Na plenerowym ekranie pojawią się trzy filmy, a jednemu z nich będzie towarzyszyła muzyka na żywo w wykonaniu zespołu Czerwie.
Organizatorzy zapewniają miejsca do siedzenia, ale mile widziane również własne siedziska – krzesełka, leżaki, materace, koce, karimaty, tak by było jak najwygodniej.
„Yakari i wielka podróż”
prod. Belgia, Francja, Niemcy 2020, reż. Toby Genkel, Xavier Giacometti , 82 minuty
„Yakari i wielka podróż” to rozgrywająca się na tle niesamowitych krajobrazów i dzikiej natury opowieść o przyjaźń, odwadze i pogoni za przygodą.
Yakari z plemienia Siuksów (rdzennych mieszkańców Ameryki) ma jedno marzenie – wskoczyć na grzbiet najszybszego dzikiego mustanga Małego Pioruna. Do tej pory nie udało się to jeszcze nikomu! Kiedy okazuje się, że jego plemię musi uciekać przed nadciągającym tornadem, chłopiec ma ostatnią szansę, by odnaleźć niedoścignionego konia.
Ciąg emocjonujących przygód zapoczątkuje spotkanie z Wielkim Orłem, który obdarza chłopca niezwykłą umiejętnością rozmawiania ze zwierzętami. Nie tracąc ani chwili, Yakari wyrusza w samotną podróż przez tereny nieprzyjaznego plemienia. Zdany tylko na siebie, musi przeprawić się przez rwącą rzekę, przejść wielkie równiny i pokonać strzeliste góry.
Czy uda mu się odnaleźć Małego Pioruna i wrócić do swoich bliskich? Daleka i pełna zasadzek trasa okaże się drogą ku prawdziwej przyjaźni!
tytuł oryginalny: Yakari - La grande Aventure
produkcja: Belgia, Francja, Niemcy 2020
gatunek: animacja, przygodowy
wersja językowa: dubbing
czas trwania: 82 minuty
reżyseria: Toby Genkel, Xavier Giacometti
scenariusz: Xavier Giacometti
muzyka: Guillaume Poyet
„Gabinet doktora Caligari” | film niemy z muzyką na żywo zespołu Czerwie
prod. Niemcy 1920, reż. Robert Wiene, 71 minut
„Gabinet doktora Caligari” to jedno z najwcześniejszych dzieł niemieckiego ekspresjonizmu filmowego, które wywarło duży wpływ na rozwój kinematografii.
Podczas miejskiego jarmarku tajemniczy doktor Caligari prezentuje lokalnej gawiedzi swego podopiecznego, Cesara – przerażającego lunatyka, postać z pogranicza życia i śmierci, która na oczach widzów budzi się z głębokiego snu. Gdy jeden z gapiów pyta go o swą przyszłość, zgodnie z przepowiednią Cesara ginie następnego ranka. Tak rozpoczyna się seria dziwnych morderstw, o które podejrzany będzie wspomniany somnambulik. Śledztwo przeprowadzone przez Francisa doprowadza go do tajemnicy obłąkanego manipulatora, który wykorzystuje Cesara do zabijania niewinnych ludzi.
„Gabinet doktora Caligari” Roberta Wienego bezsprzecznie jest dla historii kina kamieniem milowym. To podróż do czasów, gdy kino stawiało przed widzem wymagania – by się nim delektować, trzeba było używać wyobraźni.
Reżyser „Gabinetu…”, jak i inni twórcy nurtu ekspresjonistycznego, porzucał realizm inscenizacyjny, by tworzyć rzeczywistość zupełnie nową, plastycznie odmienną. I to właśnie scenografia jego filmu robi do dziś największe wrażenie. Plastycy z grupy Der Sturm – W. Röhrig, W. Reimann oraz H. Warm – stworzyli bowiem niezwykłą oprawę plastyczną – ostentacyjnie sztuczną, nierzeczywistą, a zarazem wysmakowaną. Plastyczna nierzeczywistość budziła przerażenie widzów. Dziś raczej już nie straszy, lecz wywołuje zachwyt nad artystyczną sprawnością i twórczą precyzją pionierów niemieckiego kina.
tytuł oryginalny: Das Cabinet des Dr. Caligari
produkcja: Niemcy 1920
gatunek: horror
wersja językowa: niemy
czas trwania: 71 minut
reżyseria: Robert Wiene
scenariusz: Carl Mayer, Hans Janowitz
zdjęcia: Willy Hameister
obsada: Werner Krauss, Conrad Veidt, Lil Dagover, Friedrich Fehér, Hans Heinrich von Twardowski, Rudolf Lettinger, Rudolf Klein-Rogge, Elsa Wagner, Ludwig Rex
Filmowi będzie towarzyszyła muzyka wykonywana na żywo przez zespół Czerwie – polską formację prezentującą alternatywne dźwięki z pogranicza folku, etno, sceny absurdu, muzyki eksperymentalnej, współczesnej oraz muzyki teatralnej i filmowej – który stworzył własny niepowtarzalny styl charakteryzujący się niekonwencjonalnym wykorzystaniem instrumentów
i wartości muzycznych, będący jednocześnie fuzją wielu gatunków.
Zespół skomponował muzykę do wielu niemych filmów oraz m.in. do spektaklu, w reżyserii Piotra Cieplaka, „Albośmy to jacy, tacy” na podstawie „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego (Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera, Warszawa, 2007).
Zespół zagrał ponad 800 koncertów, m.in. w Polsce, Czechach, Niemczech, Holandii, Wielkiej Brytanii, na Słowacj i Węgrzech. Występował na wielu festiwalach europejskich. W swojej dyskografii muzycy mają 6 autorskich albumów.
W skład grupy wchodzi obecnie 4 muzyków – Wojtek Zaborowski, Maciek Kudłacik, Paweł Zawarus, Piotrek Bogunia – operujących na bogatym intrumentarium (perkusja, ksylofon, instrumenty perkusyjne, instrumenty etniczne, bas, gitara, mandolina, akordeon, syntezatory).
„Twój Vincent”
prod. Polska, Wielka Brytania 2017, reż. Dorota Kobiela, Hugh Welchman, 95 minut
27 lipca 1890 roku szczupła postać idzie po zmierzchu chwiejnym krokiem senną ulicą francuskiego miasteczka Auvers. Mężczyzna nie ma nic przy sobie. Dłonie przyciska do świeżej rany postrzałowej, z której sączy się krew. To Vincent van Gogh – wówczas mało jeszcze znany artysta, dziś uznawany za jednego z największych malarzy na świecie. O jego tragicznej śmierci wiadomo od dawna, jednak nadal nie jest jasne, jak i dlaczego doszło do śmiertelnego postrzału.
„Twój Vincent” opowiada o ostatnich dniach życia Vincenta van Gogha i jego zagadkowej śmierci. Czy naprawdę popełnił samobójstwo? Co się wydarzyło przez 6 tygodni – od ostatniego listu artysty – w którym pisał, że czuje się dobrze i jest zupełnie spokojny?
Van Gogh bywa określany jako męczennik, lubieżny satyr, szaleniec, geniusz lub próżniak. Wokół żadnego chyba innego artysty nie narosło więcej mitów i legend. Jego prawdziwa natura wyłania się z licznych listów, różnie interpretowanych wraz z upływającym czasem.
W filmie „grają” 94 obrazy Vincenta van Gogha w formie bardzo zbliżonej do oryginałów, a kolejnych 31 zostało częściowo lub znacząco przekształconych. „Twój Vincent” został nakręcony jako standardowy film aktorski, a następnie każda klatka została ręcznie przemalowana w technice olejnej. Efekt końcowy to połączenie gry aktorskiej i kunsztu malarskiego animatorów, którzy wszystkie postacie odtworzyli za pomocą farby olejnej.
tytuł oryginalny: Loving Vincent
produkcja: Polska, Wielka Brytania 2017
gatunek: animowany, biograficzny
wersja językowa: dubbing
czas trwania: 95 minut
reżyseria: Dorota Kobiela, Hugh Welchman
scenariusz: Dorota Kobiela, Hugh Welchman, Jacek Dehnel
zdjęcia: Tristan Oliver, Łukasz Żal
muzyka: Clint Mansell
obsada: Douglas Booth, Robert Gulaczyk, Saoirse Ronan, Eleanor Tomlinson. Jerome Flynn, Chris O’Dowd, John Sessions, Aidan Turner, Helen McCrory
głosy w polskiej wersji językowej: Jerzy Stuhr, Danuta Stenka, Maciej Stuhr, Robert Więckiewicz, Józef Pawłowski, Zofia Wichłacz, Olga Frycz, Robert Gulaczyk, Włodzimierz Matuszak
28.06.2024 | Czytano: 193
XVIII Oświęcimski Kinowy Ogródek Plenerowy - kino plenerowe
28 czerwca 2024 roku o godzinie 19:00 na parkingu obok Oświęcimskiego Centrum Kultury rozpocznie się – tradycyjnie na powitanie lata i wakacji – plenerowa projekcja filmowa w ramach XVIII Oświęcimskiego Kinowego Ogródka Plenerowego – w bieżącym roku w ramach „Nocy Kultury” w Oświęcimiu.
Komentarze
Reklama