Zobacz więcej
Po południu uczestnicy Kongresu wzięli udział w warsztatach terenowych przeprowadzonych w różnych miejscowościach w regionie. Warsztaty, choć takie same jak dzień wcześniej, zyskały nowy wymiar dzięki unikalnym lokalizacjom: Miasteczku Galicyjskiemu w Nowym Sączu, Astro Centrum w Chełmcu, Gminnemu Ośrodkowi Kultury w Podegrodziu oraz Centrum Kultury i Edukacji Muzycznej w Łącku. Do tych miejsc udała się również delegacja organizatorów i partnerów Kongresu: wicedyrektor Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ – Piotr Gąsienica, kierownik zespołu ds. Dziedzictwa Niematerialnego Narodowego Instytutu Dziedzictwa – Katarzyna Sadowska-Mazur, zastępca dyrektora Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMWM ds. inwestycji i aktywności kulturowej – Dariusz Gawęda oraz kierownik Zespołu ds. Propagowania Kultury w Regionie UMWM – Magdalena Kasperska.
Wieczorem w Hotelu Perła Południa w Rytrze odbyło się podsumowanie X edycji Kongresu. Gdy donośny głos trombity, na której grał Krzysztof Trebunia-Tutka, rozległ się po raz ostatni, poczuliśmy, że kończy się nie tylko to wydarzenie, ale i wyjątkowy czas wspólnej celebracji tradycji, kultury i dziedzictwa. Zastępca dyrektora Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ – Piotr Gąsienica wyraził swoją wdzięczność wszystkim uczestnikom Kongresu, mając nadzieję, że wrócą na kolejną edycję. Jego słowa były podkreśleniem niezwykłej atmosfery i więzi, jakie narodziły się podczas tego spotkania. Słowa wdzięczności popłynęły również z ust koordynatorki programowej Kongresu – Małgorzaty Brody, która podziękowała wszystkim partnerom wydarzenia, bez których wsparcia to spotkanie nie mogłoby się odbyć. Patronat honorowy nad Kongresem objęli: marszałek Województwa Małopolskiego – Łukasz Smółka, rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie – prof. dr hab. Piotr Jedynak, rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie – ks. prof. dr hab. Robert Tyrała, a także Narodowy Instytut Dziedzictwa. Organizację Kongresu wsparli również partnerzy wydarzenia: WSB-NLU w Nowym Sączu oraz Akademia WSB w Dąbrowie Górniczej oraz sponsorzy: Naturalna Woda Mineralna PIWNICZANKA oraz cukiernia CIACHO BEZ CUKRU z Nowego Sącza. Natomiast patronat medialny nad wydarzeniem objęli: TVP 3 Kraków, Polskie Radio DWÓJKA, Radiowe Centrum Kultury Ludowej, Radio Kraków, Pismo Folkowe, portal KulturaLudowa.pl, Dobry Tygodnik Sądecki, Regionalna Telewizja Kablowa oraz portal miastoNS.pl.
Ostatnim punktem programu było kameralne spotkanie w Karczmie nad Potokiem w Rytrze, któremu przyświecało hasło „Dopóki Ziemia kręci się…”. To nieformalne zakończenie pozwoliło na głęboką wymianę refleksji, podsumowanie warsztatów, rozmów i dyskusji, które towarzyszyły uczestnikom przez wszystkie dni Kongresu. W luźniejszej atmosferze goście dzielili się swoimi myślami i inspiracjami na temat pielęgnowania tradycji.
Na zakończenie, Małgorzata Broda przytoczyła słowa ks. Jana Kaczkowskiego: „Grunt to twardo stąpać po ziemi, nie przestając patrzeć w niebo. Zamiast ciągle na coś czekać – zacznij żyć, właśnie dziś. Jest o wiele później, niż ci się wydaje”. W tej refleksyjnej ciszy wybrzmiał sens Kongresu, pozostawiając uczestników z poczuciem wspólnej misji i siłą do dalszego pielęgnowania dziedzictwa ich regionów. Do zobaczenia za rok!
Przedsięwzięcie objęte wsparciem z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności w ramach Inwestycji A2.5.1 „Program wspierania działalności podmiotów sektora kultury i przemysłów kreatywnych na rzecz stymulowania ich rozwoju”.