Warsztaty regionalne dzień trzeci
Tajemnice przędzenia wełny i robienia skarpet zdradziły członkinie rumuńskiego zespołu folklorystycznego "MĂRIȘANA" podczas warsztatów regionalnych. Poruszane siłą ich rąk
i nóg zabytkowe warcule (kołowrotki) spodobały się zgromadzonym, podobnie jak rumuńskie pieśni towarzyszące prządkom. Ulewny deszcz nie przeszkodził dzieciom w robieniu redykołek góralskich z plasteliny. Mogą one mieć różnoraką formę – najczęściej są to małe wrzeciona, serca lub zwierzątka i takie wykonywały dzieci pod czujnym okiem prowadzących warsztaty Katarzyny Stachoń-Tylki i Anny Buńdy -Doruli.
Instrumentaliści i śpiewacy ponownie na scenie
Dobiegł końca trzeci i ostatni dzień przesłuchań Międzynarodowego Konkursu Kapel, Instrumentalistów i Śpiewaków Ludowych im. Władysława Trebuni-Tutki. Wykonawcom towarzyszyły specjalne efekty akustyczne w postaci grzmotów i ulewnego deszczu, które przetoczyły się przez Zakopane i Tatry. Nie przeszkodziły one jednak artystom z Rumunii, Indonezji, Słowacji, Kosowa i oczywiście z Polski prezentować na scenie swój kunszt instrumentalno- śpiewaczy. Patron konkursu, Władysław Trebunia-Tutka był jednym
z najwybitniejszych góralskich multiinstrumentalistów, znakomitym skrzypkiem prymistą. Zdobył także wykształcenie artystyczne w Liceum Sztuk Plastycznych oraz Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Malarstwa i Tkaniny Artystycznej. Od czasów studenckich uczył muzyki góralskiej i wychował kilka pokoleń muzykantów, a dla wielu górali był
i pozostaje mistrzem i autorytetem w dziedzinie kultury tradycyjnej.
Niestety, wspomniana burzowa pogoda nie pozwoliła na spotkanie z zespołem Artystyczno-Kulturalnym „ISA BOLETINI”, nazwanym na cześć bohatera narodowego Republiki Kosowo. Przerwany został także występ konkursowy zespołu z Bułgarii. Decyzją jury i organizatorów zostanie on powtórzony jutro o godz. 10.00, kiedy też konkursowo zaprezentują się zespoły ze Słowenii i Węgier.
Siła Korzeni – wyjątkowy koncert i nagrody
Wyjątkowym wydarzeniem festiwalu jest koncert „Siła Korzeni”, który od czterech lat hołduje regionalnym tradycjom Podhala. Z koncertem nierozerwalnie łączy się nagroda o tej samej nazwie, która przyznawana jest przez Burmistrza Miasta Zakopane i dedykowana tym, którzy kultywują i promują dziedzictwo kulturowe Podhala. Na ten fakt zwraca szczególną uwagę Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, stąd obecność na Festiwalu Pani Doroty Ząbkowskiej.
Laureatami „Siły Korzeni” w 2024 roku zostali:
Michał Gąsienica Szostak, artysta rzeźbiarz, malarz, medalier wywodzący się ze znanej zakopiańskiej rodziny snycerzy, artystów, malarzy i rzeźbiarzy, autor projektu obecnego herbu Zakopanego
Jan Karpiel Bułecka, muzyk, tancerz, gawędziarz, animator i popularyzator folkloru góralskiego, architekt - orędownik zachowania i kontynuacji regionalnego stylu podhalańskiego, inicjator i współorganizator takich imprez muzycznych jak "Muzykanckie Zaduski", "Dudaskie Ostatki" czy "Muzyka łuku Karpat"
Bogumiła i Andrzej Dańko o wielkim umiłowaniu dziedzictwa i swoich korzeni. Pani Bogumiła jest hafciarką, a pan Andrzej wykonuje ubrania cenione wśród mieszkańców Podhala przede wszystkim za oryginalność wzorów i doskonały krój. Wraz z dziadkiem Florianem Walkoszem i synem Antonim tworzą rodzinną muzykę góralską, którą mieliśmy okazję posłuchać podczas pierwszego koncertu „Siła Korzeni” na scenie Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w roku 2021.
Joanna i Wojciech Łackowie są niezwykłym, twórczym małżeństwem, mocno przywiązanym do tradycyjnej kultury Podhala. Pani Joanna komponuje własne podhalańskie wzory, a pan Wojciech tworzy murale, rysunki, akwarele, obrazy na szkle i olejne na płótnie, nieobce mu są też ceramika, rzeźba w kamieniu, witraż czy odlewy w brązie. Jest ponadto wieloletnim projektantem i wykonawcą ciupag będących nagrodami głównymi Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich.
Nagrodę i spinki góralskie autorstwa Janusza Koniecznego wręczali na scenie burmistrz Zakopanego Łukasz Filipowicz, zastępca burmistrza Iwona Grzebyk-Dulak i przewodniczący Komisji Kultury Jerzy Jędrysiak. Burmistrz gratulując laureatom podkreślał ich wyjątkowość ze szczególnym uwzględnieniem wyróżnionych w tym roku po raz pierwszy rodzin góralskich z najmłodszym uczestnikiem koncertu Antosiem Dańko, któremu od najmłodszych lat wpajana jest miłość do Skalnego Podhala i jego wartości.
Po wręczeniu nagród rozpoczął się koncert „Muzyki Karpat”, podczas którego również nie zabrakło wzruszeń, a to za sprawą jubileuszu 45-lecia istnienia Zespołu Góralskiego „Hamernik” założonego w 1979 r. przez Annę i Kazimierza Lassaków, działającego pod patronatem Nowohuckiego Centrum Kultury w Krakowie. Zespół „Hamernik” został nagrodzony nie tylko gromkimi brawami, ale też jubileuszową nagrodą wręczoną przez burmistrza Zakopanego Łukasza Filipowicza, zastępcę burmistrza Iwonę Grzebyk-Dulak
i naczelnik Wydziału Kultury Joannę Staszak. Następnie na scenie zameldowała się Muzyka Rodzinna Karola Simka z Suchej Góry na Słowacji, a także muzyka ze Zdziaru.
Ostatnim akcentem przedostatniego dnia 55. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich było spotkanie na wspólnej scenie Festiwalowej Rodziny, czyli dawnych i obecnych konferansjerów i dyrektorów Festiwalu, których połączyły trudy i radości organizacji kolejnych edycji tego największego święta pod Giewontem. Jak pokazała wspólna zabawa, śpiew i taniec na festiwalowej scenie i daleko poza nią nasz Festiwal wzbudza tylko dobre emocje i niech trwa wiecznie!
Przypominamy, że z uwagi na niekorzystne warunki pogodowe - ulewny deszcz - w trosce o bezpieczeństwo prezentujących się dzisiaj na scenie zespołów, koncert zostaje przeniesiony na jutro, tj. 22 sierpnia na godz. 10:00. Zespół z Bułgarii powtórzy jutro swój występ.
Z uwagi na zaistniałe okoliczności, jutrzejsza modlitwa o pokój w Sanktuarium Narodowym na Krzeptówkach zostaje odwołana.
Koncert finałowy „Górale świata”, ogłoszenie wyników konkursu i ceremonia wręczenia nagród jutro o godz. 17:00.
Reklama