Zobacz więcej
Aby zniechęcić kierowców do przekraczania prędkości, miasto przygotowało też spot, który dobitnie pokazuje skutki jazdy na pełnym gazie.
Jedną z najczęstszych przyczyn wypadków samochodowych jest nadmierna prędkość. Nieodległe tragiczne wydarzenia na moście Dębnickim przekonują nas, jak ważna jest edukacja w tym obszarze.
Równie istotnym, co edukacja narzędziem w walce z piratami drogowymi, są fotoradary. – Zgodnie z moimi zapowiedziami, w Krakowie w jeszcze większym stopniu zadbamy o bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego. Zależy mi na tym, aby poprzez montaż kilkunastu fotoradarów w różnych częściach miasta w zdecydowany sposób ograniczyć przypadki bicia rekordów prędkości i brawurowej jazdy – mówi zastępca prezydenta Krakowa Andrzej Kulig.
– Podejmujemy działania, które mają przypominać o zasadach w ruchu drogowym i informować o skutkach ryzykownych zachowań. Zrealizowaliśmy spot edukacyjny o bezpieczeństwie na drodze, który kierujemy przede wszystkim do młodych kierowców. Bohaterowie tego filmu to grupa nastoletnich przyjaciół, którzy świetnie się bawiąc w swoim towarzystwie, zapominają o tym, że podróżują samochodem… Tragiczny finał historii skłania do oczywistych wniosków, że najlepsza impreza to taka, z której wraca się całym i zdrowym – dodaje Dariusz Nowak z Urzędu Miasta Krakowa.
Proponowane lokalizacje fotoradarów to:
- al. Andersa – przy skrzyżowaniu z ul. Szajnowicza-Iwanowa
- al. Krasińskiego – rejon posesji nr 4
- al. Pokoju – rejon posesji nr 27a
- ul. Botewa – rejon posesji nr 12
- ul. Conrada – rejon posesji nr 20
- ul. Grota-Roweckiego – rejon posesji nr 9 i 15
- ul. Kobierzyńska – rejon posesji nr 100
- ul. Konopnickiej – rejon posesji nr 82
- ul. Nowohucka – przy moście Nowohuckim
- ul. Ptaszyckiego – rejon posesji nr 25
- ul. Tyniecka – rejon posesji nr 120
- ul. Wielicka – rejon posesji nr 87a
- ul. Zakopiańska – rejon posesji nr 200.
Fotoradary to niejedyny sposób na zmniejszenie liczby wypadków w Krakowie. Przekształcanie skrzyżowań za pomocą środków organizacji ruchu, dodatkowe oznakowanie i doświetlenie przejść na pieszych, tworzenie wysp azylu, korekty programów sygnalizacji, uspokojenie ruchu na ulicach niższych klas, to inne, na bieżąco podejmowane działania w celu zapewnienia bezpieczeństwa wszystkim uczestnikom ruchu drogowego.