Zobacz więcej
Ambitne i realne przepisy
Skawina to gmina silnie uprzemysłowiona, która od lat walczy z zanieczyszczeniami powietrza. Choć liczba dni z przekroczeniem norm z roku na rok maleje, a sąsiadująca z Krakowem Skawina już wypadła z rankingów najbardziej zanieczyszczonych miejscowości w Polsce, to jakość powietrza wciąż pozostawia wiele do życzenia. Dlatego mimo liberalizacji przepisów wojewódzkich, władze gminy kontynuują plan ostatecznego rozwiązania problemu smogu.
- W ślad za dokumentami idą realne działania. Żaden mieszkaniec chcący wymienić starego “kopciucha” na ekologiczne źródło ogrzewania nie wyjdzie z Wydziału Ochrony Powietrza z pustymi rękami. Przyznajemy wysokie dofinansowania i dołączamy do nowych programów pomocowych, a ekodoradcy pracują zarówno na miejscu jak i w terenie. Efekty widać. Liczba dni z przekroczonymi normami spadła już dwukrotnie. W kolejnych latach jeszcze bardziej poprawimy ten wynik - mówi burmistrz Skawiny Norbert Rzepisko.
Strażnicy miejscy już rozpoczęli kontrole domowych kotłowni. Towarzyszy im ekodoradca gminy Skawina, który wykorzystuje ten czas na rozmowę z mieszkańcem. Wyjaśnia, jakich substancji nie wolno spalać w piecu i przekazuje informacje o możliwych dofinansowaniach na wymianę “kopciucha”. A te są spore, ponieważ mogą wynieść nawet 90% kosztów zakupu i montażu nowego pieca. Jest to możliwe dzięki pieniądzom z kilku programów europejskich i rządowych oraz środków własnych gminy.
Pomnik “kopciucha”
O zakazie używania niespełniających norm pieców codziennie przypomina pomnik “kopciucha”. Stary, zużyty piec znajduje się na rynku i przyciąga uwagę mieszkańców. Miejsce zostało wybrane nieprzypadkowo. Przez rynek codziennie przechodzi mnóstwo osób, a Wydział Ochrony Powietrza zajmujący się przyznawaniem dotacji znajduje się tuż obok.
Przez ostatnie lata w gminie Skawina dofinansowano wymianę ponad 2000 “kopciuchów”. W poprzednim sezonie grzewczym przeprowadzono ponad 800 kontroli domowych kotłowni.