Ważnym punktem inauguracji Festiwalu była Msza św. w kościele św. Krzyża, gdzie modlitwa i śpiew rozbrzmiewały w wielu językach. Ulicami Zamoyskiego i Krupówki przeszedł festiwalowy korowód, w którym pięknie zaprezentowały się roztańczone i rozśpiewane zespoły z całego świata. W przemarszu wziął udział Burmistrz Miasta Zakopane Łukasz Filipowicz wraz z Zastępcą Iwoną Grzebyk-Dulak i Przewodniczącym Rady Miasta Grzegorzem Jóźkiewiczem. Włodarze miasta przyszli na korowód z całymi rodzinami udowadniając, że folklor górali świata jest fascynujący bez względu na wiek. W pochodzie nie zabrakło także przedstawicieli zakopiańskiego Związku Podhalan, pytacy i hodowców owczarków ze swoimi podopiecznymi. Bardzo widowiskowy przemarsz oglądały tłumy turystów i mieszkańców.
Kulminacją tego wyjątkowego dnia był Koncert Inauguracyjny, który rozpoczął się dźwiękiem trombit i śpiewem pytacy. Festiwal oficjalnie otworzył Burmistrz Zakopanego Łukasz Filipowicz - To wielka przyjemność, kiedy do Zakopanego zjeżdżają się górale z całego świata i kiedy wspólnie możemy świętować tak piękny jubileusz. Mam nadzieję, że spotkamy się przy okazji 60., 70., a może i 100. Festiwalu – powiedział Burmistrz dziękując wszystkim zespołom za przybycie.
Burmistrz Łukasz Filipowicz wraz z zastępcą Iwoną Grzebyk-Dulak, przewodniczącym Rady Miasta Zakopane Grzegorzem Jóźkiewiczem i dyrektor Festiwalu Hanną Rybką zgodnie z polską tradycją chlebem i solą przywitali zespoły z Bułgarii, Hiszpanii, Indonezji, Kosowa, Meksyku, Rumunii, Słowacji, Serbii, Słowenii, Turcji i Węgier. Międzynarodowy skład uzupełniają polskie zespoły: Zespół Regionalny „Brenna”, Zespół Regionalny „Dolina Maszanki” i Zespół Regionalny „Przyszowianie” oraz wspaniali gospodarze Parafialny Regionalny Zespół „Giewont” z Olczy i Zespół im. Klimka Bachledy.
Przez kilka godzin scena należała do zespołów, a na początek wystąpili gospodarze oraz dzieci z Zespołu Góralskiego „Mali Wiyrchowianie" działającego przy Bukowiańskim Centrum Kultury, wszyscy entuzjastycznie przyjmowani przez zakopiańską publiczność.
Zespoły z Polski i zagranicy od jutra będą rywalizować o Złote, Srebrne i Brązowe ciupagi oraz prezentować się podczas licznych wydarzeń towarzyszących. Festiwal potrwa do 22 sierpnia, a przygotowany program jest niezwykle ciekawy. Warto stać się częścią tego niezwykłego góralskiego święta.
19.08.2024 | Czytano: 196
"Szmaragdowe Gody” oficjalnie rozpoczęte (zdjęcia)
Niedziela była dniem oficjalnej inauguracji 55. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich. Jest to największe w ciągu roku kulturalne wydarzenie pod Giewontem, które już przez ponad pół wieku skupia górali z całego świata, miłośników i znawców folkloru oraz mieszkańców i turystów wokół jednej idei – pielęgnowania i kultywowania pięknego dziedzictwa jakim jest kultura ludowa i dzielenia się bogactwem góralskiej tradycji, muzyki, śpiewu, tańca, strojów, rzemiosła i kuchni.
Źródło mat. prasowe
Komentarze
Reklama