Piątek, 18 października | Imieniny: Juliana, Łukasza, Bratumiła
20.08.2024 | Czytano: 240

Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich (zdjęcia)

Czwarty dzień Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich zaskoczył różnorodnością atrakcji. Od warsztatów regionalnych dla najmłodszych, przez ekscytujące występy zespołów ludowych z Polski, Rumunii, Kosowa i Turcji, aż po barwne obchody Dnia Narodowego Hiszpanii.

Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich (zdjęcia)
Rozpoczęty Międzynarodowy Konkurs Kapel, Instrumentalistów i Śpiewaków Ludowych im. Władysława Trebuni-Tutki przyniósł pokaz wysokiego poziomu artystycznego i zaciętą rywalizację o trofea. Festiwalowa rodzina znów spotkała się na wieczornej zabawie, czekają na nas kolejne emocje.

Kolejny dzień festiwalowy rozpoczęły warsztaty regionalne i animacje dla najmłodszych, które  poprowadzili goście ze Słowacji. O wyrobach ze skóry, opaskach góralskich na rękę, torbach i mieszkach na tytoń opowiadał Stefan Pitoňák, zaś o wyrobach z drewna i narzędziach używanych dawniej do jego obróbki Jozef Pitoňák. Wśród gości honorowych 55. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich jest Pani Zlata Šipošová, Konsul Generalny Republiki Słowacji w Krakowie, która z uwagą przyglądała się prezentacji i warsztatom. Pani Konsul spotkała się także z burmistrzem Zakopanego Łukaszem Filipowiczem.

Poniedziałek, 19 sierpnia, był pierwszym dniem Międzynarodowego Konkursu Kapel, Instrumentalistów i Śpiewaków Ludowych im. Władysława Trebuni-Tutki, który skierowany jest do muzyków i śpiewaków ludowych z całego świata.. Na scenie zaprezentowali się muzycy i śpiewacy z Brennej, Słowenii, Hiszpanii czy Serbii oceniani przez międzynarodowe jury.

Pikantna kiełbasa sobrasada z Majorki i symbol Półwyspu Iberyjskiego sangria podbiły serca uczestników Dnia Narodowego Hiszpanii w wiosce festiwalowej na Górnej Równi Krupowej. Oczywiście nie tylko one, lecz także żywiołowy taniec i śpiew członków zespołu Escola de Musica i Danses de Mallorca – stowarzyszenia, którego głównym celem jest rozpowszechnianie, dokumentowanie i nauczanie tradycyjnych tańców, muzyki i innych elementów kultury Majorki. Na co dzień grupa prowadzi warsztaty, koncertuje oraz wykonuje przedstawienia. W ciągu całego roku stowarzyszenie regularnie uczestniczy w festiwalach folklorystycznych. Zespół liczący ponad 60 tancerzy i 10 muzyków zaprezentuje się w kategorii II artystycznie opracowanej podczas koncertu konkursowego we wtorek, 20 sierpnia o godz. 17.00. 

Pierwszy dzień konkursowych występów należał do zespołów z Polski, Rumunii, Kosowa i Turcji Już ten dzień pokazał, że poziom jest bardzo wysoki, a rywalizacja o trofea festiwalowe – Złote, Srebrne i Brązowe Ciupagi będzie zacięta. Zespół Regionalny Przyszowianie im. Edwarda Bocheńskiego z programem "Jaśka do płolskiygło wojska biero" wystąpił w kategorii I tradycyjnej. Zobaczyliśmy takie tańce jak polka suwana, tramelpolka, szybki walc, polka z nogi czy sztajerek. W kategorii I tradycyjnej zaprezentował się także Zespół Regionalny „Brenna” im. Józefa Macha z programem „Przy łognisku na polanie piyrszego maja”. W pierwszej części widowiska zagrała kapela w archaicznym składzie: gajdy i skrzypce, przy której tańczono między innymi archaiczny taniec owięziok. W drugiej części zagrała kapela dęta, która w Brennej wpisuje się już w ponad stuletnią tradycję. Warto podkreślić, że zespół występuje w archaicznych, góralskich strojach. Zespół Folklorystyczny Mărișana z Rumunii przedstawił „Kolędowanie  kawalerów  w górach  Apuseni”, które od 2013 roku jest wpisane na Listę  niematerialnego dziedzictwa ludzkości UNESCO. 

W drugiej części konkursowego wieczoru w kategorii II artystycznie opracowanej zaprezentował się Zespół Artystyczno-Kulturalny Isa Boletini z Kosowa, który przedstawił zaręczyny z regionu etnogeograficznego Has, a członkowie zespołu tańczyli tańce charakterystyczne dla tego górskiego regionu w rytm muzyki granej na bębnach Hatixhe i Zumbaku.  Zespół Dolina Mszanki zaprezentował program „Wydalimy Hanko”, tradycję tzw. dzielonych wesel, którą we wsiach zagórzańskich kultywowano do lat 90. XX wieku. Interesujące legendy z Anatolii z przełomu XVIII/XIX wieku przedstawił Zespół Tańca Ludowego Kordon Youth & Sports Club z Turcji. Tańcem i śpiewem ukazali legendy z regionów Bursa, Mula, Uszak i Izmir. Nie mogło zabraknąć tańca charakterystycznego dla Zeybeków - młodych buntowniczych chłopców, od którego publiczność nie mogła oderwać wzroku.

Zespoły ani publiczność nie miały dość występów. Wkrótce po ostatnim pokazie konkursowym rozpoczęła się zabawa taneczna, która co roku wzbudza radość i pozytywne emocje i integruje festiwalową rodzinę.

Kolejne koncerty konkursowe już dziś, 20 sierpnia od godziny 17.00. Na scenie zaprezentują się zespoły ze Słowacji, Indonezji, Hiszpanii, Serbii, Meksyku i gospodarze Festiwalu Zespół Giewont z Zakopanego- Olczy. Wcześniej czekają na publiczność Węgrzy, którzy pokażą jak wykonać i pokolorować lalki ze słomy, a podczas Dnia Narodowego ugoszczą Państwa Rumuni.

 
Źródło mat. prasowe

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Partnerzy malopolskaonline.pl