Polegały one przede wszystkim na wypompowywaniu wody i oczyszczaniu zamulonych przepustów i innych miejsc zalanych wodą, zabezpieczaniu wałów przeciwpowodziowych, usuwaniu wiatrołomów.
Na wniosek Komendanta Wojewódzkiego PSP Wojewoda Małopolski w uzgodnieniu z Dowódcą 11 Małopolskiej Brygady Obrony Trytorialnej zadysponował dziś do wsparcia działań w Oświęcimiu 50 żołnierzy 11 MBOT.
Alarmy przeciwpowodziowe obowiązują w Brzeszczach i Oświęcimiu. Pogotowia przeciwpowodziowe ogłosili włodarze następujących jednostek samorządu terytorialnego: powiat nowotarski, miasto Nowy Targ, gmina Szaflary, miasto i gmina Czarny Dunajec, gmina Skawina, miasto Kraków, starosta krakowski dla gmin: Czernichów, Igołomia-Wawrzeńczyce, Liszki, Skawina.
Bez prądu rano było ok. 350 odbiorców. Awarie są w trakcie rozpoznania lub są już usuwane.
Stany alarmowe rano przekroczone były na 2 stacjach hydrologicznych: Jawiszowice (Wisła – trend malejący), Pustynia (Wisła – trend malejący). Stany ostrzegawcze były przekroczone na 5 na stacjach hydrologicznych:
Czernichów-Prom (Wisła), Oświęcim (Soła), Kraków – Bielany (Wisła), Las (Wisła), Biskupice (Szreniawa).
Fala kulminacyjna dotarła do Krakowa. Według prognoz hydrologicznych jutro na stacji Kraków-Bielany woda powinna osiągnąć poziom ok. 440 cm, czyli przekroczyć stan ostrzegawczy, ale nie osiągnąć stanu alarmowego (w załączniku zdjęcia z Krakowa).
Wczoraj wieczorem został zamknięty przebudowywany obiekt mostowy przez Wisłę (suche koryto) na odcinku drogi wojewódzkiej nr 933 w Brzeszczach. Dziś otrzymaliśmy informację, że most ten jest otwarty, a droga przejezdna.
Droga wojewódzka nr 949 na odcinku leśnym w Jawiszowicach (gm. Brzeszcze, pow. oświęcimski) z uwagi na wysoki stan wody i powstałe uszkodzenia została zamknięta do odwołania. Droga wojewódzka w Zasolu (gm. Brzeszcze pow. oświęcimski), odcinek leśny - droga zalana, i nieprzejezdna, organizowane są objazdy.
Wyłączony z użytkowania jest tunel w Zebrzydowicach.
Około w 1/3 zalany jest cmentarz w Brzeszczach. Podtopionych jest kilkadziesiąt grobów. Trwa wypompowywanie wody przy użyciu pomp wysokiej wydajności. Na miejscu był powiatowy inspektor sanitarny. Nie ma zagrożenia dla ujęć wody, dziś będzie kolejna wizja PSSE i przedstawicieli samorządu. Sanepid jest w gotowości, jeżeli byłaby potrzeba wykorzystania chloraminy. O sytuacji jest też poinformowana Wojewódzka Inspekcja Ochrony Środowiska.
Tatrzański Park Narodowy informuje, że warunki do uprawiania turystyki są trudne. Odradzamy wyjścia w wyższe partie gór. Z powodu opadów deszczu, na szlakach jest mokro i ślisko, a na odcinkach leśnych występuje dużo błota i kałuże. Stan wody w potokach jest podwyższony i miejscami mogą występować niewielkie podtopienia, zwłaszcza na szlakach wokół stawów - należy zachować szczególną ostrożność. Niski pułap chmur oraz mgła, znacznie ograniczają widzialność, zwłaszcza powyżej górnej granicy lasu - ryzyko utraty orientacji w terenie i pobłądzeń.
Dla części Małopolski obowiązuje ostrzeżenie meteorologiczne I stopnia o silnym deszczu z burzami. Obowiązują dalej ostrzeżenia hydrologiczne o możliwości wezbrań z przekroczeniem stanów ostrzegawczych.
Sytuacja na zbiornikach jest stabilna i na bieżąco monitorowana. Zbiorniki posiadają pojemności powodziowe większe niż wymagane w instrukcjach gospodarowania wodą na obiektach, z wyjątkiem ZW Porąbka i ZW Tresna, których pojemność powodziowa wynosi odpowiednio 90 i 89% (według stanu z wczoraj).
Na dzisiaj planujemy odprawę w formie wideokonferencji w sprawie sytuacji głównie w powiecie oświęcimskim, a także wideokonferencję z sanepidem, w tym z powiatowymi stacjami sanitarno-epidemiologicznymi, w kwestii bezpieczeństwa sanitarnego w kontekście sytuacji powodziowej. Wojewoda Krzysztof Jan Klęczar odbędzie również odprawę z dyrektorami wydziałów Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie w sprawie wypłaty zasiłków pomocowych. Jak zapowiedział minister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak, taka pomoc będzie udzielana natychmiastowo.
16.09.2024 | Czytano: 680
Sytuacja powodziowa w Małopolsce (zdjęcia)
Za ostatnią dobę Straż Pożarna przeprowadziła łącznie prawie 600 interwencji związanych z warunkami atmosferycznymi. Prawie 320 z nich to działania z ramienia KP PSP Oświęcim, a 120 – KM PSP Kraków.
Źródło Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie
Komentarze
Reklama