W swoim wystąpieniu dyrektor Oddziału IPN w Krakowie dr hab. Filip Musiał nakreślił szersze tło historyczna wydarzeń w Krakowie sprzed 80 lat. Mówił o wcześniejszych akcjach Szarych Szeregów i Armii Krajowej na okupowanych ziemiach polskich, o udziale Polaków w działaniach na froncie zachodnim, a na wschodzie – o akcji ƒ„Burza” i operacji „Ostra Brama”. Próba wykonania wyroku Polskiego Państwa Podziemnego na Koppem w Krakowie jest jednym z elementów walki o wolny kraj, którą Polacy toczyli przez całą II wojnę światową.
Wiceprzewodnicząca Rady Miasta Krakowa Iwona Chamielec odczytała list skierowany do zebranych przez przewodniczącego Rady Jakuba Koska. Wojewodę małopolskiego reprezentował pełnomocnik ds. kombatantów i osób represjonowanych Marcin Tatara.
˜˜Od wielu lat w uroczystościach przygotowywanych przez krakowski oddział Stowarzyszenie Szarych Szeregów oraz IPN spotykają się przedstawiciele środowisk kombatanckich, harcerskich i władz samorządowych. Uczestniczą w nich także żołnierze Wojska Polskiego, szczególnie Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca, dziedziczącej tradycje batalionu „Parasol” oraz Jednostki Wojskowej NIL im. gen. bryg. Augusta Emila Fieldorfa „Nila”.
Po uroczystościach na ul. Powiśle młodzież z klas mundurowych Liceum im. batalionu „Parasol” w Trzebini dała pokaz musztry paradnej.