Niedziela, 08 września | Imieniny: Marii, Adrianny, Klementyny
16.07.2024 | Czytano: 219

Fundator – Hrabia Władysław Zamoyski

W ramach projektu wystawienniczego „Fundator – Hrabia Władysław Zamoyski”, w przestrzeni Miejskiej Galerii Sztuki im. Wł. Hr. Zamoyskiego, jednosce Zakopiańskiego Centrum Kultury można podziwiać prace artystów, którzy brali udział w pierwszych wystawach Bazaru Polskiego i bardzo aktywnie działali na polu kulturalnym Zakopanego.

Fundator – Hrabia Władysław Zamoyski
Na wystawie zobaczymy dzieła Wojciecha Brzegi, Kazimierza Brzozowskiego, Adama Chmielowskiego, Zefiryna Ćwiklińskiego, Stanisława Gałka, Stanisława Gąsienicy-Sobczaka, Jana Gąsienicy-Szostaka, Wlastimila Hofmana, Władysława Jarockiego, Stanisława Kamockiego, Karola Kłosowskiego, Bronisława Kopczyńskiego, Janusza Kotarbińskiego, Tymona Niesiołowskiego, Jana Rembowskiego, Jana Rykały, Władysława Skoczylasa, Alfreda Terleckiego, Bogdana Tretera.

Wśród prezentowanych dzieł sztuki i archiwów znajdują się prace rzeźbiarza Wojciecha Brzegi. Wojciech Brzega – rzeźbiarz, meblarz, pisarz i działacz społeczny, ur. 12 września 1872 r. w Zakopanem, zm. 6 lipca 1941 r. w Zakopanem. Uczył się w Szkole Przemysłu Drzewnego w Zakopanem, studiował na Wydziale Rzeźby krakowskiej Szkoły Sztuk Pięknych, a następnie w Monachium i w Paryżu. W 1901 r. wrócił do Zakopanego, gdzie otworzył swoją pracownię. Współpracował ze Stanisławem Witkiewiczem, był wykonawcą niektórych jego projektów. Zajmował się meblarstwem, rzeźbą i sztuką stosowaną, a od 1922 r. był nauczycielem rzeźby figuratywnej w zakopiańskiej Szkole Przemysłu Drzewnego. Później pełnił tam także rolę dyrektora. 

Kolejny artysta, którego twórczość można obejrzeć w MGS to Kazimierz Brzozowski – malarz, grafik, taternik, narciarz, ur. 26 września 1871 r. w Pińsku, zm. 10 stycznia 1945 r. w Zakopanem. Ok. 1895 r. osiadł w Zakopanem. Chodził po Tatrach, był członkiem STTT. Był jednym z pierwszych narciarzy zakopiańskich. Był także współzałożycielem i członkiem pierwszego zarządu TOPR-u. Był redaktorem naczelnym „Przeglądu Zakopiańskiego” i członkiem zarządu Towarzystwa Muzeum Tatrzańskiego. Malował pejzaże tatrzańskie i portrety. Był prezesem Towarzystwa „Sztuka Podhalańska”, zajmował się też sztuką użytkową, projektował kilimy i meble łącząc elementy zdobnictwa ludowego ze stylizowanymi motywami roślinnymi. Był współzałożycielem i dyrektorem spółdzielni tkactwa artystycznego „Kilim”.

Eksponowane prace, fotografie i archiwa dzięki uprzejmości Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem oraz osób prywatnych.
Źródło mat. prasowe

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Partnerzy malopolskaonline.pl