Uczestniczyli w nich: wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Stanisław Bukowiec, wojewoda małopolski dr inż. Krzysztof Jan Klęczar, dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie dr hab. Filip Musiał oraz prezes Towarzystwa Parku im. dr. Henryka Jordana Kazimierz Cholewa.
Obecni byli kombatanci, małopolscy parlamentarzyści, przedstawiciele władz województwa małopolskiego i miasta Krakowa, członkowie korpusu konsularno-dyplomatycznego, służb mundurowych, klas mundurowych, organizacji patriotycznych i stowarzyszeń.
Tym, którzy nieśli nadzieję
Uroczystości odbyły się z ceremoniałem wojskowym. Rozpoczęła je msza święta w wawelskiej Katedrze, której przewodniczył metropolita krakowski arcybiskup Marek Jędraszewski.
Po niej uroczyście przemaszerowano do parku im. dr. Henryka Jordana. To tu odczytany został Apel Pamięci i oddana została salwa honorowa. Następnie w Galerii Wielkich Polaków złożono kwiaty i zapalono symboliczne znicze przy pomnikach Żołnierzy Niezłomnych.
- Przychodzimy dziś, żeby pochylić głowy przed niezłomnymi. Pochylić głowy przed tymi, którzy nieśli nadzieję w ciemną noc komunistycznych represji. Wbrew wszystkiemu, wbrew wszystkim. (…) Nieśli Polskę. Nieśli Polskę do wolności, suwerenności – do pełnej wolności i suwerenności. Ci, którzy się nie poddali. Stajemy przed nimi i ich rodzinami – tymi, którzy niezłomnie, z bronią w ręku lub jakimkolwiek innym orężem, w swoich dłoniach, czynach i myślach, nieśli Polskę wolną – mówił wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.
- Dziękuję tym wszystkim, którzy tu, w Parku Jordana, kultywują pamięć o niepodległości i wolności. Dziękuję bardzo naszym organizatorom, którzy nas pięknie tu przywitali i ugościli – za każdy pomnik, za każde popiersie, za każde wspomnienie i każdą uroczystość, za każdą lekcję patriotyzmu – podkreślił wicepremier.
Świadomi dziedzictwa
- Pragnę wyrazić ogromną wdzięczność i w imieniu organizatorów podziękować za organizację tego pięknego wydarzenia. Dziękuję za to, że kolejny raz pokazaliśmy, iż w Małopolsce można świętować wspólnie, że jesteśmy godni spuścizny tych, którzy szli przed nami, którzy walczyli o wolną i niepodległą Polskę. Dziękuję za to, że kolejny raz stanęliśmy razem. Cześć i chwała bohaterom! – mówił wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar.
Rzeczpospolita nie zapomni waszej ofiary
- Spotykamy się jak co roku, w Galerii Wielkich Polaków pod pomnikami wybranych Żołnierzy Wyklętych po to, aby dać świadectwo, że pamiętamy o ich dziele i ich ofierze. Po to, aby powiedzieć im: Żołnierze powojennego podziemia niepodległościowego Rzeczpospolita pamięta o waszej walce, Rzeczpospolita pamięta o waszej niezłomności, Rzeczpospolita nie zapomni waszej ofiary! – mówił dyrektor Oddziału IPN w Krakowie Filip Musiał.
02.03.2025 | Czytano: 311
Bohaterom niezłomnym - Małopolska upamiętniła Żołnierzy Wyklętych (zdjęcia)
3 lutego 2011 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej uchwalił ustawę o ustanowieniu 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych, składając hołd bohaterom antykomunistycznego podziemia. Dzisiaj w Krakowie odbyły się uroczystości upamiętniające tych, którzy w obronie niepodległości, z bronią w ręku i w każdy inny sposób, przeciwstawiali się sowieckiej agresji i reżimowi komunistycznemu.

Źródło Biuro prasowe Wojewody Małopolskiego / malopolska.uw.gov.pl
Komentarze
Reklama