Rektor uczelni, Jej Magnificencja dr Bianka Godlewska-Dzioboń, podczas przemówienia otwierającego uroczystość podkreśliła rolę Akademii w umacnianiu lokalnej tożsamości oraz jej dynamiczny rozwój jako centrum edukacyjnego i naukowego regionu. Zwróciła również uwagę na kluczową rolę kształcenia zawodowego, które zyskuje coraz większe znaczenie w odpowiedzi na potrzeby współczesnego rynku pracy.
– To wyjątkowy moment nie tylko dla naszej uczelni, ale także dla całej społeczności, z którą jesteśmy związani już od 23 lat. Nasza uczelnia odgrywa kluczową rolę w przygotowaniu praktyków, którzy potrafią połączyć teorię z umiejętnościami potrzebnymi w dynamicznie zmieniającym się świecie. Współpracując z lokalnymi instytucjami i przedsiębiorstwami, rozwijamy nowoczesne modele edukacyjne, które odpowiadają na realne potrzeby rynku pracy i wspierają rozwój regionu – powiedziała Godlewska-Dzioboń.
Jednym z głównych punktów uroczystości był wykład inauguracyjny prof. dr hab. med. Tomasza Kazimierza Grodzickiego pt. „Miejsce sztucznej inteligencji w medycynie”. Profesor Grodzicki, kierownik Katedry Chorób Wewnętrznych i Gerontologii UJ CM oraz uznany specjalista w dziedzinie chorób wewnętrznych, geriatrii i hipertensjologii w swoim wystąpieniu zaprezentował, jak technologie sztucznej inteligencji wspierają nowoczesną diagnostykę i leczenie, podkreślając ich rosnące znaczenie w codziennej pracy lekarzy.
Podczas ceremonii wręczono także Złote Medale za Długoletnią Służbę dr inż. arch. Krystynie Styrnej-Bartkowicz oraz dr inż. arch. Marii Ponikiewskiej-Arct, które zostały uhonorowane za swoje zasługi i wieloletnią pracę na rzecz rozwoju Akademii. Odznaczenia wręczył wojewoda małopolski dr inż. Krzysztof Jan Klęczar.
– Świat nauki to bezustanne mierzenie się z wyzwaniami. Podejmowane badania, które owocują odkryciami w wielu dziedzinach naszego życia, pozwalają z odwagą stawiać im czoła. Otaczająca nas rzeczywistość jest niezwykle złożona i podlega ciągłym zmianom. To rodzi wątpliwości i generuje kluczowe pytania, na które z pasją i oddaniem poszukujecie Państwo właściwej odpowiedzi. Misją każdej uczelni jest rozwijanie wiedzy i jej upowszechnianie – zarówno w aspekcie rzetelnej działalności naukowej i efektywnego kształcenia studentów, jak również praktycznego wykorzystania wypracowanych osiągnięć. Naszym szczególnym zadaniem jest natomiast zapewnienie jak najlepszych warunków do realizacji tego odpowiedzialnego i ważnego społecznie zadania. Szanowni Państwo! Niech nowy rok akademicki przynosi satysfakcję i inspiruje do podejmowania naukowych wyzwań. Vivat Academia! Vivant Professores! – przekazał wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar.
W nadchodzącym roku akademickim Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Targu planuje realizację kilku kluczowych inicjatyw, które mają na celu podniesienie jakości kształcenia oraz dalszy rozwój uczelni. Wśród nich jest otwarcie nowoczesnej Pracowni VR, która umożliwi studentom doskonalenie umiejętności praktycznych za pomocą technologii wirtualnej rzeczywistości. Ponadto uczelnia uruchamia Centrum Dostępności, którego celem jest m.in. wsparcie psychologiczne i emocjonalne dla studentów oraz pracowników. Władze uczelni stawiają na rozwój kadry dydaktycznej poprzez Centrum Doskonalenia Dydaktyki Akademickiej, które pomoże podnosić kompetencje wykładowców. Uczelnia planuje również zacieśnienie współpracy z regionalnymi instytucjami, aby jeszcze lepiej dostosować swoją ofertę edukacyjną do aktualnych potrzeb rynku pracy.
– Opracowujemy strategię na lata 2025-2028, której celem jest stworzenie ekosystemu wspierającego naukę i przedsiębiorczość. Naszym priorytetem jest rozwój kadry dydaktycznej, pozyskiwanie grantów na innowacyjne projekty badawcze oraz współpraca z regionem i biznesem, aby nasi studenci byli przygotowani do wejścia na dynamicznie zmieniający się rynek pracy – podkreśliła Rektor Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Targu.
Inauguracja zakończyła się odśpiewaniem pieśni „Gaudeamus Igitur” oraz „Gaude Mater Polonia”.
Powstała w 2021 roku Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Targu wykształciła blisko 12 tysięcy absolwentów. W minionym roku akademickim znaczące osiągnięcia odnotowali pracownicy naukowo-badawczy uczelni – prof. dr hab. Grzegorz Nieć otrzymał tytuł profesora zwyczajnego z rąk Prezydenta RP, a dr hab. Elżbieta Sowa-Behtane uzyskała stopień doktora habilitowanego.
W roku akademickim 2024/2025 na 8 wydziałach ANS kształci się 1601 studentów. Akademia nieustannie rozwija współpracę z sektorem biznesu – Akademickie Biuro Karier umożliwia studentom odbywanie praktyk zawodowych na podstawie blisko 500 porozumień z firmami i instytucjami.
Reklama