Po raz pierwszy festiwalowe koncerty odbędą się obok Pijalni Głównej także w nowym krynickim Amfiteatrze.
– Festiwal im. Jana Kiepury to przede wszystkim święto śpiewaków i to oni będą wiedli prym także podczas tegorocznej edycji. Będziemy gościć w Krynicy niekwestionowane gwiazdy, oklaskiwane na światowych scenach i wspaniale zapowiadających się młodych artystów, wielu z nim wróżę naprawdę piękną karierę i chciałbym, by to Krynica lansowała talenty – zapowiada prof. Tadeusz Pszonka, dyrektor artystyczny Festiwalu im. Jana Kiepury. – Jak zawsze, tworząc program Festiwalu, starałem się sprostać gustom krynickiej publiczności, jednocześnie pamiętając, że Festiwal jest czasem, kiedy chcemy cieszyć się wyłącznie muzyką i swoim towarzystwem, zapominając o codziennych problemach. Mam nadzieję, że tegoroczna propozycja zadowoli melomanów swoją różnorodnością i poziomem artystycznym.
Osiem dni wypełnionych muzyką od rana do późnych godzin wieczornych: dwie wielkie opery, gale operowe i operetkowe, duże koncerty i kameralne wykonania, światowe tytuły i kompozycje, które narodziły się w Krynicy, ponadczasowe przeboje i festiwalowe odkrycia, gwiazdy estrady i debiutanci, spotkania z gwiazdami i uwielbiani przez krynicką publiczność prowadzący – tak w skrócie prezentuje się bogaty i różnorodny program 57. Festiwalu im. Jana Kiepury.
Estradą wieczornych widowisk będzie niezmiennie Pijalnia Główna przy krynickim deptaku, na pozostałe wydarzenia Festiwalu publiczność zaproszona zostanie do nowo powstałego Amfiteatru przy ul. Nikifora Krynickiego.
Tegoroczną edycję Festiwalu im. Jana Kiepury otworzy gala najpiękniejszych przebojów operowych. Krynicka publiczność usłyszy kompozycja m.in. G.Verdiego, S. Moniuszki, G. Bizeta, G. Pucciniego w wykonaniu znakomitych śpiewaków: sopranistki Izabeli Matuły, mezzosopranistki Jadwigi Postrożnej oraz tenora Domnika Sutowicza. Solistom będzie towarzyszył Chór Filharmonii im. K. Szymanowskiego w Krakowie oraz muzycy Filharmonii Śląskiej im. H. M. Góreckiego w Katowicach pod dyrekcją Piotra Sułkowskiego, dyrektora Opery Krakowskiej.
To właśnie jeden z najnowszych tytułów przygotowanych w repertuarze Opery Krakowskiej – “Nabucco” Giuseppe Verdiego zbierający entuzjastyczne recenzje krytyków i melomanów, wyreżyserowany przez Marię Sartovą, jedną z ostatnich uczennic prof. Ady Sari, to propozycja na drugi wieczór Festiwalu. Artyści krakowskiej sceny operowej wystąpią w Pijalni Głównej pod dyrekcją José Maria Florêncio, dyrygenta związanego ze wszystkimi ważniejszymi scenami operowymi.
Po raz kolejny na krynicki Festiwal gościć będzie artystów Lwowskiego Narodowego Akademickiego Teatru Opery i Baletu im. Salomei Kruszelnickiej. Plejadę ukraińskich artystów tym razem krynicka publiczność zobaczy i usłyszy w ostatnim dziele Giacomo Pucciniego “Turandot” w przedostatnim dniu Festiwalu. Lwowską Orkiestrę i Chór poprowadzi tego wieczoru Ivan Cherendichenko, znany już z poprzednich lat krynickim melomanom, dyrektor muzyczny Lwowskiej Opery Narodowej.
Gorący nastrój – bez względu na aurę – rozbudzą z pewnością hiszpańskie rytmy zarzueli za sprawą krakowskich filharmoników pod batutą José Miguela Péreza-Sierry, którzy w perle polskich uzdrowisk wykonają muzyczną opowieść o miłości na tle wielkiej rewolucji. Owacyjnie przyjmowana przez melomanów “Luisa Fernanda” Federica M. Torroby to propozycja na piąty wieczór Festiwalu.
Na wydarzeniu, któremu patronuje Jan Kiepura, nie może zabraknąć utworów, jakie “chłopakowi z Sosnowca” przyniosły sławę. Na estradzie Pijalni Głównej wykonają je trzeciego dnia Festiwalu młodzi artyści, którzy do Krynicy przyjadą z różnych zakątków świata, od Wenezueli po Koreę, a towarzyszyć im będzie Orkiestra Filharmonii Krakowskiej pod batutą szwajcarskiego dyrygenta Wiktora Bockmana.
Kiepurze poświęcony zostanie także wieczorny koncert 15 sierpnia – nie mogło być inaczej w dniu, kiedy świat pożegnał śpiewaka. Tradycyjnie tego dnia pod krynickim pomnikiem Jana Kiepury oddamy hołd artyście, a podczas wieczornego koncertu “Dla Ciebie śpiewam – W kręgu przebojów Jana Kiepury” zabrzmią najchętniej wykonywane przez artystę partie w interpretacji pięciu tenorów: Piotra Kaliny, Szymona Rony, Adriana Domareckiego, Tomasza Tracza i Łukasza Gaja, którzy wystąpią z towarzyszeniem pianistów Katarzyny Starzyckiej i Mischy Kozlowskiego.
Choć Krynica-Zdrój jest niekwestionowaną letnią stolicą opery i operetki podczas tegorocznej odsłony wydarzenia publiczność będzie miała również okazję do spotkania z nieco innym repertuarem, który wypełnią filmowe i musicalowe tematy muzyczne. “Don’t Cry For Me Argentina” A. L. Webbera ze słynnej “Evita”, “Walc Barbary” W. Kazaneckiego z “Nocy i dni” czy “Time of My Life” F. Previte`a z “Dirty Dancing” zabrzmią w wykonaniu Mileny Lange (sopran), Michała Janickiego (baryton), Kai Mianowany i Kuby Jurzyka z towarzyszeniem warszawskiej Orkiestry MS Promotion pod dyrekcją Tomasza Labunia. Filmowy koncert poprowadzi gwiazda ekranu – Laura Łącz.
57. Festiwal im. Jana Kiepury zamknie 17 sierpnia wieczorna gala operetkowych przebojów w gwiazdorskim wykonaniu: Grażyny Brodzińskiej (sopran), Ruslany Koval (sopran), Andrzeja Lamperta (tenor), Stanislava Kuflyuka (baryton) oraz Baletu i Orkiestry Opery Śląskiej pod batutą Sławomira Chrzanowskiego.
Jak co roku na melomanów czekają także niezwykle lubiane Koncert Popołudniowe w nowym krynickim Amifteatrze z przebojami muzyki wiedeńskiej, koncertem laureatów Międzynarodowych Konkursów Wokalnych oraz muzycznym hołdem młodych wirtuozów wokalistyki złożonym Kiepurze. W popołudniowym programie znalazła się również “Zemsta nietoperza” w wykonaniu studentów Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach.
Szczególne miejsce wśród tych propozycji stanowią kompozycje kryniczanina Adama Wrońskiego w wykonaniu Krynickiej Orkiestry Zdrojowej im. Adama Wrońskiego oraz koncert “Krynica muzyką malowana”, na który złożą się utwory zainspirowane twórczością malarza Nikifora Krynickiego.
Ukłonem w stronę najmłodszej festiwalowej publiczności będzie spektakl Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach im. Stefana Karskiego “Pchła Szachrajka”. I nawet na tym przedstawieniu młodzi melomani będą mogli usłyszeć fragmentu arii operowych.
W nowym Amfiteatrze zaplanowano codzienne Spotkania z Gwiazdami. Będą one – jak zawsze – okazją, by powspominać minione edycje, patrona Festiwalu oraz wielkich artystów tworzących jego niezapomnianą atmosferę.
Rozpoczęła się już sprzedaż biletów na festiwalowe wydarzenia. Są one dostępne w cenach od 40 do 200 zł na stronie internetowej www.festiwalkiepury.pl. Dostępne są także karnety na większość festiwalowych wydarzeń.
Program 57. Festiwalu im. Jana Kiepury dostępny jest w dziale Co Gdzie Kiedy
Gospodarzem 57. Festiwalu im. Jana Kiepury jest Gmina Krynica-Zdrój, zaś organizatorem wydarzenia Centrum Kultury w Krynicy-Zdroju.
26.06.2024 | Czytano: 394
Zapraszamy na 57. Festiwal im. Jana Kiepury
Zaledwie kilka tygodni dzieli nas od jednego z najważniejszych wydarzeń muzycznych Małopolski, od 57 lat nierozerwalnie związanego z malowniczo położonym uzdrowiskiem Krynica-Zdrój. Od 10 do 17 sierpnia najlepsi muzycy i wyjątkowi soliści wystąpią przed publicznością Festiwalu im. Jana Kiepury w ponadczasowych ariach operowych i operetkowych, a także swoich repertuarowych hitach i muzycznych nowościach.
Dyrektor Centrum Kultury Marta Mordarska prezentuje plakat 57. Festiwalu im. Jana Kiepury
Źródło mat. prasowe
Komentarze
Reklama