Wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar przekazał dzisiaj na ręce dyrektora Zakładu Linii Kolejowych w Krakowie – PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Włodzimierza Zembola decyzje o pozwoleniu na budowę dla dwóch nowych przystanków osobowych przy trakcjach kolejowych.
Wzmocnienie dla kolei
- Kraków jako stolica Małopolski to dla wielu mieszkańców cel codziennej podróży i miejsce realizowania zadań naukowych, prozdrowotnych, ekonomicznych i zawodowych. Transport kolejowy stanowi w tym procesie ważne ułatwienie. Jednocześnie jest odciążeniem dla ruchu kołowego, a często także rozwiązaniem pierwszego wyboru. Inwestycje, dla których wydałem decyzje umożliwiające budowę, są odpowiedzią na rosnące potrzeby w zakresie transportu kolejowego – mówi wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar.
– PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. inwestują w rozwój kolei aglomeracyjnej między innymi w Warszawie, Poznaniu, Gdańsku i Krakowie. Budowa przystanków Kraków Piastów i Kraków Kościelniki pozwoli mieszkańcom Nowej Huty i okolicznych miejscowości sprawnie docierać do centrum metropolii najbardziej ekologicznym środkiem transportu, jakim jest pociąg. Sukcesywne zwiększanie roli transportu kolejowego to mniejsze korki, hałas i zanieczyszczenie powietrza – mówi Piotr Wyborski, p.o. prezesa Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.
Przystanek Kraków Piastów – wsparcie dla miasta i samorządów ościennych
Inwestycja realizowana jest w ramach zadania pn. „Budowa nowego przystanku Kraków Piastów, na linii kolejowej nr 95 i nr 8” dla inwestora – PKP Polskich Linii Kolejowych S.A., Zakład Linii Kolejowych w Krakowie, w ramach „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025”.
W ramach prac w sąsiedztwie ul. Powstańców w Krakowie wybudowany zostanie nowy przystanek osobowy. Będzie się on znajdować przy liniach kolejowych nr 8 (w kierunku Kielc i Warszawy) i nr 95 (w kierunku Podłęża i Tarnowa).
Inwestycja przewiduje budowę peronu dwukrawędziowego i dwóch peronów jednokrawędziowych. Będą one w pełni dostępne dla osób o ograniczonej mobilności. W tym celu zaplanowano właściwe dojścia, schody oraz windy. Inwestor uwzględnił także infrastrukturę oświetleniową, urządzenia elektroenergetyczne, telekomunikacyjne oraz sterowania ruchem kolejowym.
Według umowy podpisanej z wykonawcą przez inwestora PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. wartość projektu i zadań budowlanych opiewa na niemal 24 mln zł netto.
Postępowanie administracyjne w sprawie wydania pozwolenia na budowę zostało wszczęte 1 lutego 2024 r. Decyzji nadaliśmy rygor natychmiastowej wykonalności.
Węzeł przesiadkowy Kraków Kościelniki
Drugi z przystanków, dla których wojewoda Krzysztof Jan Klęczar wydał pozwolenia na budowę, powstanie na linii kolejowej nr 95.
Podobnie jak w przypadku przystanku Kraków Piastów także tutaj inwestorem jest PKP PLK S.A. Inwestycja w Kościelnikach zrealizowana zostanie w ramach zadania pn. „Budowa nowego przystanku Kraków Kościelniki na linii kolejowej nr 95”. Również to zadanie objęte jest „Rządowym programem budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2012-2025”.
W ramach inwestycji powstaną dwa jednokrawędziowe perony. Zaplanowano także infrastrukturę towarzyszącą, w tym m.in. dojścia do peronów w postaci chodników, przejścia pod torami, schody i windy. Całość z myślą o zapewnieniu dostępności dla osób o ograniczonej mobilności.
Inwestycja obejmuje także urządzenia branży elektroenergetycznej, telekomunikacyjnej oraz sterowania ruchem kolejowym, sieci trakcyjnej.
Węzeł przesiadkowy w Krakowie Kościelnikach to wielowymiarowe udogodnienie dla pasażerów. W ramach innego zadania inwestycyjnego, w otoczeniu przystanku planowany jest parking na 140 miejsc postojowych, nowa zatoka autobusowa oraz wiata dla rowerów. W połowie stycznia tego roku PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. ogłosiły przetarg na realizację tej inwestycji.
- Transport kolejowy daje możliwość sprawnego przemieszczania się przy jednoczesnej oszczędności czasu. Współczesne możliwości techniczne pozwalają podnosić jego jakość i atrakcyjność. Zarówno przystanek Kraków Piastów, jak i Kraków Kościelniki to wkład właśnie w taki rodzaj transportu, który nie tylko spełnia oczekiwania pasażerów, ale także przynosi wielowymiarowe korzyści, jak choćby te dotyczące środowiska naturalnego – dodaje wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar.
Postępowanie administracyjne o wydanie decyzji w przypadku przystanku osobowego Kraków Kościelniki Wojewoda Małopolski wszczął 19 stycznia 2024 roku. Również tej decyzji nadaliśmy rygor natychmiastowej wykonalności.
13.03.2024 | Czytano: 236
Nowe przystanki w Krakowie
Jeden powstanie w sąsiedztwie ul. Powstańców i będzie silnym wsparciem dla podróży aglomeracyjnych. Pozytywne skutki jego utworzenia odczują nie tylko mieszkańcy tej części Krakowa, ale także gminy Zielonki. Drugi zostanie wybudowany w Nowej Hucie, na terenie dawnej podkrakowskiej wsi Kościelniki. Będzie stanowić węzeł przesiadkowy ułatwiający mieszkańcom okolicznych osiedli dobrą komunikację z centrum miasta.
Źródło Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie
Komentarze
Reklama