Sobota, 25 maja | Imieniny: Grzegorza, Magdy, Marii Magdaleny
27.01.2023 | Czytano: 50

Nowoczesna karetka dla najmłodszych Małopolan

W trosce o jakość i bezpieczeństwo maleńkich pacjentów Krakowskie Pogotowie Ratunkowe zakupiło kompletnie wyposażoną karetkę typu "N" za blisko 1,3 mln zł. Będzie ona służyła do przewozu wcześniaków i noworodków, a jest wyposażona m.in. w lawetę „pływającą” zmniejszającą ruchy i drgania pojazdu oraz zestaw transportowy zamontowany na noszach. Pojazd uroczyście przekazali do służby marszałek Witold Kozłowski i wicemarszałek Łukasz Smółka.

- Jest to bardzo potrzebna w systemie ratownictwa, w pełni wyposażona, nowoczesna karetka neonatologiczna - dla noworodków i wcześniaków - przekazana do Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego. Koszt pojazdu to ponad 1,3 mln złotych, z czego 400 tys. to dofinansowanie z budżetu Województwa Małopolskiego i jest to obecnie najdroższy pojazd w naszym pogotowiu krakowskim. Mam nadzieję, że ta karetka będzie skutecznie niosła pomoc tym, którzy są najmłodsi, bezbronni i dla których pomoc jest niezbędna - mówi marszałek Witold Kozłowski.

Zakup karetki typu N służącej do przewozu wcześniaków i noworodków dla Krakowskiego Pogotowia był niezbędny. Dotychczasowy ambulans wykorzystywany do tego celu od blisko dekady to pojazd o przebiegu 353 tys. km, z wyposażeniem z 2014 roku.


Wyposażenie medyczne ambulansu to inkubator transportowy; respirator noworodkowy wraz z nawilżaczem gazów, kardiomonitor transportowy, pompa strzykawkowa 4 szt. ze stacją dokującą, ssak elektryczny i aparatura do terapii tlenkiem azotu.

W ambulansie cały zestaw jest zasilany z instalacji karetki, a poza pojazdem są wykorzystywane akumulatory. Istotnym elementem zasilania całego zastawu jest zapewnione dodatkowe zasilanie akumulatorowe tj. wbudowany na transporterze dodatkowy akumulator, który zasila cały zestaw przez ok. 4 godz. Po tym czasie urządzenia automatycznie wykorzystują swoje akumulatory. Wydłuża to czas działania całego zestawu o kolejne 3 godziny, co jest bardzo istotne podczas transportu pacjenta.


Krakowskie Pogotowie Ratunkowe transportuje noworodki w bardzo ciężkim stanie, w sytuacjach zagrożenia życia, z ciężkimi wadami rozwojowymi, a także malutkie wcześniaki, ważące zaledwie kilkaset gramów. Każdy transport to bardzo poważne wyzwanie logistyczne, które wymaga starannego przygotowania oraz dużej wiedzy specjalistycznej. Niektóre dzieci wymagają transportów na większe odległości, co możemy realizować dzięki dodatkowemu zasilaniu akumulatorowemu, które wbudowane zostało w transporter inkubatora.

opr. s/
Źródło UMWM

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Partnerzy malopolskaonline.pl