Sobota, 25 maja | Imieniny: Grzegorza, Magdy, Marii Magdaleny
21.04.2024 | Czytano: 442

Minister z wizytą na budowie Kampusu Jana Pawła II

Prof. dr hab. inż. Maria Mrówczyńska, podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz p. Alicja Steć, dyrektor Departamentu Programów Naukowych i Inwestycji przybyły do Krakowa z oficjalną wizytą na zaproszenie władz Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

To bardzo szczególny moment dla uczelni, bowiem realizacja kluczowego projektu, czyli budowa Kampusu Jana Pawła II na os. Ruczaj osiągnęła półmetek. 

Spotkanie rozpoczęło się w auli Biblioteki Głównej UPJPII przy ul. Bobrzyńskiego 10 od powitania gości przez Rektora UPJPII ks. prof. dr. hab. Roberta Tyrałę, który m.in. przybliżył gościom położenie budowanego obecnie kampusu UPJPII, sąsiadującego z kampusem UJ i Akademickim Centrum Komputerowym Cyfronet AGH. Mgr inż. Elżbieta Markiewicz, koordynator ds. realizacji zaprezentowała postęp prac i aktualny stan budowy. Poinformowała, że budowany na 4-hektarowej działce obiekt będzie liczył ponad 10,5 tys. m² powierzchni użytkowej a jego kubatura osiągnie ponad 61 tys. m³. Stan surowy zamknięty zaplanowano na sierpień 2024 r, a zakończenie II etapu z pracami instalacyjnymi i wykończeniowymi na sierpień 2025 r. Budynek będzie miał 4 kondygnacje i podziemie z garażami. 

Z kolei p. Marcin Majta, BIM Manager w NDI S.A., w skrócie omówił kluczową rolę technologii BIM w budowie Kampusu Jana Pawła II – od projektowania, poprzez realizację, aż po zarządzanie obiektem, podkreślając jej wpływ na efektywność i innowacyjność w branży.

Następnie Goście wraz z władzami UPJPII, przedstawicielami firmy wykonawczej NDI S.A., koordynatorami prac, kierownikiem budowy, pracownikami UPJPII przeszli na teren budowy. Pani Minister z zainteresowaniem oglądała postęp prac na budowie, po której oprowadzał gości m.in. Michał Stachoń, kierownik projektu NDI SA.

Minister prof. Maria Mrówczyńska zakończywszy obchód po nowo budowanym obiekcie, poproszona o podzielenie się swoją opinią powiedziała, że odniosła bardzo pozytywne wrażenie. Jestem mile zaskoczona, tym jak państwo w tak krótkim czasie, bo od rozpoczęcia prac budowlanych minął niewiele ponad rok, wyszli na tak wysoki poziom, bo właściwie już jest wybudowany stan surowy i rzeczywiście widać, że te prace na budowie trwają. Naprawdę robi to ogromne wrażenie – podkreśliła. A perspektywicznie widać, że się państwo jako uczelnia rozwijają i mam nadzieję, że ten rozwój będzie dalej kontynuowany.

Półmetek prac na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie okiem specjalistów z Grupy NDI S.A.

Na budowie nowego budynku dydaktycznego dla Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie zaawansowanie pierwszego etapu robót osiągnęło 50%. Generalny wykonawca - Grupa NDI, kończy stan surowy budynku. W najbliższym czasie rozpocznie się realizacja drugiego etapu inwestycji, czyli prac wykończeniowych, instalacji oraz zagospodarowania terenu.

Grupa NDI jest generalnym wykonawcą nowego budynku dydaktycznego wraz z garażem podziemnym dla Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Projekt polega na budowie nowego, pięciokondygnacyjnego obiektu: czterech kondygnacji naziemnych oraz jednej kondygnacji podziemnej, w których powstaną między innymi aule i sale wykładowe. 

Realizacja została podzielona na dwa etapy. Pierwszy obejmuje m.in. roboty ziemne, żelbetowe i konstrukcyjne, pokrycie dachu, montaż fasad zewnętrznych oraz wykonanie elewacji. Drugi etap to prace wykończeniowe wraz z wykonaniem robót instalacji elektrycznej, teletechnicznej i sanitarnej oraz zagospodarowaniem terenu wokół budynku i wykonaniem połączenia z istniejącym budynkiem biblioteki.

Co wykonano do tej pory?

– Dotychczas wykonywaliśmy prace związane z pierwszym etapem inwestycji, którego celem było osiągnięcie stanu surowego zamkniętego. Zaawansowanie robót zbliża się do 50%. Prace przy konstrukcji żelbetowej budynku są praktycznie zakończone, podobnie jak prace przy warstwach izolacyjnych części podziemnej oraz częściowo prace przy sieciach w terenie. Wkrótce rozpoczniemy montaż konstrukcji drewnianej, na której będziemy mogli rozpocząć wykonywanie warstw dachowych. Rozpoczęliśmy już przygotowania do montażu fasad szklanych i aluminiowych. Trwają też prace związane z sieciami przy zagospodarowaniu terenu, w tym przy montażu zbiornika retencyjnego w postaci rury o średnicy 1400 mm i długości ponad 200 m – mówi Michał Stachoń, kierownik projektu z Grupy NDI.

W ostatnim czasie Inwestor potwierdził realizację drugiego etapu robót przez Grupę NDI, czyli prac wykończeniowych, zagospodarowania terenu oraz instalacji. – W przeciągu miesiąca planujemy rozpocząć prace wewnątrz budynku – dodaje Michał Stachoń.

Kluczowym momentem na budowie będzie uzyskanie szczelności całego obiektu, aby móc jak najszybciej rozpocząć montaż wrażliwych materiałów wykończeniowych wewnątrz. Budynek został zaprojektowany z zachowaniem najwyższych parametrów akustycznych, dlatego zastosowane materiały i rozwiązania również muszą być najlepsze. 

– Wszystkie detale połączeń oraz montażu muszą być dopracowane i uzgodnione nie tylko z architektem, ale również z akustykiem. Rozmowy prowadzimy w sprawie materiałów murowych oraz fasad. W planach mamy wytłumienie sal dydaktycznych, systemu akustycznego auli, a nawet instalacji wentylacji i klimatyzacji, które również będą podlegały opiniowaniu przez akustyka – tłumaczy Michał Stachoń, kierownik projektu z Grupy NDI

Nowoczesna technologia BIM

Na tej budowie zastosowano technologię BIM (Building Information Modeling), a więc modelowanie informacji o budynku.

– Największą korzyścią wykorzystania modelu BIM w projekcie jest możliwość przedmiarowania oraz obmiarowania prac wykonanych do tej pory, co zaoszczędza czas kadry budowlanej, w szczególności kierowników robót i pozostałych inżynierów. Dodatkowo możemy szczegółowo pokazać Inwestorowi, kiedy i jakie prace zostały wykonane oraz jakie zakresy będziemy realizować w najbliższej przyszłości. Model BIM pozwala nam również wykryć potencjalne kolizje, zanim wystąpią na budowie – relacjonuje Marcin Majta, BIM manager z Grupy NDI.

Powierzchnia zabudowy budynku dydaktycznego dla Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie to ponad 2800 m2, kubatura 61 000 m3, natomiast powierzchnia użytkowa nowego obiektu wyniesie aż 10538,38 m2. 

Poniżej film obrazującego aktualny stan budowy Kampusu Jana Pawła II w Krakowie a więcej informacji na temat iwestycji znaleźć można na kampus.upjp2.edu.pl


Więcej na temat Kampusu Jana Pawła II:
https://kampus.upjp2.edu.pl/
Źródło mat. prasowe

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Partnerzy malopolskaonline.pl