Rocznie specjalistyczną opieką tego typu obejmowanych jest w Polsce zaledwie 3,5% populacji dzieci i młodzieży. Tymczasem według niektórych ekspertów przynajmniej 9%, a może nawet 14 % młodych osób wymaga takiego wsparcia. Stąd Centrum Zdrowia Tarnów stawia na wzrost dostępności opieki psychiatrycznej młodych ludzi. Według statystyk chłopcy około cztery razy częściej niż dziewczęta zapadają na ADHD, agresywne zaburzenia zachowania i uzależnienia. Wśród dziewcząt dominują zaburzenia odżywiania, choroby psychosomatyczne i depresja.
Gdy nie przechodzą dziecięce smutki
Jak rozpoznać zaburzenia psychiczne? Pierwszym objawem jest nagła, trwała zmiana w zachowaniu dziecka. Jeśli maluch się wycofuje, jest smutny, traci zainteresowanie swoim hobby, zabawą czy ulubionymi zajęciami bądź ma częste napady złości, może to oznaczać, że przyczyną są zaburzenia psychiczne. Objawami gorszego stanu psychicznego mogą być także: problemy ze snem, koncentracją uwagi czy brak chęci do podejmowania codziennych aktywności, także szkolnych. Wciąż wydłużają się kolejki oczekujących na specjalistyczne wsparcie. - Mamy nadzieję, że uruchomienie świadczeń Poradni Psychiatrii dla Dzieci poprawi tę sytuację w Tarnowie i regionie – spodziewa się Ewelina Kubicz-Hajduk, dyrektorka Centrum Zdrowia Tuchów. Dodajmy, że w dwóch pierwszych latach bieżącej dekady liczba świadczeń psychiatrycznych udzielanych dzieciom i młodzieży zwiększyła się dwukrotnie. Mimo to potrzeby młodych ludzi w zakresie opieki psychiatrycznej wciąż nie są zaspokojone.
27.11.2024 | Czytano: 103
Gdy śmiech zamienia się w ciszę
Rośnie liczba dzieci i młodzieży, potrzebującej specjalistycznej pomocy ze względu na zaburzenia psychiczne. Wydłużają się też kolejki do specjalistów. Dlatego Centrum Zdrowia Tarnów otwiera Poradnia Psychiatrii Dzieci. W placówce przy ulicy Rydza Śmigłego 5 od 30 listopada porad będzie udzielać lek. Marzena Pelc-Dymon, specjalista pediatra i psychiatra dzieci oraz młodzieży.
Źródło mat. prasowe
Komentarze
Reklama