Wtorek, 06 maja | Imieniny: Judyty, Juranda, Benedykty
22.01.2025 | Czytano: 647

Po 80-ciu latach przedmioty z Auschwitz ujrzały światło dzienne (video)

Ponad pół tysiąca oryginalnych przedmiotów z obozu KL Auschwitz po 80-ciu latach ujrzało światło dzienne

zdj. Pobliskie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau
zdj. Pobliskie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau
W ubiegłą niedzielę po zorganizowanym przez Fundacje Pobliskie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau corocznym upamiętnieniu ofiar Marszu Śmierci, które odbyło się na cmentarzu w Brzeszczach przy grobie ofiar tego Marszu - do organizatorów podeszła starsza Pani  i zagadnęła, że chciałaby przekazać do zbiorów pod opieką Fundacji po obozowe pamiątki.

Umówiliśmy się na poniedziałek w siedzibie naszej Fundacji w budynku kwaterowania więźniarek Karnego Komanda KL Auschwitz – Bor/Budy. W poniedziałek faktycznie o umówionej godzinie pod budynek Fundacji podjechał bus i na miejscu pasażera siedziała starsza Pani a kierowcą, był jak się potem dowiedzieliśmy jej syn - wspominają przedstawiciele Fundacji. - Nie było to tylko kilka pamiątek, bo jak otworzyli boczne drzwi busa, to trochę nie mogliśmy uwierzyć w to co widzimy, a jak zaczęliśmy wyładowywać z synem tej starszej Pani kolejne kosze z auta, to proszę nam wierzyć byliśmy zszokowani ich ilością do tego stopnia ze nie wiedzieliśmy jak to wszystko wypakować i gdzie  gromadzić te przedmioty by się zmieściły w jednej z sal w budynku. Naprędce jedynie porozkładaliśmy kartony na podłodze. Od ponad 20-tu lat zbieramy po obozowe pozostałości, ale przez te wszystkie lata nigdy nie widzieliśmy naraz tak ogromnej ilości  oryginalnych przedmiotów związanych z historią kompleksu obozu KL Auschwitz i o tak szerokim przekroju. 

Starsza Pani wraz z synem chcą zachować anonimowość. Był to ich pierwszy warunek przekazania obiektów, drugim warunkiem przekazania tych przedmiotów, jest to, że trafią one wyłącznie pod opiekę Fundacji Pobliskie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau.

Jedyne co podczas dość krótkiej wizyty udało się dowiedzieć to to, że ojciec tej Pani zaraz po wyzwoleniu często chodził do obozu i pomagał w sprzątaniu przed organizacją muzeum. Część przedmiotów otrzymali też w formie reparacji za utracony swój własny majątek. Wszystkie przedmioty które przynosił do domu, składował na strychu ich domu w jednej części odizolowanej ścianką od reszty strychu i także na stryszku nad stajnią, dlatego tez przedmioty te są w różnym stanie zachowania, bo budynek stodoły ze stajnią od dawna nieużywany już niszczał. 

Pamiętajmy, że Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau powstało dopiero w 1947 roku.

Przedmioty te pokazują chyba cały aspekt funkcjonowania obozu, bo jak naprędce udało się zidentyfikować, są wśród nich rzeczy osobiste z bagaży ofiar z transportów deportacyjnych, przedmioty związane z kulturą  Żydowską, przedmioty więźniarskie, przedmioty związane z funkcjonowaniem kompleksu obozowego czy po obozowej  załodze SS. 

Pomimo krótkiego czasu, który pozostał do upamiętnienia 80-tej rocznicy wyzwolenia kompleksu obozu KL Auschwitz-Birkenau Fundacja postara się wstępnie uporządkować cały ten zbiór, by pokazać go podczas upamiętnienia, które jak co roku odbędzie się w poniedziałek 27 stycznia o godzinie 10-tej przy budynku Kwaterowania Więźniarek Karnego Komanda Kobiet KL Auschwitz-Bor/Budy w Brzeszczach.

Źródło Fundacja Pobliskie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Partnerzy malopolskaonline.pl