Wzorem lat ubiegłych festiwal zgromadzi ponad 900 wykonawców z powiatu limanowskiego, którzy wystąpią podzieleni na kategorie: Zespoły Regionalne, Grupy Regionalne, Muzyki Ludowe, Instrumentaliści, Śpiewacy, Grupy Śpiewacze, Gawędziarze Ludowi oraz Mistrz i Uczeń. Festiwal będzie również transmitowany online za pośrednictwem strony internetowej organizatora i patronów medialnych.
Tegoroczny festiwal już jest więc rekordowy. Wszystkich prezentacji będzie natomiast aż 131 – najwięcej w historii festiwalu. Wszystkie występy oceni znakomite jury w składzie: dr Bożena Lewandowska – muzykolog, Michalina Wojtas – choreograf, Jadwiga Adamczyk – muzyk, regionalista, Benedykt Kafel – etnograf, dr Artur Czesak – dialektolog.
Oficjalne rozpoczęcie festiwalu będzie mieć miejsce w środę (13.11) o godz. 17:00, a tuż po nim otwatra zostanie wystawa "Pamiątki, które mówią" w Miejskiej Galerii, na której obejrzymy przedmioty, dokumenty i pamiątki związane z historią wydarzenia. Wystawę będzie można odwiedzać przez cały czas trwania festiwalu, a także po jego zakończeniu - do 21 listopada.
Pomiędzy przesłuchania konkursowymi, na sali kameralnej, będzie można obejrzeć filmy, które powstały z okazji 30. i 40-lecia festiwalu: "Ci co się minęli" oraz "Pośród swoich". Plan pokazów:
- 13.11 (środa), godz. 19:20 - "Pośród swoich"
- 14.11 (czwartek), godz. 15:50 - "Pośród swoich"
- 14.11 (czwartek), godz. 18:35 - "Ci, co się minęli"
- 15.11 (piątek), godz. 15:55 - "Ci, co się minęli"
- 15.11 (piątek), godz. 19:15 - "Pośród swoich"
Szczególnie zapraszamy wszystkich do udziału w panelu dyskusyjnym "Limanowska Słaza: Przekaz pokoleniowy i wzór dobrych praktyk", który będzie miał miejsce w sobotę - 16.11 - o godz. 18:00, w którym wezmą udział zaproszeni goście (Stanisława Obrzut, Magdalena Szczygieł-Smaga, Marian Wójtowicz, Antoni Malczak, Benedykt Kafel, Mieczysław Marek). Niestety, z przyczyn niezależnych od nas musimy odwołać widowisko "Hanusine jabłka. Za kogo jo dadzo". Bezpośrednio po panelu będzie miał miejsce krótki program artystyczny w wykonaniu członków poszczególnych zespołów regionalnych, a zaraz po nim zaprosimy do wspólnej zabawy i poczęstunku. W ten sposób najpierw porozmawiamy o Słazie i powspominamy to co działo się na tym festiwalu przez minione 50 lat, aby w dalszej części na własne oczy zobaczyć owoce, które ten festiwal wydaje.
Zakończenie festiwalu odbędzie się w niedzielę - 17.11. Najpierw o godz. 13:30, w Bazylice Matki Boskiej Bolesnej będzie mieć miejsce Msza św. z oprawą kapeli ludowej, w intencji twórców, organizatorów i uczestników festiwalu, na którą serdecznie zapraszamy. Następnie o godz. 15:00, na sali widowiskowej, odbędą się oficjalne obchody 50. festiwalu "Limanowska Słaza", które zwieńczy ogłoszenie wyników, a zaraz po nim koncert Zespołu Regionalnego "Limanowianie" im. Ludwika Mordarskiego z okazji 55-lecia istnienia zespołu.
Jak zawsze festiwalowi towarzyszyć będzie również kiermasz sztuki ludowej i rękodzielniczej.
Cały program znajduje się również na plakacie festiwalu, a z kolejnością prezentacji można zapoznać się na stronie www.ldk.limanowa.pl
Wstęp na wszystkie koncerty jest bezpłatny.
Szczegółowy program występów i wszelkie informacje na temat festiwalu zamieszczane są na bieżąco na stronie organizatora: www.ldk.limanowa.pl oraz oficjalnym fanpage’u Limanowskiego Domu Kultury: www.fb.com/LimanowskiDomKultury.
Patronat Honorowy nad festiwalem sprawuje Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.
50. Festiwal Folklorystyczny "Limanowska Słaza" uzyskał wsparcie finansowe Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzące z Funduszu Promocji Kultury.
Festiwal jest współfinansowany przez Starostwo Powiatowe w Limanowej oraz MCK "Sokół" w Nowym Sączu.
Gospodarzem Festiwalu jest Burmistrz Miasta Limanowa.
Organizatorem "Limanowskiej Słazy" jest Limanowski Dom Kultury.
Festiwal wspierają Wójtowie gmin powiatu limanowskiego.
Partnerem festiwalu jest Miejska Biblioteka Publiczna w Limanowej.
Patronat Medialny nad wydarzeniem objęli: TVP3 Kraków, Radio RDN Nowy Sącz, portal Limanowa.in, Telewizja Internetowa TV28, Pismo Folkowe, portal Malopolskaonline.pl.
Sponsorzy festiwalu: Bank Spółdzielczy w Limanowej, Serce Beskidu, PBM Sułkowscy, Enbud, Grupa Uchacz, Partner-Alma, Limbudex, Gurgul, Łomzik, MM Drukarnia, Kulinar, Tymbark, Gold Drop, Elektrical, Aleja Róż, Pracownia wypieków Opoka, Cukiernia Szarotka, Hurtownia Wrona, Hurtownia Owoców i Warzyw Barbara i Mariusz Mól
„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury”