Sobota, 25 maja | Imieniny: Grzegorza, Magdy, Marii Magdaleny
15.05.2024 | Czytano: 208

Osiem "Maluchów" wyruszyło do Monte Cassino (zdjęcia)

Uroczyste obchody 80. rocznicy bitwy pod Monte Cassino uświetni wyjazd ośmiu fiatów 126p pod przewodnictwem legendarnego rajdowca Sobiesława Zasady.

Kolumna ośmiu małych fiatów wyruszyła w środę rano (15.05) spod krakowskiego Muzeum Inżynierii i Techniki. W trzy dni pokonają trasę o długości 1700 kilometrów, by dotrzeć na miejsce w sobotę (18.05). Tego dnia przewidziane są uroczyste obchody upamiętniające zwycięską bitwę polskich żołnierzy.
 

– Ta wyjątkowa inicjatywa, jest nie tylko hołdem dla poległych żołnierzy, ale również przypomnieniem o sile i znaczeniu kultowych samochodów, które stały się symbolem polskiej motoryzacji. Droga nie będzie łatwa, codziennie spędzimy w tych małych autkach nawet 10 godzin i to bez klimatyzacji, a w środku temperatura może nawet przekraczać 40 stopni – powiedział tuż przed startem 94-letni Sobiesław Zasada, najbardziej utytułowany polski kierowca rajdowy. 

Wybór Fiata 126p nie jest przypadkowy. W 1972 roku w mieście Cassino powstały pierwsze egzemplarze tego modelu. Ponadto, Sobiesław Zasada ma z "Maluchami" długą historię. W 1975 roku pokonał małym fiatem trasę rajdu Monte Carlo, udowadniając, że nawet taki samochód może poradzić sobie w trudnych warunkach. W ubiegłym roku Zasada wraz z innymi ikonami polskiej motoryzacji m.in. Longinem Bielakiem, Rafałem Sonikiem i Kajetanem Kajetanowiczem, wziął udział w Wielkiej Wyprawie Maluchów do Monte Carlo. Projekt ten to największa charytatywna impreza motoryzacyjna, której celem było zebranie środków na pomoc dzieciom ofiarom wypadków drogowych. 
 

W wyprawie weźmie również udział Robert Mucha, słynny rajdowiec, który wraz z Zasadą i innymi zawodnikami pobił rekord świata w jeździe długodystansowej fiatem 125 w 1973 r. 

Wyjazd do Monte Cassino jest organizowany przez Fundację im. Ewy i Sobiesława Zasady "Szerokiej Drogi" oraz stowarzyszenie 126 Evolution. 
Źródło mat. prasowe Grupy Zasada

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Partnerzy malopolskaonline.pl