibą Teatru „Witkacy” w Zakopanem są pomieszczenia dawnego Zakładu Wodoleczniczego dra Andrzeja Chramca, miejsca w czasach swej świetności w I połowie XX wieku spotkań elity intelektualno-artystycznej Podhala. Ale co ważne spektakle prezentowane są również poza siedzibą Teatru m.in. w wyjątkowych, znaczących dla małopolskiej kultury przestrzeniach - Muzeum Jana Kasprowicza HARENDA, czy Dworze Tetmajerów w Łopusznej. Niezależnie od miejsca, w którym gości zespół artystyczny teatru, widzowie zawsze traktowani jak mile oczekiwani i serdecznie witani goście, a każde przedstawienie próbą nawiązania rozmowy - dialogu z odbiorcą.
Podczas gali jubileuszowej wręczono również Odznaki Honorowe Województwa Małopolskiego – Krzyże Małopolski członkom Zespołu Teatru im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Zakopanem. Odznaka Honorowa Województwa Małopolskiego – Krzyż Małopolski jest wyróżnieniem osób, które poprzez zaangażowanie w działania na rzecz społeczności lokalnych, przyczyniają się do rozwijania społeczeństwa obywatelskiego i wzbogacają tym samym dorobek regionu.
Złotą Odznaką Honorową Województwa Małopolskiego zostali odznaczeni: Dorota Ficoń, Krzysztof Łakomik, Krzysztof Najbor, Maciej Bielawski, Arkadiusz Kudła, Marzena Wnuk i Jerzy Chruściński.
Srebrną Odznaką Honorową Województwa Małopolskiego zostali odznaczeni: Natalia Sosna, Dorota Juchniewicz, Bernadetta Lichota, Sławomir Łaciak, Iwona Pater- Surowiak, Joanna Suchowian, Jolanta Solska i Agata Balcerowska-Całka.
Coroczne Urodziny Witkacego, organizowane pod koniec lutego, w okolicach podwójnej rocznicy – przyjścia na świat patrona teatru i powstania instytucji, na stałe wpisały się w małopolski kalendarz kulturalny. Serdecznie gratuluję wszystkim twórcom, na czele z panem dyrektorem Andrzejem Dziukiem, którzy od lat inspirują i rozwijają nasze regionalne dziedzictwo. Dbają o to, by sztuka teatralna pobudzała wyobraźnię i kreatywność, poszerzała nasze horyzonty i ułatwiała zrozumienie świata - mówiła Iwona Gibas z zarządu województwa.
Urodziny Witkacego to nieodłączny element działalności teatru. W ciągu kilku dni zespół stara się przedstawiać dorobek realizacyjny ostatniego sezonu, premierowe spektakle i zaskoczyć publiczność niespodziankami artystycznymi przygotowanymi specjalnie na tę wyjątkową okazję. Niezależnie od tego organizowane są każdej jesieni Zakopiańskie Prezentacje Artystyczne „Pępek Świata”. Zapraszani są tu twórcy różnorodnych form i gatunków artystycznych, zespoły zawodowe i amatorskie, polskie i zagraniczne. Nieodłączną częścią „Pępka Świata” jest wycieczka w Tatry z przewodnikiem oraz wystawa sztuki.
Z naszej strony Złota Polonia Minor to ukłon i podziękowanie dla wszystkich, którzy przez te lata tworzyli Teatr im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Zakopanem. Zaczynając od dyrektora instytucji pana Andrzeja Dziuka, tych którzy przez dziesięciolecia wpisali się w historię teatru, a szczególnie osobom, których już nie ma między nami. "Witkacy" mógł doczekać jubileuszu dzięki wielu ludziom dobrej woli, którzy wspierali go w różny sposób. Nagrodą chcemy uhonorować więc tych wszystkich, którym udało się stworzyć tak nieprawdopodobną instytucję, której organem prowadzącym jest Województwo Małopolskie. - mówił wicemarszałek Witold Kozłowski.
Podczas jubileuszowej uroczystości przedstawiciele Województwa Małopolskiego przekazali również symboliczny czek na kwotę 3,9 mln złotych z przeznaczeniem na modernizację oświetlenia i akustyki dużej sceny Teatru.
Warto tutaj przypomnieć, że Scena Atelier, otwarta pod koniec roku 2023 jest nowym rozdziałem w historii teatru, otwierającym go dla młodej publiczności. Projekt został zrealizowany z myślą o młodym pokoleniu, ze szczególnym uwzględnieniem regionu Podhala, a także do młodych ludzi przyjeżdżających na wakacje do Zakopanego. Oferta Sceny Atelier obejmuje realizowane warsztaty programowe z teatru, plastyki, ruchu, jak również spotkania z psychologami, socjologami, filozofami, podróżnikami i artystami. To miejsce, w którym młodzi odbiorcy sztuki mają możliwość tworzenia własnych spektaklów teatralnych, jak również poznawać meandry sztuki teatralnej.
Całkowita wartość ukończonej inwestycji – ponad 17 mln zł, w tym ponad 13 mln z Regionalnego Programu Operacyjnego UE 2014-2020 i blisko 3,5 mln zł z budżetu Województwa Małopolskiego.
02.03.2025 | Czytano: 174
Złota „Polonia Minor” dla Teatru „Witkacy”
W sobotę 1 marca zakopiański Teatr im. Stanisława Ignacego Witkiewicza świętował 40-lecie działalności artystycznej. Ten legendarny teatr znany nie tylko w Małopolsce, ale i w całej Europie jest instytucją kultury województwa małopolskiego. Wiele jego spektakli przygotowanych przez reżysera Andrzeja Dziuka i zespół aktorów przeszło do historii i stało się klasyką tej części naszej kultury.

Źródło www.malopolska.pl / Biuro Prasowe UMWM/ PB
Komentarze
Reklama