– 2022 rok był rekordowy pod względem liczby złożonych w Małopolsce wniosków paszportowych. Ogromne zainteresowanie usługami, jakie realizują punkty paszportowe, notujemy nie tylko w delegaturach Urzędu Wojewódzkiego, ale także w punktach terenowych. Wychodzimy naprzeciw tym potrzebom. Od dziś w naszym województwie funkcjonuje 14. punkt, do którego zapraszamy mieszkańców powiatu suskiego, a także innych Małopolan. Urząd powinien być blisko mieszkańców. Rząd Premiera Mateusza Morawieckiego robi wszystko, aby tak właśnie było – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita, który przebywał dziś z wizytą w Suchej Beskidzkiej.
Największe zainteresowanie paszportami od 20 lat
Zainteresowanie paszportami nigdy nie było tak duże. W 2022 roku klienci małopolskich biur paszportowych złożyli 246 149 wnioski paszportowe. To najwięcej od 20 lat.
– W całym 2020 roku otrzymaliśmy 75 394 wnioski paszportowe, a w 2021 – 119 989. Nawet przed pandemią, w roku 2019, liczba ta była mniejsza niż w ubiegłym, bo wynosiła 184 350. W 2022 roku przyjęliśmy zatem ponad dwukrotnie więcej wniosków paszportowych niż w roku 2021, ponad trzykrotnie więcej niż w 2020 roku i blisko tyle samo co w rekordowym dotychczas roku 2002. Mimo to zawsze dotrzymywaliśmy 30-dniowego terminu na wyrobienie paszportu, a w okresie największego zainteresowania paszportami organizowaliśmy dodatkowo „soboty paszportowe”, z których skorzystało łącznie prawie 4 tys. osób – wylicza wojewoda małopolski Łukasz Kmita.
– 13 listopada 2022 roku weszła w życie nowa ustawa paszportowa. Jej wdrożenie wymagało wymiany i skonfigurowania sprzętu w całej Małopolsce oraz przeprowadzenia wielu szkoleń techniczno-merytorycznych. Dziękuję wszystkim urzędnikom, którzy dali z siebie wszystko, aby sprawnie realizować postawione zadania związane z procesem wyrabiania paszportów – tłumaczy wojewoda Kmita.
W terenie, czyli bliżej mieszkańców
Dziennie w Małopolsce przyjmuje się od 2 do 3,5 tys. klientów, w tym w samym Krakowie od 700 do 1,5 tys. osób. Aby usprawnić funkcjonowanie punktów paszportowych, 30 maja uruchomiony został punkt terenowy w Myślenicach.
– Uruchomienie punktu paszportowego w Myślenicach to konkretne wzmocnienie całego systemu, czego potwierdzeniem jest spore zainteresowanie, którym cieszy się ta lokalizacja. W okresie od maja do grudnia 2022 roku – złożono tam 5573 wnioski. To prawie tyle, co przez cały rok w Gorlicach, gdzie przyjęto 5774 wnioski. Dane te pokazują, jak ważne jest stałe monitorowanie sytuacji i odpowiednie reagowanie na zmiany, a zarazem, jak strategiczne jest takie podejście, jakie przyjęliśmy. To mianowicie, by urząd był jak najbliżej mieszkańców. Jestem przekonany, że także terenowy punkt paszportowy Suchej Beskidzkiej będzie cieszył się taką popularnością – zauważa wojewoda małopolski Łukasz Kmita.
– Podjąłem również decyzję o przekazaniu z budżetu MUW środków na kompleksową modernizację systemu kolejkowego i rezerwację internetową, dzięki której można elektronicznie umówić się na dogodny termin wizyty w urzędzie – dodaje wojewoda Kmita.
– Polski rząd wyznaje zasadę: „bliżej ludzi”. Od prawie 8 lat realizujemy ten zamysł. Dzisiejsze spotkanie to kolejny przykład tego, że państwo się rozwija (…). Punkt będzie służył mieszkańcom Suchej Beskidzkiej, ale nie tylko. Mogą z niego korzystać wszyscy wnioskujący o paszport – mówi poseł Władysław Kurowski.
– Gratuluję wszystkim, którzy przyczynili się do tego dzieła. To kolejne potwierdzenie tego, że polski rząd wychodzi do obywateli. Mieszkańcy powiatu suskiego zaoszczędzą czas, koszty dojazdu do ościennych powiatów. Dziękuję za wspaniałą współpracę na linii rząd - samorząd – przekazuje poseł Filip Kaczyński.
- To bardzo szczęśliwy dzień dla mnie, dla zarządu powiatu, ale też przede wszystkim dla mieszkańców powiatu, bo to dla nich ten punkt zostaje uruchomiony (…). Panie Wojewodo, bardzo dziękuję, że Pan ten nasz wniosek podjął bez zwłoki i kiedy rozmawialiśmy pierwszy raz na ten temat, to Pana reakcja była pozytywna – starosta suski Józef Bałos.
Nowo otwarty terenowy punkt paszportowy znajduje się w Starostwie Powiatowym w Suchej Beskidzkiej przy ul. Kościelnej 5B. Jest czynny od poniedziałku do piątku w godz. 8-14.
Najwięcej wniosków paszportowych złożono w 2022 roku:
w Krakowie – 94 067,
w Tarnowie – 27 453,
w Nowym Targu – 17 779,
w Nowym Sączu – 17 508,
w Bochni – 14 724.
Będzie 15. punkt paszportowy
– Dzisiejsze otwarcie punktu w Suchej Beskidzkiej to kolejne działanie mające na celu usprawnienie systemu. To jednak nie koniec. Jeszcze w kwietniu planujemy uruchomienie punktu w Miechowie. Do 13 stycznia 2023 roku przyjęliśmy 7652 wniosków paszportowych, z czego prawie połowa (3640) została złożona poza delegaturami Urzędu Wojewódzkiego, czyli w: Chrzanowie, Nowym Targu, Olkuszu, Oświęcimiu, Wadowicach, Myślenicach, Bochni, Brzesku, Gorlicach i Limanowej – zapowiada wojewoda Kmita.
Przypominamy, że sprawy paszportowe są odmiejscowione, co znaczy, że wniosek można złożyć w dowolnym punkcie paszportowym.
Reklama