- Festiwal poświęcony pamięci Jana Kiepury to jedna z najważniejszych imprez kulturalnych regionu. Odbywające się od 1967 roku wydarzenie ściąga do Krynicy-Zdroju muzyków światowej klasy, sprawiając tym samym, że to niewielkie miasto staje się na osiem dni muzyczną stolicą opery i operetki. Cieszę się, że możemy się do tego po raz kolejny przyczynić - mówi Tomasz Klimek, Dyrektor Centrum Kultury w Krynicy-Zdroju, organizatora Festiwalu. - Na muzycznej mapie Polski Krynica-Zdrój zajmuje od dekad ważną pozycję, a podczas trwania tegorocznego Festiwalu, będziemy potwierdzać, że jest to miejsce w pełni zasłużone.
Ponad 20 koncertów: gale operowe i operetkowe, spektakle operowe, baletowe i teatralne, koncerty promenadowe, spotkania z artystami, wspaniali i uznani wykonawcy scen polskich i zagranicznych - tak w skrócie prezentuje się bogaty i różnorodny program 56. Festiwalu im. Jana Kiepury.
- Przygotowując tegoroczny program Festiwalu, pragnąłem by każdy festiwalowy meloman, każdego dnia był oczarowany tym, co usłyszał i zaciekawiony następnym dniem. By czuł, że jest w wyjątkowym miejscu, słucha wyjątkowych utworów i artystów. Festiwal musi być jedyny w swoim rodzaju, ponieważ ma w herbie Artystę, Jana Kiepurę. Czy mi się to wszystko udało, zobaczymy - mówi prof. Tadeusz Pszonka, Dyrektor Artystyczny Festiwalu im. Jana Kiepury.
Tradycyjnie już program rozłożony został na znaną doskonale festiwalowym bywalcom formułę czterech wydarzeń dziennie: Koncertu Promenadowego (godz. 10.00, Muszla koncertowa na deptaku), przedpołudniowych Spotkań z Artystą (godz. 12.00, scena plenerowa na deptaku) oraz Koncertu Popołudniowego (godz. 15.00, Sala Balowa w Starym Domu Zdrojowym). Zwieńczeniem każdego dnia będzie Koncert Galowy (godz. 20.00, Pijalnia Główna).
56. edycję Festiwalu im. Jana Kiepury otworzy koncert przebojów operowych "Świat dla Kiepury". Tego wieczoru w Pijalni Głównej rozbrzmiewać będą najpopularniejsze arie operowe w wykonaniu wschodzących gwiazd, wystąpią: Nombulelo Yende – sopran, Dariję Auguštan – sopran oraz tenor Piotr Buszewski. Koncert inauguracyjny poprowadzi prof. Piotr Sułkowski, dyrektor Opery Krakowskiej.
W kolejnych dniach krynicka publiczność będzie miała okazję zobaczyć i usłyszeć m.in. jedną z najchętniej śpiewanych przez patrona festiwalu operę: "Rigoletto" Giuseppe Verdiego oraz baletową wersję słynnej opowieści o Don Kichocie z La Manchy w wykonaniu Lwowskiego Narodowego Akademickiego Teatru Opery i Baletu im. S. Kruszelnickiej, słynną „La Traviatę" Giuseppe Verdiego wyśpiewaną przez artystów Opery Krakowskiej czy jeden z najbardziej lubianych utworów operetkowych: "Księżniczka Czardasza" Opery Śląskiej w Bytomiu. Na krynickiej scenie zabrzmi opera buffa „Livietta e Tracollo" Giovanniego Battisty Pergolesiego, którą zaprezentuje Krakowska Opera Kameralna. Lwowskich artystów melomani usłyszą także podczas Gali przebojów "Viva Verdi" w 210. rocznicę urodzin kompozytora.
Festiwal Jana Kiepury nie może odbyć się bez koncertu operetkowego - tegoroczną odsłonę zamknie gala operetkowa "Twoim jest serce me...". W koncercie wystąpią artyści Orkiestry Filharmonii im. K. Szymanowskiego w Krakowie.
Festiwalowa publiczność będzie miał także okazję zobaczyć aktorów Wrocławskiego Teatru Komedia w przedstawieniu "Pomoc domowa", a w paśmie spotkań znalazły się min. rozmowy z artystami Opery Lwowskiej i Opery Krakowskiej. Na krynicki festiwal powróci też wielki orędownik opery i operetki - Bogusław Kaczyński, a wszystko to za sprawą spotkania z Hanną Lisiecką, autorką książki poświęconej słynnemu krytykowi muzycznemu.
Podczas tegorocznej edycji wydarzenia w specjalnym corocznym cyklu Estrada Młodych gościć będą laureaci X Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju. W ich wykonaniu publiczność krynickiego Festiwalu usłyszy piękne i wirtuozowskie arie operowe z koronnego repertuaru operowego.
Nie zabraknie także, cieszącej się wyjątkową popularnością wśród festiwalowej publiczności, Krynickiej Orkiestry Zdrojowej im. Adama Wrońskiego. Występ zespołu będzie programową perłą w koronie Festiwalu.
Na krynickim deptaku rozbrzmiewać będą również utwory Johanna Straussa, George`a Gershwina, Antonio Vivaldiego.
Sprzedaż biletów na wydarzenia rusza 12 czerwca, o godz. 12.00 poprzez stronę internetową www.festiwalkiepury.pl oraz telefonicznie.
Gospodarzem 56. Festiwalu im. Jana Kiepury jest Gmina Krynica-Zdrój, zaś organizatorem wydarzenia Centrum Kultury w Krynicy-Zdroju.
Program 56. Festiwalu im. Jana Kiepury dostępny jest w Co Gdzie Kiedy.
Zobacz nasze relacje z poprzednich edycji Festiwalu
10.06.2023 | Czytano: 255
56. Festiwal im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju
Już za kilka tygodni Krynica-Zdrój, jak co roku od przeszło pół wieku, stanie się operową i operetkową stolicą Polski za sprawą Festiwalu im. Jana Kiepury. Tegoroczna, 56. odsłona wydarzenia odbywać się będzie od 12 do 19 sierpnia. W tych dniach na kryniczan i gości uzdrowiska czekać będzie blisko trzydzieści wydarzeń, spotkania z wybitnymi artystami i ponadczasowym repertuarem.
Źródło Anna Piątkowska - rzeczniczka prasowa Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy Zdroju
Komentarze
Reklama