Niedziela, 22 grudnia | Imieniny: Honoraty, Zenona, Franciszki
21.06.2023 | Czytano: 268

Święto Dzieci Gór

23 lipca 2023 roku władzę nad Nowym Sączem ponownie przejmą dzieci, a wszystko to za sprawą organizowanego od 1992 roku, przez Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ, Międzynarodowego Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych Święto Dzieci Gór.

Święto Dzieci Gór
W Festiwalu biorą udział dziecięce zespoły pieśni i tańca z regionów górskich wszystkich kontynentów. Wybór tych akurat kultur determinuje fakt, że wydarzenie odbywa się na malowniczej, górskiej ziemi sądeckiej.

Święto Dzieci Gór nawiązuje w swoich założeniach do przesłanek programowych ŚWIĘTA GÓR – przedwojennej imprezy, zainicjowanej przez Związek Ziem Górskich w 1935 roku. Czwarta edycja tego niezwykłego wydarzenia, którego głównym celem była „ochrona swojszczyzny”, odbyła się w 1938 roku właśnie w Nowym Sączu.

Wydarzenie nie ma charakteru konkursowego, jest głównie prezentacją autentycznych programów artystycznych przystosowanych do wieku i możliwości interpretacyjnych dziecka, których podstawę stanowią dziecięce gry i zabawy charakterystyczne dla danego regionu. Wszystkim prezentacjom towarzyszy żywa muzyka w wykonaniu zespołów regionalnych grających na prawdziwych instrumentach ludowych, co wpływa zarówno na jakość artystyczną prezentacji, ale posiada też niezwykle ważny wymiar edukacyjny.

Rok 2023 jest wyjątkowo ważny i sentymentalny, nie tylko dla dyrekcji MCK SOKÓŁ, pracowników tej instytucji oraz przyjaciół związanych z Festiwalem, ale i dla całej rzeszy Sądeczan, którzy rokrocznie wspierają dzieci uśmiechem, dobrym słowem i gromkimi oklaskami. W tym bowiem roku przypada jubileuszowa 30. edycja Międzynarodowego Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych Święto Dzieci Gór.
Tegoroczny Festiwal odbędzie się w dniach 23-29 lipca. Wszystko rozpocznie pełen muzyki, śpiewu, tańca i kolorów korowód zabytkowymi ulicami Nowego Sącza. To właśnie podczas tego jakże barwnego przejścia zaczyna dziać się magia. Dzieci z różnych stron świata często po raz pierwszy stają przed oklaskującą je sądecką publicznością, prezentując zalążek tego co zobaczymy podczas koncertu otwarcia. Inauguracja Festiwalu odbędzie się wczesnym wieczorem w pięknej scenerii nowosądeckiego Amfiteatru Parku Strzeleckiego, gdzie występujący zostaną oficjalnie przywitani i zaprezentują fragmenty występów przygotowanych na dni narodowe.

Przez siedem festiwalowych dni dzieci razem mieszkają, koncertują, jeżdżą na wycieczki. Na koncert finałowy przygotowują wspólny program, w którym z elementów kultur i obyczajów poszczególnych narodów powstaje nowa jakość. Taki sposób realizacji Festiwalu pozwala dzieciom odnaleźć własny język komunikacji, dzięki któremu znikają obawy przed „innością”, a naturalna każdemu człowiekowi nieufność do wszystkiego co obce i niezrozumiałe zamienia się w akceptację tejże „inności” i w konsekwencji w przyjaźń rozwijającą się w późniejszych kontaktach. Łącznie w imprezie uczestniczy ok. 500 dzieci w wieku od 7 do 14 lat.

W trakcie trwania Festiwalu odbędzie się również wiele wydarzeń towarzyszących. Dzieci będą koncertować na estradach plenerowych w Krynicy- Zdroju, Szczawnicy oraz Limanowej. Organizatorzy zaproszą także do udziału w warsztatach oraz w kiermaszu twórczości ludowej i rękodzieła artystycznego, a wszystko to okraszone zostanie specjalnie przygotowanymi na to wydarzenie wystawami.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: prof. Piotr Gliński Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Robert Telus Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Mikołaj Pawlak Rzecznik Praw Dziecka, Witold Kozłowski Marszałek Województwa Małopolskiego oraz Ludomir Handzel Prezydent Nowego Sącza.

Organizatorzy zapraszają serdecznie na to wydarzenie oraz do śledzenia strony internetowej: swietodziecigor.pl oraz profili wydarzenia w mediach społecznościowych: fb.com/swietodziecigor i instagram.com/swietodziecigor, gdzie na bieżąco publikowane będą informacje dotyczące Festiwalu.

Festiwal został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Źródło mat. prasowe

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Partnerzy malopolskaonline.pl