Środa, 02 kwietnia | Imieniny: Franciszka, Władysława, Urbana
18.02.2025 | Czytano: 228

Lód na rzekach

Rozwój zjawisk lodowych w rzekach rozpoczyna się, gdy temperatura powietrza spada poniżej 0°C, a woda jest przechłodzona. Proces powstawania i rozwoju tych zjawisk jest bardzo złożony. Jak podaje IMGW-PIB, terminologia lodowa wyróżnia aż 70 form zlodzenia rzek. W pierwszej fazie formowania się pokrywy lodowej tworzy się lód brzegowy i śryż.

Lód na rzekach
Stałe monitorowanie

– Utrzymujące się ujemne temperatury przekładają się na rozwój zjawisk lodowych. Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego jest w stałym kontakcie z Państwowym Gospodarstwem Wodnym Wody Polskie – Regionalnym Zarządem Gospodarki Wodnej w Krakowie oraz IMGW-PIB – mówi wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar.
 
RZGW w Krakowie informuje, że w ciągu minionej doby na obszarze Małopolski wystąpiły zjawiska lodowe w postaci śryżu i lodu brzegowego. Lód brzegowy utrzymuje się odcinkowo na Dunajcu, Czarnej Orawie, Łososinie, Białym Dunajcu, Rabie oraz na Popradzie. Na Białej Tarnowskiej lód brzegowy występuje natomiast na całej długości rzeki. W środkowym i górnym biegu Skawy występuje pokrywa lodowa o grubości do 3 cm. Natomiast Wisła na odcinku krakowskim jest wolna od zjawisk lodowych. 
 
– Wody Polskie w Krakowie na bieżąco analizują i monitorują sytuację na rzekach. W razie powstania zatorów jesteśmy przygotowani na ich likwidację 
– dodaje dyrektor RZGW w Krakowie Wojciech Kozak. 
 
Nie wchodź na lód!
 
Ostatni weekend przyniósł informacje o tragicznych i niebezpiecznych zdarzeniach na zamarzniętych akwenach m.in. w województwie kujawsko-pomorskim.
 
W Małopolsce w tym roku Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej dotychczas nie odnotowała na szczęście poważniejszych interwencji związanych z zamarzniętymi akwenami. Niemniej służby ratunkowe przypominają – nie wchodź na lód! Mimo niskich temperatur pokrywa lodowa na akwenach jest niestabilna i bardzo niebezpieczna. Każdy krok na zamarzniętej wodzie może skończyć się tragedią. Dziękuję zarazem małopolskim strażakom specjalizującym się w ratownictwie lodowym za stałą gotowość do działań w niełatwych warunkach – mówi wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar.
 
W styczniu i na początku lutego Ośrodek Szkolenia Komendy Wojewódzkiej PSP Krakowie zorganizował szkolenia specjalistyczne w zakresie nurkowania podlodowego. Część praktyczna odbyła się w miejscowości Klucze nad stawem „Zielony”, gdzie lód miał grubość około 15 cm.
 
Foto: RZGW w Krakowie, KW PSP w Krakowie
Źródło Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Partnerzy malopolskaonline.pl