Środa, 01 maja | Imieniny: Józefa, Jeremiego, Lubomira
15.04.2024 | Czytano: 257

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

Małopolscy policjanci, pamiętając o pomordowanych funkcjonariuszach Policji, ofiarach zbrodni katyńskiej uczcili ich pamięć już 12 kwietnia, złożywszy wieńce przed Pomnikiem i Krzyżem Martyrologicznym na terenie KWP w Krakowie jak również przed obeliskiem na krakowskich Krzemionkach. Przedstawiciel małopolskiej Policji reprezentował garnizon również w uroczystościach, które odbywały się w dzień rocznicy Zbrodni Katyńskiej.

Wprzeddzień rocznicy Zbrodni Katyńskiej, przed Pomnikiem i Krzyżem Martyrologicznym znajdującym się na terenie Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie odbyła się uroczystość upamiętniająca pomordowanych policjantów.

Komendant Wojewódzki Policji w Krakowie insp. Piotr Morajko wraz ze swoim Zastępcą inspektorem Tomaszem Drożdżakiem  oraz Radcą komendy insp. Robertem Górką złożyli wiązanki kwiatów oraz zapalili znicze przed Obeliskiem poświęconym funkcjonariuszom Policji Państwowej – jeńców obozu w Ostaszkowie, zamordowanych przez NKWD w 1940 roku.

W uroczystości upamiętniającej męczeńską  śmierć oficerów, którzy zginęli w Charkowie, Ostaszkowie, Twerze, Katyniu czy Miednoje udział wzięli  przedstawiciele krakowskiego oddziału Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 na czele z przewodniczącą Grażyną Tęczar. Wiązankę złożył także Michał Chlipała z Fundacji Pamięci Policji Państwowej II RP.  Honory oddali także uczniowie klasy mundurowej z XVI LO w Krakowie im K K Baczyńskiego. Przy obelisku została wystawiona warta przez policjantów z kompanii honorowej.

Chwilę później, Komendant Wojewódzki Policji w Krakowie wraz z zastępcą oraz szacownymi gośćmi złożyli wiązanki przed tablicą upamiętniającą patrona Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie, podinspektora Ludwika Drożańskiego, który pełnił funkcję Komendanta Miejskiego Policji w Krakowie w latach 1936 – 1939, a w 1944 r. został rozstrzelany przez Gestapo na krakowskich Krzemionkach.

W tym dniu delegacja małopolskich policjantów złożyła również wieniec w  krakowskim Płaszowie, miejscu egzekucji 40 „granatowych" policjantów-żołnierzy AK rozstrzelanych przez Niemców na przełomie lat 1943-44 gdzie  stoi  obelisk upamiętniający tę tragedię.  

13 kwietnia w Krakowie miały miejsce uroczystości zorganizowane przez Wojewodę Małopolskiego, Dyrektora Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie oraz Prezesa Zarządu Stowarzyszenia Rodzin Ofiar Katynia Polski Południowej w Krakowie. Małopolski garnizon Policji reprezentował insp. Maciej Kubiak.

Obchody rozpoczęły się mszą świętą w kościele garnizonowym pw. św. Agnieszki, a następnie zgromadzeni przeszli na pl. o. Adama Studzińskiego gdzie przed Krzyżem Katyńskim złożono wieńce. W uroczystościach uczestniczył poczet sztandarowy KWP w Krakowie.
Źródło Małopolska Policja

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Partnerzy malopolskaonline.pl