2023 rok przyniósł Muzeum Krakowa pobicie rekordu frekwencji z 2019 roku – muzeum odwiedziło 1 350 882 osoby w tym 501 867 gości zagranicznych. Oddziałami, które przyciągnęły najwięcej odwiedzających były: Fabryka Emalia Oskara Schindlera – 433 057, Rynek Podziemny – 347 167, Pałac Krzysztofory – 144 517 oraz Stara Synagoga – 127 545. Natomiast najpopularniejsze wystawy czasowe Muzeum Krakowa w 2023 roku to: „Trzepaki, Reksio, Atari” – 36 938 zwiedzających, „Przetłumaczyć rzeczy nieludzkie” – 23 942, „Szopki krakowskie” – 22 459 oraz „Włodzimierz Tetmajer. Siła barwy i temperamentu” – 19 789.
W ubiegłym roku muzeum otworzyło łącznie 10 nowych wystaw, zorganizowało 3054 wydarzenia edukacyjne, w których wzięło udział 67 225 osób, zorganizowało 3874 oprowadzania dla 49 561 osób i pozyskało 420 muzealiów o wartości 702 tys. zł.
Ważnym ubiegłorocznym wydarzeniem były obchody Roku Włodzimierza Tetmajera, którego muzeum było pomysłodawcą i głównym organizatorem, a także otwarcie wystaw Harcerskie ścieżki i Fort Jugowice. Dziedzictwo miejsca w nowym oddziale Muzeum i Centrum Ruchu Harcerskiego w Forcie Jugowice 52a, stworzonym wraz z organizacjami harcerskimi.
Muzeum nie zwalnia tempa i dzieli się planami na 2024 rok. Wśród propozycji znajdziemy między innymi kolejną wystawę w Muzeum Nowej Huty zatytułowaną Bunt w systemie. Muzyczne przestrzenie wolności 1945-1989. To wystawa czasowa poświęcona szeroko rozumianej muzyce buntu w czasach PRL, której otwarcie planowane jest na koniec lutego. Także oddział Fabryka Emalia Oskara Schindlera zaprosi na nową wystawę czasową Spirala Zbrodni. Krakowianie na afiszach śmierci – poświęconą osobom rozstrzelanym przez niemieckich okupantów, których nazwiska znajdowały się na tzw. afiszach śmierci.
W maju na wody Wisły wypłynie wyremontowany galar Szwajcarka. Także w maju instytucja będzie obchodzić 135 „urodziny”.
Na czerwiec planowana jest monograficzna wystawa poświęcona Wincentemu Wodzinowskiemu – krakowskiemu artyście malarzowi, a na lipiec „Zmysłowe Miasto” – wystawa czasowa w Muzeum Podgórza przywołująca zapachy, dźwięki, kolory miasta, dająca unikalne spojrzenie na miasto.
Nową wystawę czasową zobaczymy we wrześniu także w Kamienicy Hipolitów. Ekspozycja zatytułowana „Siłaczki” będzie poświęcona przemianom w pozycji społecznej kobiet na przestrzeni dziejów, ze szczególnym uwzględnieniem XX wieku i historii krakowianek.
A w listopadzie w Centrum Interpretacji Niematerialnego Dziedzictwa Krakowa w Domu Pod Krzyżem zostanie otwarta czasowa ekspozycja o najważniejszych świętach, tradycjach i obchodach wpisanych w krakowski kalendarz, zatytułowana „Od wielkiego dzwonu. Świętowanie w Krakowie”.
Muzeum zaprasza oczywiście także do odwiedzania oddziałów, oglądania stałych wystaw oraz udziału w znanych i lubianych inicjatywach, takich jak m.in. konkurs na drzewko emausowe, pochód Lajkonika, akcje „Średniowiecze da się lubić” i „Zajrzyj do Huty”, osadzenie Chochoła, konkurs szopek krakowskich, czy bieg „Pamiętaj z nami”, który w tym roku odbędzie się w zmienionej formie Trasy Pamięci i w nowym terminie – w październiku.
W instytucji trwają też prace Kolegium do spraw zrównoważonego rozwoju Muzeum Krakowa, które ma opracować zieloną strategię.
– Poczuwamy się do odpowiedzialności za dobrostan swojego otoczenia oraz warunki życia przyszłych pokoleń. Szukamy więc rozwiązań, które pozwolą nam skuteczniej redukować negatywne skutki naszej działalności dla środowiska naturalnego – podkreślają przedstawiciele muzeum, dodając że na 2025 rok planowana jest wystawa o zwierzętach w Krakowie.
Zachęcamy do śledzenia strony internetowej i profilu Muzeum Krakowa, udziału w inicjatywach organizowanych przez tę instytucję i odwiedzania poszczególnych oddziałów.
28.01.2024 | Czytano: 428
Ponad 1,3 miliona odwiedzających
W 2023 roku Muzeum Krakowa otworzyło dziesięć wystaw, a oddziały instytucji odwiedziło aż 1 350 882 osoby. W tym roku instytucja nie zwalnia tempa i zapowiada, co przygotowuje dla zwiedzających.
fot. Muzeum Krakowa / materiały prasowe
Źródło krakow.pl
Komentarze
Reklama