Niedziela, 22 grudnia | Imieniny: Honoraty, Zenona, Franciszki
12.04.2023 | Czytano: 228

Finisaż wystawy "Lutnia. 150 lat"

Jeszcze tylko do 16 kwietnia 2023 r. można oglądać wystawę „Lutnia. 150 lat” w Zamku Żupnym w Wieliczce. W tym dniu o godz. 11.00 będzie ją można zwiedzać z kuratorką Urszulą Mróz oraz z Jerzym Markowskim, prezesem Towarzystwa.

Finisaż wystawy "Lutnia. 150 lat"
Rejestracja na spotkanie przez formularz na stronie internetowej. Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka zaprasza na zwiedzanie i spotkanie.

Warto zaznaczyć, że Towarzystwo Śpiewacze „Lutnia” w swej działalności nie ograniczało się tylko do chóru i śpiewania, ale interesowało się też teatrem. W 1903 r. zorganizowało wieczorek, podczas którego członkowie odegrali 1-aktową sztukę ludową „ze śpiewem i tańcami” pt. „Wigilia św. Andrzeja”. Trzy lata później „Lutnia” wystawiła operetkę „Junacy”. W jej repertuarze znajdowały się też często wystawiane jasełka „Betlejem polskie” Lucjana Rydla, a także operetki „Wiesław” oraz „Adam i Ewa”.

Towarzystwo posiadało własną orkiestrę, która powstała w 1903 r. Wojna przerwała jej działalność, ale w 1922 r. reaktywowano orkiestrę amatorską a w 1937 r. postanowiono powołać orkiestrę symfoniczną. Trudnym okresem była II wojna światowa, ale Towarzystwo działało nadal, po wojnie występom chóru towarzyszyła kilkunastoosobowa orkiestra amatorska złożona z jego sympatyków.

Warty uwagi jest udział chóru mieszanego „Lutnia” wspólnie z orkiestrą salinarną w audycji słowno-muzycznej „Szczypta soli”, która transmitowana była w ramach cyklicznego programu Polskiego Radia „Przy sobocie po robocie” 3.09.1948 r.

Wystawa „Lutnia. 150 lat” prezentuje m.in.: Statut z 1874 r., batuty, dyplomy, kroniki, plakaty, pocztówki, najstarsze zachowane fotografie, odznaczenia, statuetki i stroje. Można ją oglądać tylko do 16.04.2023 r. w Zamku Żupnym w Wieliczce.

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Partnerzy malopolskaonline.pl