Akcja miała na celu zwrócenie uwagi pieszych i kierujących na zalety noszenia elementów odblaskowych podczas poruszania się po drogach. Osoby niewidome i słabowidzące rozdały kilkaset odblasków mieszkańcom oraz turystom miasta Krakowa.
Odblaski powinny nam towarzyszyć szczególnie po zmroku i w warunkach ograniczonej widoczności. Właśnie dzięki nim pieszy jest lepiej widoczny dla innych kierujących, a tym samym bardziej bezpieczny.
Dzieci i młodzież w asyście policjantów, dbających o ich bezpieczeństwo, przeszły ulicami miasta spod Szkoły, ulicą Tyniecką, Rynkiem Dębnickim, Powiślem, Podwalem do Placu Wszystkich Świętych pod Urząd Miasta Krakowa, gdzie odbyło się spotkanie z Panią Marią Klaman Zastępczynią Prezydenta Miasta Krakowa następnie kolumna ruszyła w kierunku Bulwarów i wróciła do placówki. Pani Prezydent potwierdziła ważność posiadania elementów odblaskowych oraz noszenia ich w sposób widoczny dla innych.
Podopieczni podczas przemarszu rozdawali przechodniom elementy odblaskowe. Akcja kierowana była do wszystkich mieszkańców, także kierowców, aby zwrócić uwagę na problem ograniczonej widoczności pieszych. Przedsięwzięcie zyskało duże zainteresowanie
i aprobatę przechodniów, którzy chętnie przyjmowali odblaski wręczane przez dzieci.
Kierowcy powinni zachować dużą ostrożność w rejonie przejść dla pieszych, ponieważ osoby przechodzące przez jezdnię, czasem ze względu na swoje ograniczenia zdrowotne, nie zawsze mają możliwość zobaczenia nadjeżdżającego pojazdu.
Hasło „Widzialni – Niewidzialni” miało dodatkowe znaczenie w tej akcji, ponieważ właśnie dla uczestników przemarszu to inni byli niewidzialni.
02.11.2024 | Czytano: 213
Widzialni – Niewidzialni
Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Krakowie uczestniczyli w przemarszu „Widzialni – Niewidzialni Odblaskowa Tyniecka”, organizowanym wspólnie z Zespołem Szkół i Placówek pn. Centrum dla Niewidomych i Słabowidzących.
Źródło Małopolska Policja
Komentarze
Reklama