Środa, 21 lutego | Imieniny: Eleonory, Kiejstuta, Fortunata
26.01.2023 | Czytano: 58

Bakteryjne zapalenie zatok: co to jest, objawy i leczenie (art. sponsorowany)

Bakteryjne zapalenie zatok to zapalenie zatok, przestrzeni wokół nosa, oczu i czoła, które jest wytwarzane przez bakterie, powodując objawy takie jak gorączka, nieświeży oddech, uczucie ciężkości i ból w głowie. Bakteryjne zapalenie zatok jest zwykle następstwem grypy, przeziębienia lub ataków alergii, które pozostawiają błony śluzowe nosa wrażliwe na przedostawanie się i namnażanie bakterii w zatokach.

Objawy bakteryjnego zapalenia zatok trwają dłużej niż 10 dni i są podobne do objawów alergicznego grzybiczego, lub wirusowego zapalenia zatok. W ostatnim wypadku w leczeniu stosuje się leki antywirusowe
Leczenie bakteryjnego zapalenia zatok powinno odbywać się pod okiem lekarza, który może przepisać antybiotyki i leki obkurczające. Ponadto, dostępne są leki na zatoki bez recepty, oraz niektóre domowe sposoby, takie jak herbata imbirowa i inhalacje, które mogą uzupełnić leczenie medyczne, pomagając złagodzić objawy zapalenia zatok. 

Główne objawy

Oznaki i objawy bakteryjnego zapalenia zatok utrzymują się powyżej 10 dni, a mogą trwać nawet do 4 tygodni, a główne z nich to:
 • Ból głowy;
 • Ból lub ucisk w zatokach;
 • Gorączka;
 • Ból lub ucisk przy dotykaniu zatok;
 • Kichanie;
 • Suchy kaszel z białawym śluzem;
 • Swędzące oczy;
 • Czerwone, łzawiące oczy;
 • Zawroty głowy;
 • Ból zębów lub górnej szczęki;
 • Przykry zapach dochodzący z nosa;
 • Nieświeży oddech.

Ponadto, bakteryjne zapalenie zatok może powodować także zmniejszenie lub utratę węchu, ból gardła, osłabienie i złe samopoczucie.

Przyczyny bakteryjnego zapalenia zatok

Bakteryjne zapalenie zatok to zapalenie zatok spowodowane przedostaniem się i namnażaniem bakterii, takich jak Pneumococcus, Streptococcus, Haemophilus i Moraxella, i zwykle następuje po grypie, przeziębieniu lub atakach alergii, które pozostawiają błony śluzowe nosa wrażliwe na przedostanie się i namnażanie bakterii w zatokach.
Ponadto inne czynniki ryzyka, takie jak dym tytoniowy, odchylenie przegrody (chrząstki dzielącej nos), niska temperatura, wilgotność, niepokój i stres, również mogą przyczynić się do zwiększenia wrażliwości błon śluzowych nosa, sprzyjając pojawieniu się bakteryjnego zapalenia zatok.

Czy bakteryjne zapalenie zatok jest zakaźne?

W przeciwieństwie do wirusowego zapalenia zatok, bakteryjne zapalenie zatok nie jest zakaźne, więc nie przenosi się z jednej osoby na drugą.

Jak stawia się diagnozę?

Diagnoza bakteryjnego zapalenia zatok powinna być postawiona przez lekarza, który ocenia wszystkie prezentowane oznaki i objawy, a także historię zdrowia danej osoby.
Ponadto lekarz może zlecić wykonanie pewnych badań w celu określenia rodzaju zapalenia zatok, takich jak zdjęcie rentgenowskie twarzy, tomografia komputerowa, endoskopia nosa, analiza bakteriologiczna próbki wydzieliny z nosa, w celu zidentyfikowania bakterii odpowiedzialnych za zapalenie zatok.

Leczenie bakteryjnego zapalenia zatok

Leczenie bakteryjnego zapalenia zatok różni się w zależności od wieku i ogólnego stanu zdrowia danej osoby. Leczenie ma na celu zwalczenie bakterii, co pomaga złagodzić objawy zapalenia zatok. Możemy wziąć również leki na zatoki bez recepty. Dlatego głównymi zabiegami wskazanymi przy bakteryjnym zapaleniu zatok są:

1. Leki

Antybiotyki, takie jak amoksycylina, cefalosporyny i cefuroksym, mogą być wskazane do zwalczania bakterii i zmniejszenia stanu zapalnego u osób z bardzo ciężkimi objawami lub z objawami bakteryjnego zapalenia zatok trwającymi dłużej niż 7 dni. Dawkowanie i długość stosowania antybiotyku różni się w zależności od wieku, objawów i stanu zdrowia, przy czym dla dorosłych wynosi 7 dni, a dla dzieci 10 dni.

2. Nebulizacja

Nebulizacja polega na wdychaniu mgły, która może zawierać sól fizjologiczną i/lub leki pomagające nawilżyć drogi oddechowe, rozrzedzić wydzielinę i udrożnić drogi oddechowe. Nebulizacje mogą być wykonywane za pomocą nebulizatora elektrycznego w domu lub w szpitalu, trwają od 15 do 20 minut i są wskazane 2 do 3 razy dziennie.

3. Płukanie nosa

Płukanie nosa polega na podawaniu 0,9% roztworu soli fizjologicznej za pomocą strzykawki lub irygatora do nosa. Jest wskazane w celu nawilżenia i rozrzedzenia wydzieliny w zatokach, co łagodzi dyskomfort w tej okolicy i pomaga w eliminacji wydzieliny. 

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Partnerzy malopolskaonline.pl