Sobota, 25 maja | Imieniny: Grzegorza, Magdy, Marii Magdaleny
30.03.2024 | Czytano: 223

MuayThai w Szaflarach (zdjęcia)

W dniach 22-24 marca Szaflary gościły uczestników Mistrzostw Polski MuayThai IFMA, których organizatorem był założony trzy lata temu przez Pawła Jamróza Uczniowski Klub Sportowy „URBAN”. Dzięki życzliwości Wójta Gminy Szaflary Rafała Szkaradzińskiego, możliwe było przeprowadzenie zawodów na Hali Sportowej w Szaflarach.

fot. Maciej Gębacz
Lokalizacja ta okazała się przysłowiowym „strzałem w dziesiątkę”, gdyż obiekt okazał się być po prostu idealny do przeprowadzenia tego typu zawodów. Nowoczesne, bardzo przestronne wnętrza hali pozwoliły na przeprowadzenie zawodów na bardzo wysokim poziomie. Warto zaznaczyć, że w walkach, które odbywały się równocześnie na dwóch ringach wzięło udział ponad 200 zawodników z całej Polski, którzy startowali w różnych kategoriach wagowych i wiekowych: junior, senior i weteran.                                 

Mistrzostwa przeprowadzone zostały pod patronatem Ambasady Królestwa Tajlandii w Polsce, którą reprezentowała osobiście Ambasador Tajlandi w Polsce J.E Urasa Mongkolnavin. Patronat nad zawodami objęło również Starostwo Powiatowe w Nowym Targu, Urząd Gminy w Szaflarach oraz Polski Związek MuayThai.

O tym czym jest MuayThai, oraz jaką drogę przebyło z Tajlandii aż do podnóża Tatr, udało się porozmawiać z Prezesem Polskiego Związku Muaythai Dawidem Polokiem.

Panie Prezesie zacznijmy od przedstawienia naszym czytelnikom czym jest Muaythai.

Muaythai to sztuka walki znana w Polsce również jak boks tajski. Sztuka ta jest narodowym sportem Tajladii, sportem honoru i szlachetności o ponad tysiącletniej tradycji. Muaythai zwane jest również sportem „ośmiu broni”, gdyż w walce oprócz pięści i stóp używa się również kolan i łokci. To sport honoru i wielkiej szlachetności, sport rycerski dla odważnych, którzy muszą zaakceptować długie godziny treningu, aby dojść do jak najwyższego poziomu w tej sztuce walki. Niewiele jest tak skutecznych i spektakularnych dyscyplin, wymagających tak niezwykle intensywnego zaangażowania. Zawodnicy wchodzący do ringu darzą się najwyższym szacunkiem. Również ich trenerzy i nauczyciele nazywani po tajsku „Khru” są bardzo poważani i doceniani przez swoich uczniów.

Przejawem tego szacunku zapewne jest taniec rozpoczynający każdą walkę.

Dokładnie tak! W To właśnie z oddawaniem czci trenerom i nauczycielom związana jest kolejna z tajskich tradycji, niezmiennie praktykowana przed każdą walką Muaythai i wyróżniająca ten sport wśród innych dyscyplin. 

Wspomniana wyżej tradycja to rytualny taniec „Wai Khru”. Ukazuje on  respekt i wdzięczność ucznia względem swojego nauczyciela i przodków. Słowo „Wai” po tajsku oznacza oddanie szacunku, a „Khru” – trenera, nauczyciela, mentora. Wai Khru jest również nierozerwalnie związane z towarzyszącą mu muzyką i użyciem określonych instrumentów. Dla widzów i kibiców jest to niezwykle oryginalne i piękne widowisko, które często wprawia tłumnie zgromadzoną widownię w zachwyt.

Osoby które po raz pierwszy oglądają walki MuayThai uderza jedna rzecz: pomimo tego, że  w ringu często leje się krew i zdarzają się kontuzje, walczący ze sobą zawodnicy po zakończeniu walki zawsze mają do siebie szacunek i sympatię.

Zgadza się! Wynika to z wielowiekowej tradycji MuayThai oraz więzi jakie łączą wszystkich zawodników uprawiających tę sztukę walki, świadomych jakie trudności trzeba pokonać aby stanąć na ringu i walczyć. 

W jakim wieku można rozpocząć treningi i czy potrzeba posiadać jakieś specjalne predyspozycje aby uprawiać ten sport?

MuayThai jest nie tylko najbardziej kompletnym i efektownym stójkowym sportem ringowym, lecz również formą rekreacji ruchowej, skierowaną praktycznie do wszystkich grup wiekowych. Jest świetnym sportem ogólnorozwojowym, choćby ze względu na ćwiczenie wielu rodzajów technik ręcznych i nożnych, wykonywanych zarówno statycznie jak i  w ruchu: w obrotach i wyskokach. Sport ten posiada ogromny wachlarz treningowy i jest doskonały pod względem utrzymania prawidłowej kondycji ciała. Sport ten doskonale wpływa na nasze zdrowie psychiczne, redukuje stres, poprawia nastrój, zwiększa sprawność mózgu, daje pewność siebie i redukuje negatywne emocje. 

Spotykamy się podczas Mistrzostw Polski, gdzie wyłonieni zostaną kandydaci i kandydatki do kadry narodowej PZMT. Jak wygląda sytuacja Polski w kontekście rywalizacji naszych zawodników na arenie międzynarodowej?

Od trzech lat pracujemy nad zbudowaniem silnego związku sportowego. Poprawiliśmy i wdrożyliśmy system szkolenia szerokiej kadry narodowej. Efektem tego jest fakt, ze obecnie jako Polska jesteśmy w pierwszej dziesiątce światowego MuayThai. Budujemy atrakcyjność tego sportu, aby docierać  do jak największej grupy odbiorców, czego efektem jest rosnące zainteresowanie i tworzenie się nowych klubów. Dużym wzięciem cieszą się organizowane przez  nasz Związek kursy i szkolenia dla  instruktorów MuayThai oraz  sędziów. Obecnie oczekujemy na zakończenie procesu włączenia MuayThai do programu Igrzysk Olimpijskich, gdzie możemy z pewnością liczyć na zdobycie kilku medali dla Polski.

Gwiazdami walki wieczoru w Szaflarach o tytuł zawodowego Mistrza Polski byli: broniący tytułu  Zawodowego Mistrza Polski Oskar Siegert i Cezary Zugaj Junior. Co może Pan powiedzieć o tych zawodnikach?

Obydwaj są wyśmienitymi zawodnikami z poważnym dorobkiem. Pochodzący z Bydgoszczy Oskar Siegert reprezentuje Klub „Klincz” Kielce. Jego trenerem jest Rafał Maciaszek. Najważniejszymi osiągnięciami Oskara jest zdobycie tytułu Mistrza Europy IFMA w roku 2023, Zawodowego Mistrza Świata, Srebro na Igrzyskach Europejskich 2023, Brąz na Mistrzostwach Świata IFMA 2022, oraz wielokrotne tytuły Mistrza Polski MuayThai i K1.

Aspirujący do tytułu Mistrza Polski Cezary Zugaj junior to z kolei zawodnik WHITE BEARS TEAM BIAŁYSTOK, którego trenerem jest Cezary Stanisław Zugaj senior. Pochodzący z Białegostoku 31-latek ma na swoim koncie szereg sukcesów, w tym Uczestnictwo na Mistrzostwach Świata MuayThai, Medale Mistrzostw Europy i Pucharu Europy, oraz wielkokrotne tytuły Mistrza Polski MuayThai.

Dziękuję za obszerny wywiad.

Podczas zawodów udało się również przez chwilę porozmawiać z organizatorem Mistrzostw Pawłem Jamrózem. Panie Pawle, skąd pomysł na organizację wydarzenia sportowego tak wysokiej rangi na Podhalu?

Nic nie dzieje się z przypadku. Od trzech lat prowadzimy UKS Urban, jeżdżąc i nawiązując kontakty z klubami i zawodnikami z całej Polski. Jako młody klub, wielokrotnie braliśmy udział w zawodach organizowanych na terenie kraju. W rozmowach z władzami PZMT, trenerami, sędziami i zawodnikami z różnych Klubów, wielokrotnie padały propozycje, aby zorganizować zawody na Podhalu, które do niedawna było białą plamą na mapie MuayThai w Polsce. Posiadając w pobliżu tak wspaniałą bazę hotelarsko-turystyczno-usługową grzechem było nie spróbować swoich sił. Dzięki wielu instytucjom samorządowym jak Urząd Gminy w Szaflarach i Starostwo Powiatowe w Nowym Targu, licznym sponsorom, stowarzyszeniom jak choćby Liga Obrony Kraju w Nowym Targu oraz licznym Przyjaciołom, udało się po kilku miesiącach ciężkiej pracy organizacyjnej osiągnąć sukces w postaci zatwierdzenia i zgody PZMT na przeprowadzenie MP MuayThai właśnie tutaj w Szaflarach. Nie sposób w tym momencie wszystkich wymienić a w emocjach jakie towarzyszą tym zawodom, nie chciałbym pominąć kogokolwiek.

Jak Pan ocenia szanse waszych zawodników na dzisiejszych zawodach?

Jak już z wspomniałem jesteśmy stosunkowo młodym Klubem, nabierającym ciągle doświadczenia i to jest w tej chwili dla nas priorytet. Oczywiście w ringu może zdarzyć się wszystko, to twardy sport, ale jedno jest pewne: naszym zawodnikom na pewno nie zabraknie woli walki i góralskiej twardości, więc liczymy na zdobycie co najmniej kilku medali.

Mistrzostwa Polski IFMA MuayThai w Szaflarach zakończyły się w niedzielny wieczór po rozegraniu wszystkich walk, a tytuł Zawodowego Mistrza Polski PZMT obronił Oskar Siegert.

Sponsor Główny  Mistrzostw : „Termy Gorący Potok”, 

Sponsorzy Strategiczni:„Perła Podhala”, Grupa „TrackTech”, Aixam 

Sponsorami: Starostwo Powiatowe w Nowym Targu, APP, Kawiarnia „Polemika”, Liga Obrony Kraju w Nowym Targu, Klub strzelecki LOK „Szarotka” w Nowym Targu, Lider, Pralnia Rol,  Zbrojmistrz.pl, Alaska, Bachledówka, BHP Szkolenia i Doradztwo, Galica, Health Hunters, Jantar Wody, Medica Per Pedes, Medical Art. Clinic Podhale,  MidSport, OSK „Góral”, STC, Thai Sun.
 
Źródło mat. prasowe

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Partnerzy malopolskaonline.pl