- Gratuluję wszystkim wyróżnionym – mówił przewodniczący Rady Powiatu Nowosądeckiego Marek Pławiak. – Swoją działalnością dajecie wspaniały przykład i jednocześnie zachęcacie kolejne pokolenia do niesienia bezinteresownej pomocy i dbania o Sądecczyznę. Jestem dumny, że tacy ludzie działają w naszym regionie. Bardzo dziękuję za wasze zaangażowanie, uśmiech, współpracę z samorządem powiatowym i oczywiście za to, co robicie dla innych. Jeszcze raz gratuluję!
Gratulacje złożył również starosta nowosądecki Tadeusz Zaremba.
- Jestem wzruszony i zaszczycony, że mogę wręczyć Państwu medale „Zasłużony dla Ziemi Sądeckiej” – mówił starosta Tadeusz Zaremba. – Zapisaliście się Państwo w historii Sądecczyzny swoją działalnością, dbaniem o wartości patriotyczne, naszą kulturę i tradycję, działaniami na rzecz rozwoju edukacji i opieki zdrowotnej. Gratuluję osiągnięć i dziękuję za serce, które wkładacie w swoją działalność!
Odznakę honorową „Zasłużony dla Ziemi Sądeckiej” otrzymali:
Jan Gomółka jest znanym wśród lokalnej społeczności działaczem społecznym i wielkim patriotą. To również wieloletni samorządowiec: w latach 1990 – 1994 był członkiem Zarządu Gminy Stary Sącz, a w latach 1998 – 2001 przewodniczącym Rady Gminy Stary Sącz. Był również radnym III i V kadencji Rady Powiatu Nowosądeckiego, w tym wiceprzewodniczącym Rady Powiatu Nowosądeckiego V kadencji. Jan Gomółka jest organizatorem wielu pielgrzymek rolników do Częstochowy i Kalwarii Zebrzydowskiej, a także uroczystości patriotycznych w Gołkowicach. Aktywnie uczestniczy w życiu lokalnej społeczności, biorąc udział w wydarzeniach organizowanych na terenie całej gminy. We wszystkich działaniach wykazuje się etyką i wrażliwością. To osoba pełna charyzmy, ciesząca się dużym zaufaniem lokalnego społeczeństwa. Za swoją działalność społeczną został odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i Złotą Odznaką Zasłużony dla Pożarnictwa.
St. Bryg. Bogdan Gumulak to pracownik Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Sączu od 1987 r. W latach 1999-2017 był dowódcą Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej PSP Nr 2 w Nowym Sączu, w strukturach której funkcjonuje specjalistyczna grupa poszukiwawczo-ratownicza. Pełnił funkcję jej dowódcy w latach 1998 r. - 2019 r. Z dniem 1 listopada 2017 r. został powołany przez Małopolskiego Komendanta Wojewódzkiego na stanowisko zastępcy Komendanta Miejskiego PSP w Nowym Sączu. W trakcie służby ukończył wiele kursów specjalistycznych, uczestniczył też w działaniach ratowniczych po trzęsieniach ziemi w Turcji, Iranie, Indonezji, Haiti oraz w wielu akcjach poszukiwawczo-ratowniczych w Polsce. St. Bryg. Bogdan Gumulak jest członkiem Ochotniczej Straży Pożarnej w Piwnicznej-Zdroju, którą cały czas wspiera swoim doświadczeniem – pomimo ciężkiej choroby, na którą zapadł kilka lat temu. W uznaniu swoich dotychczasowych zasług został dwukrotnie uhonorowany Krzyżem Zasługi na Dzielność, a także: Brązowym Krzyżem Zasługi, Srebrną Odznaką Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej, Złotym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa, Odznaką Honorową „Zasłużony dla Pożarnictwa Ziemi Sądeckiej”.
Lek. Renata Korpak-Wysocka to specjalista chorób wewnętrznych, kardiolog. Od 1983 r. pracowała w Szpitalu Specjalistycznym im. J. Śniadeckiego w Nowym Sączu na Oddziale Internistyczno-Kardiologicznym. Od 2005 r. - Ordynator Centrum Kardiologii Inwazyjnej, Elektroterapii i Angiologii w Nowym Sączu. Od 2022 r. nadzoruje realizowany w „Centrum” program kompleksowej opieki po zawale mięśnia sercowego KOS-ZAWAŁ. Zawodowo zajmuje się kardiologią inwazyjną i echokardiografią. W opinii pacjentów jest osobą serdeczną, życzliwąi ma szacunek do drugiego człowieka. Wielu mieszkańców Sądecczyzny zawdzięcza jej zdrowie i życie, doświadczając jej opieki i troski w ciężkich chwilach walki z chorobą. Pani doktor imponuje olbrzymią wiedzą medyczną - to lekarz, który z pasją wykonuje swój zawód. Za swoją wieloletnią działalność na rzecz pomocy innym, w 2009 r. otrzymała statuetkę Złote Jabłko Sądeckie przyznane przez Starostę Nowosądeckiego.
Władysław Łoboz podjął pracę na stanowisku nauczyciela geografii i przysposobienia obronnego
w 1973 r. w Technikum Leśnym w Starym Sączu. Poza standardową pracą, jako nauczyciel w tych dwóch specjalnościach, rozwijał działalność pozalekcyjną. Z turystyką związany jest od 1974 r. W czasie prawie 40 lat pracy zorganizował kilkaset wycieczek dla młodzieży Zespołu Szkół im. Ks. Prof. Józefa Tischnera w Starym Sączu. W zakresie przysposobienia obronnego, zaraz po przyjęciu do pracy przystąpił do budowy strzelnicy sportowej, a w 1997 r. powołał klub krótkofalarski przy Technikum Leśnym w Starym Sączu. Po przejściu na emeryturę, w 2010 r. wstąpił do Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego, a w 2013 r. został wybrany do Zarządu Oddziału. Od 2016 r. do chwili obecnej pełni funkcję wiceprezesa Oddziału. Działa aktywnie na rzecz seniorów zrzeszonych w Klubie „Szalonych Emerytów”, gdzie propaguje aktywne formy spędzania wolnego czasu oraz zdrowy tryb życia. W 2018 r. nabył uprawnienia Znakarza Znaków Turystycznych i odnowił ponad 50 km szlaków spacerowych PTT wokół Nowego Sącza. Władysław Łoboz za pracę w oświacie i społeczną działalność w turystyce otrzymał m.in: Nagrodę Ministra Oświaty i Wychowania, Wyróżnienie Prezydenta Miasta Nowego Sącza, Honorową Złotą Odznakę z Kosówką Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego, Wyróżnienie Nowosądeckiej Izby Turystycznej, Odznakę Honorową „Za zasługi dla Turystyki”, Dyplom Marszałka Województwa Małopolskiego, Medal Komisji Edukacji Narodowej, Srebrny Krzyż Zasługi.
Ks. Mirosław Papier jest proboszczem w parafii pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Jazowsku. Niesie pomoc osobom chorym i cierpiącym, z wielkim zaangażowaniem troszczy się o najuboższych – aby im pomóc organizuje akcje charytatywne, podczas których zbiera pieniądze na wsparcie dla potrzebujących. Jako kapelan Związku Podhalan Oddział Jazowsko, krzewi dobro i wartości patriotyczne, ale też dba o zachowanie muzyki i kultury regionalnej oraz tradycji Górali Białych. Ks. Mirosław Papier dba również o barokowy kościół w Jazowsku starając się o wsparcie finansowe na jego renowację, jednocześnie sprawując nadzór nad pracami konserwatorskimi
i remontowymi w kościele. Dotychczas odnowiono zabytkowe ściany i wystrój świątyni z XVII wieku. Niezwykłe zaangażowanie ks. Mirosława w cały proces budowlany i dekoracyjny zasługuje na wielkie uznanie. Ks. Mirosław Papier jest osobą, która zawsze służy pomocą i pochyla się nad potrzebującymi. Jego otwartość na ludzkie potrzeby i gotowość służenia dzieciom, młodzieży, rodzinom i osobom starszym zjednały Mu wiele uznania i wdzięczności. Jest przykładem dla ludzi młodych, którzy bardzo chętnie z nim współpracują przy realizacji różnych inicjatyw dla dobra wszystkich parafian.
Marian Ryba jest patriotą, osobą zaangażowaną w działalność społeczną i propagowanie turystki. Jest przewodnikiem beskidzkim II klasy. Jak sam mówi, wychował się w rodzinie patriotycznej, prawicowej. W 1980 r., wraz kolegami organizował Komisję Zakładową NSZZ „Solidarność“ przy Funduszu Wczasów Pracowniczych w Krynicy Zdroju. Podczas Stanu Wojennego, jego rodzina była inwigilowana, a funkcjonariusze SB regularnie przeprowadzali rewizje w jego domu. Marian Ryba w okresie Stanu Wojennego zajmował się m.in. pomocą osobom internowanym, kolportażem podziemnej prasy, malowaniem haseł. Swoją działalnością naraził się ówczesnej władzy, czego dowodem były stosowane wobec niego represje. Mimo tego zawsze był wierny swoim wartościom, stał i stoi po stronie sprawiedliwości, zawsze walczył o godność i poszanowanie drugiej osoby. Marian Ryba był radnym powiatowym I, IV i V kadencji, jednocześnie pełniąc funkcję członka Zarządu Powiatu Nowosądeckiego w V kadencji Rady Powiatu Nowosądeckiego. Aktywnie działał na rzecz społeczności lokalnej i był otwarty na potrzeby mieszkańców. Realizując swoje zadania stawiał sobie za cel przede wszystkim podnoszenie poziomu edukacji, propagowanie kultury oraz promocję turystyki i sportu.
Zbigniew Szubryt rozpoczął pracę związaną z przetwórstwem mięsnym w 1996 r., kiedy otworzył swój pierwszy „przydomowy” zakład masarski. Od samego początku główną dewizą jaka przyświeca firmie jest produkcja wędlin tradycyjnych w sposób rzetelny i uczciwy, opierając się na sprawdzonych recepturach, ale przy zachowaniu nowoczesnych standardów produkcji. Przez lata firma wspaniale się rozwinęła. Zbigniew Szubryt jest zwolennikiem aktywnej działalności branżowego samorządu gospodarczego, wspierania inicjatyw lokalnych i regionalnych. Sam wspomaga i sponsoruje różnego rodzaju wydarzenia i akcje charytatywne, aktywnie uczestniczy w działaniach promujących region sądecki. Jest osobą oddaną pracy na rzecz społeczności lokalnej – organizacje i stowarzyszenia mogą liczyć na jego wsparcie.
Dr Dariusz Woźniak to specjalista w dziedzinie ekonomii. Jego kariera zawodowa rozpoczęła się w 1999 r., kiedy to podjął pracę w Wyższej Szkole Biznesu – National Louis University w Nowym Sączu. W 2018 r. został rektorem tej uczelni. Dr Dariusz Woźniak odegrał istotną rolę w wielu programach rozwojowych dla naszego regionu. Jednym z nich jest projekt „Włącz myślenie. Postaw na przedsiębiorczość”, realizowany we współpracy ze Stowarzyszeniem "ORION". Skierowany jest do uczniów szkół ponadpodstawowych, ma na celu popularyzację wiedzy biznesowej i kształtowanie postaw przedsiębiorczości wśród młodzieży. Drugi to walka z hejtem w internecie poprzez edukację młodzieży w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych. Wkład dra Dariusza Woźniaka w rozwój edukacji i nauki został doceniony licznymi nagrodami. W 2024 r. otrzymał tytuł Lidera Inteligentnego Rozwoju, a w 2022 r. - Dyplom Uznania Ministra Edukacji i Nauki za zasługi w dziedzinie dydaktycznej i naukowej oraz inspirowanie studentów do zdobywania i pogłębiania wiedzy. W tym samym roku został również Menedżerem Roku Małopolski w kategorii Średnie Przedsiębiorstwa, a rok później przyznano mu Złote Jabłko Sądeckie.
W uroczystej sesji wzięli udział m.in. osoby, które otrzymały medal honorowy „Zasłużony dla Ziemi Sądeckiej”, radni powiatowi, wójtowie i burmistrzowie. Spotkanie uświetnił występ Aleksandry Talar - podopiecznej Lidii Lasyk - nauczycielki wokalu w Powiatowym Młodzieżowym Domu Kultury w Starym Sączu.
Warto wiedzieć: Rada Powiatu Nowosądeckiego przyznaje Odznakę honorową „Zasłużony dla Ziemi Sądeckiej” od 2003 roku. Do chwili obecnej odznakę tę otrzymało ponad 200 osób. Odznaka honorowa „Zasłużony dla Ziemi Sądeckiej” nadawana jest osobom, które swą działalnością zawodową i społeczną przyczyniły się do gospodarczego, kulturalnego lub społecznego rozwoju oraz promocji Powiatu Nowosądeckiego, albo poprzez swoje osiągnięcia zasługują na szczególne uznanie.
Fot. Maria Olszowska
13.10.2024 | Czytano: 313
Zasłużeni dla Ziemi Sądeckiej (zdjęcia)
Kolejne osoby dołączyły do grona Zasłużonych dla Ziemi Sądeckiej. Podczas uroczystej sesji Rady Powiatu Nowosądeckiego honorowe odznaki wręczyli im: Marek Pławiak – przewodniczący Rady Powiatu Nowosądeckiego oraz Tadeusz Zaremba – starosta nowosądecki, a wiceprzewodnicząca Rady Maria Barbara Szarota przybliżyła sylwetki Zasłużonych.
Źródło mat. prasowe
Komentarze
Reklama