Środa, 19 czerwca | Imieniny: Gerwazego, Protazego, Borzysława
09.06.2024 | Czytano: 321

Śmigłowiec w akcji

​Żołnierze Naziemnego Zespołu Poszukiwawczo Ratowniczego 11 Małopolskiej Brygady OT wzięli udział w zajęciach zorganizowanych na terenie 8 Bazy Lotnictwa Transportowego przez stacjonującą tam 3 Grupę Poszukiwawczo-Ratowniczą

Śmigłowiec w akcji
Terytorialsi 112 batalionu lekkiej piechoty z Oświęcimia doskonalili umiejętności naprowadzania śmigłowca pod okiem instruktorów z 3. Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej na lotnisku Kraków-Balice. Żołnierze poznali procedury współdziałania ze statkami powietrznymi, dowiedzieli się również w jakich sytuacjach zachodzi konieczność lądowania w terenie przygodnym i jak takie miejsce odpowiednio przygotować oraz zabezpieczyć. 
 

Naziemne Zespoły Poszukiwawczo – Ratownicze (NZPR) to jeden z elementów systemu zarządzania kryzysowego. W siłach zbrojnych są one wydzielane tylko przez brygady obrony terytorialnej. NZPR-y są włączone w system poszukiwania i ratownictwa lotniczego ASAR (Aeronautical Search And Rescue – poszukiwanie i ratownictwo lotnicze). Rozwój zdolności w zakresie zarządzania kryzysowego stanowi jeden z głównych priorytetów Wojsk Obrony Terytorialnej, w tym także 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Obecnie w Brygadzie służy ponad 2 200 żołnierzy. W przypadku wystąpienia sytuacji kryzysowych ten potencjał jest efektywnie wykorzystywany, a terytorialny charakter formacji, znajomość terenu na którym służą terytorialsi, jest jej olbrzymim atutem, który daje możliwość podejmowania szybkich i sprawnych działań. 
 

Wszystkich zainteresowanych dołączeniem do Małopolskich Terytorialsów zapraszamy do zgłaszania się poprzez rekruterów WOT za pośrednictwem https://rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl  lub najbliższego Wojskowego Centrum Rekrutacji WCR (dawne WKU).
Źródło mat. prasowe

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Partnerzy malopolskaonline.pl