Poniedziałek, 05 maja | Imieniny: Ireny, Waldemara, Piusa
18.02.2025 | Czytano: 305

W odpowiedzi na potrzeby rynku pracy

Specjalistów w zakresie automatyki, elektroniki i robotyki brakuje w powiatach brzeskim, bocheńskim, myślenickim czy proszowickim, a także w Nowym Sączu. Tak wynika z nowej prognozy zapotrzebowania na pracowników Barometr Zawodów.

W odpowiedzi na potrzeby rynku pracy
Potwierdza to potrzebę powołania Branżowego Centrum Umiejętności o specjalności elektroniczno-mechatronicznej, powstającego w Brzesku obok Zespołu Szkół Technicznych i Branżowych. 

Nowoczesne placówka edukacyjna nazywana „mała politechniką” jest odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie na wysoko wykwalifikowanych pracowników. Prócz automatyków na rynku pracy w powiece brzeskim poszukiwani są także nauczyciele kształcenia zawodowego. Branżowe Centrum zajmie się również ich przygotowaniem zawodowym. Ponadto z oferty edukacyjnej placówki korzystać będą zarówno uczniowie, jak i pracownicy. Wykształcenie będą mogli tu uzupełnić np. elektrycy, elektromechanicy czy elektromonterzy. Na miejscowym rynku pracy wciąż występuje zapotrzebowanie na pracowników tych specjalności - wskazuje Barometr Zawodów. 

Kluczowe etapy projektu

Wyłoniony projekt Branżowego Centrum Umiejętności ma już kosztorys inwestorski. Złożone zostały dokumenty w celu uzyskanie pozwolenia na budowę, ogłoszony został także przetarg na realizację inwestycji. Budynek BCU ma stanąć we wrześniu bieżącego roku. - Po wyposażeniu innowacyjnych pracowni w zaawansowane urządzenia do prowadzenia zajęć Centrum rozpocznie pracę. Do czerwca 2026 roku kompetencje zawodowe ma w nim poszerzyć pierwszych 240 osób – zapowiada Andrzej Potępa, starosta brzeski. Centrum oparte będzie na bliskiej współpracy edukacji branżowej i innowacyjnego przemysłu. Dlatego partnerami przedsięwzięcia są miejscowe firmy Carlsberg oraz Proster, wykorzystujące na co dzień umiejętności robotyków czy mechatroników. Ponadto w grupie partnerów są też Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Mechaników Polskich oraz Forum Automatyki i Robotyki Polskiej. Zaplecze naukowe przedsięwzięcia zabezpiecza Akademia Górniczo-Hutnicza

Wsparcia dla innowacji 

Tak szeroka współpraca pozwoli na organizowanie wielu szkoleń. - Będą one dotyczyć np. zakresu programowania robotów przemysłowych, projektowania inteligentnych instalacji elektrycznych, obsługi układów pneumatycznych i hydraulicznych czy napędów elektrycznych i falownikowych. Szkolenia mają być poświęcone także obsłudze sterowników i sieci przemysłowych a także automatyce budynkowej czy obsłudze systemów alarmowych i monitoringu - . Całkowity koszt projektu Branżowego Centrum Umiejętności to 19 mln złotych, z czego 16 mln pochodzi ze środków Krajowego Programu Odbudowy i Zwiększania Odporności. Dodajmy, że Barometr zawodów                       to jednoroczna prognoza rynku pracy, która pokazuje zapotrzebowanie na konkretne zawody w poszczególnych regionach. Przygotowują ją eksperci m.in. pracownicy urzędów pracy, ale także przedsiębiorcy pracownicy agencji zatrudnienia czy organizacji pozarządowych.

 
Źródło mat. prasowe

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Partnerzy malopolskaonline.pl