Piątek, 18 października | Imieniny: Juliana, Łukasza, Bratumiła
28.09.2024 | Czytano: 128

Kraków Jazz Week

​Legenda jazzu, uznany norweski trębacz i kompozytor - Nils Petter Molvaer został dyrektorem artystycznym Jazz Juniors. Wybitny muzyk był gościem podczas konferencji prasowej w Instytucie Adama Mickiewicza w Warszawie, która oficjalnie zainaugurowała krakowski festiwal i artystyczną rezydencję jazzmana w Polsce.

Kraków Jazz Week
To kolejny krok we wzmacnianiu międzynarodowej współpracy i popularyzacji polskich artystów na świecie. 

Kraków Jazz Week, który rozpoczął się w Krakowie potrwa do 3 października. Złożą się na niego dwa prestiżowe muzyczne wydarzenia – Seifert Competition oraz Jazz Juniors. Organizatorem jest Fundacja Muzyki Filmowej i Jazzowej oraz Fundacja im. Zbigniewa Seiferta, a współorganizatorem m.in. Instytut Adama Mickiewicza, odpowiedzialny za promocję polskich artystów w świecie.

Jazz Juniors skutecznie rozwija działalność w zakresie zagranicznej promocji laureatów Konkursu. Dzięki zaangażowaniu jego organizatorów, jak również członków kapituły, zwycięzcy mają szansę zaprezentować się na międzynarodowych scenach i prestiżowych festiwalach. Od tego roku IAM ma zaszczyt zaprosić laureata konkursu Jazz Juniors do bycia częścią polskiej delegacji na targach jazzahead!2025 w Bremie – największego wydarzenia jazzowej branży na świecie - powiedziała rozpoczynając spotkanie Olga Brzezińska, wicedyrektorka Instytutu Adama Mickiewicza.

Od wielu lat Festiwal i Konkurs Jazz Juniors wpływają na kształtowanie sceny jazzowej. Od 1976 r. to nie tylko święto muzyki na jazzowej mapie Polski, ale także spotkanie różnych pokoleń – artystów światowej sławy z debiutantami i młodymi muzykami. Pierwsze kroki na scenie Jazz Juniors stawiali m.in. Leszek Możdżer, Krzysztof Ścierański, Zbigniew Wegehaupt, Marek Bałata, bracia Niedzielowie, Pospieszalscy czy kultowe zespoły Walk Away i Miłość, a w ostatnich latach Dominik Wania, Piotr Orzechowski „Pianohooligan” i Tomasz Chyła.

W zeszłym roku Kraków Jazz Week połączył Jazz Juniors z jednym z najważniejszych wydarzeń jazzowych dedykowanych instrumentom smyczkowym w muzyce improwizowanej. Seifert Competition to wydarzenie o międzynarodowej randze, upamiętniające jednego z najważniejszych polskich muzyków jazzowych, Zbigniewa Seiferta (1946-1979). Adresowane jest do młodych skrzypków, altowiolistów i wiolonczelistów z całego świata zajmujących się jazzem i muzyką improwizowaną.

Seifert Competition od pierwszej edycji w 2014 roku cieszy się olbrzymim zainteresowaniem, przyciągając skrzypków, altowiolistów i wiolonczelistów z najdalszych zakątków globu. I to zainteresowanie z roku na rok rośnie - podkreśliła Aneta Norek-Skrycka, prezeska Fundacji im. Zbigniewa Seiferta. - Docierające do nas zgłoszenia z najdalszych części świata dowodzą, że ten konkurs wypełnił ważną lukę w świecie wiolinistyki jazzowej. Nie ma drugiej, tak sprofilowanej na jazz i muzykę improwizowaną imprezy, która pozwoliłaby młodym muzykom sprawdzić siły i zaprezentować się przez międzynarodowym gronem publiczności oraz jurorów. I choć podczas konkursu rywalizacja jest nieunikniona, z doświadczenia ubiegłych lat wiemy, że Seifert Competition jest dla tych młodych twórców również miejscem inspirującej wymiany doświadczeń i twórczej energii.

Do 6. edycji Seifert Competition zgłosili się skrzypkowie, wiolonczeliści i altowioliści z 12 krajów, w tym z tak odległych jak Japonia, Tajwan, Brazylia czy USA. Wśród aplikujących byli ponadto muzycy z Hiszpanii, Portugalii, Włoch, Francji, Austrii, Niemiec, Wielkiej Brytanii oraz Polski. Zgłoszenia do konkursu oceniało międzynarodowe jury w składzie: Anja Lechner, Michał Urbaniak i Ernst Reijseger. Do półfinałów jurorzy zakwalifikowali 10 skrzypków, wśród których znaleźli się: Anais Drago (Włochy), Tomohiro Ishii (Japonia), Aleksandra Kryńska (Polska), Wojtek Maciejowski (Polska), Andrew Magill (USA), Amalia Obrębowska (Polska), Chase Potter (USA), Hugo Van Rechem (Francja), Michał Schab (Polska), Joao Silva (Portugalia).

Po wyłonieniu zwycięzcy Seifert Competition, rozpocznie się Festiwal Jazz Juniors, za którego program artystyczny przez kolejne pięć lat odpowiadać będzie Nils Petter Molvaer. Norweski muzyk na krakowskim festiwalu wystąpi również w roli artysty rezydenta i przewodniczyć będzie pracom jury Konkursu Jazz Juniors.

To dla mnie zaszczyt, że poproszono mnie o tę rolę i przyznam, że po raz pierwszy będę pełnił taką funkcję - powiedział na konferencji w Warszawie Nils Petter Molvaer, nowy dyrektor artystyczny Jazz Juniors. Gdy zastanawiałem się nad programem, zacząłem szukać zespołów, w których liderkami byłyby kobiety. Bo przecież w jazzie dominują jednak mężczyźni.

Do finałowych przesłuchań Konkursu Jazz Juniors zakwalifikowane zostały następujące zespoły: Adam Baran & Helicopets (Polska), Blu/Bry (Polska), Cyryl Lewczuk Quartet (Polska), Reboot The Mood (Niemcy), Vincent Meissner Trio (Niemcy), Zbigniew Chojnacki (Polska). Przesłuchania konkursowe Jazz Juniors odbywać się będą 30 września w Ośrodku Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora CRICOTEKA w Krakowie. Na zwycięzców czekać będzie wiele nagród i wyróżnień, w tym te przyznawane przez Radę Partnerów Międzynarodowych. Zmaganiom finalistów przysłuchiwać się bowiem będzie grono międzynarodowych partnerów i gości – przedstawicieli zagranicznych festiwali czy oficyn wydawniczych, którzy jak co roku oferują młodym muzykom zaproszenia na prestiżowe koncerty i festiwale.

Cieszę się, że spotykamy się na konferencji prasowej tu, w siedzibie Instytutu Adama Mickiewicza, bo to właśnie dzięki tej instytucji udało nam się nawiązać stałą, trwającą już 10 lat współpracę z przedstawicielami prestiżowych zagranicznych festiwali, sal koncertowych i wytwórni płytowych - mówi Tomasz Handzlik, dyrektor Jazz Juniors. - Przyjeżdżając co roku na Konkurs Jazz Juniors zasiadający w Radzie Partnerów Międzynarodowych delegaci mają okazję posłuchać młodych polskich muzyków, aby następnie zaprosić najlepszych z nich na swoje sceny. W tym roku nagrody w tej właśnie postaci przyznają dyrektorzy i reprezentanci organizacji jazzowych z Włoch, Serbii, Węgier, Czech, Danii, Chin oraz Polski. To najważniejsze, posiadające największy potencjał nagrody naszego konkursu, otwierające młodym polskim jazzmanom furtkę na świat.

 

KRAKÓW JAZZ WEEK: 26 września – 3 października 2024 

SEIFERT COMPETITION: 26-29 września 2024

https://seifertcompetition.com

JAZZ JUNIORS: 30 września – 3 października 2024

https://jazzjuniors.com.pl


 

fot. T. Tołłoczko / IAM
Źródło mat. prasowe

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Partnerzy malopolskaonline.pl