Piątek, 08 grudnia | Imieniny: Marii, Wirginii, Zenona
13.01.2023 | Czytano: 50

Wraca sprawa 10 milionów złotych odszkodowania dla syna Józefa Kurasia "Ognia"

17 stycznia po raz drugi rozpocznie się proces karno-cywilny w sprawie przyznania odszkodowania i zadośćuczynienia rodzinie za śmierć partyzanta z Waksmundu Józefa Kurasia ps. "Ogień".

Chodzi o zadośćuczynienie za represje, których Józef Kuraś „Ogień” i jego rodzina mieli doświadczyć w okresie powojennym od aparatu państwowego.

Przypomnijmy, iż w 2019 roku nowosądecki sąd oddalił wniosek Zbigniewa Kurasia o odszkodowanie i zadośćuczynienie dla rodziny oraz o postawienie ojcu symbolicznego nagrobka. Sprawa trafiła do Sądu Apelacyjnego w Krakowie, który w 2021 roku kazał powtórzyć proces, uznając, że pozbawienie się życia przez Józefa Kurasia "Ognia" było jednak zdeterminowane przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa.

To odmienne stanowisko o tego, jakie w 2019 roku przedstawił Sąd Okręgowy w Nowym Sączu. Uzna on wówczas, że odszkodowanie można otrzymać za represje w związku z działalnością niepodległościową. Mimo, jak mówiła sędzia prowadząca sprawę, licznych i szczegółowych pytań skierowanych do Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie o działalność "Ognia", nie uzyskano w ocenie sądu jednoznacznej opinii pozwalającej rozstrzygnąć, czy działalność "Ognia" była działalnością na rzecz niepodległości państwa polskiego czy też była jej zaprzeczeniem.

Od ostatniej sprawy minęło sporo czasu, ponieważ sąd pozyskiwał dodatkową opinię Instytutu Pamięci Narodowej na temat działalności niepodległościowej Józefa Kurasia. Jeżeli sąd uzna, że opinia sporządzona przez IPN jest wyczerpująca, powinien wydać wyrok. Jeżeli będzie miał jeszcze wątpliwości w tym zakresie, prawdopodobnie zwróci się ponownie do IPN z prośbą o uzupełnienie informacji.

We wtorek 17 stycznia sprawa ponownie wróci na wokandę nowosądeckiego sądu. Wnioskodawcę, którym jest Zbigniew Kuraś, reprezentować będzie mecenas Anna Bufnal.

oprac. r/

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Partnerzy malopolskaonline.pl