- Otwierana jest dzisiaj bardzo ważna inwestycja. To krok ku budowie drogi ważnej i potrzebnej dla tej części małopolski, ale też dla całej Polski. Mam nadzieję, że przyjdzie taki czas, że dotrze ona także do Zakopanego - mówił Jarosław Kaczyński.
Drążenie tunelu rozpoczęło się w marcu 2017 roku. Po wielu trudnościach zielone światło dla samochodów zaświecono 12 listopada o godz. 12.20 i pierwsze samochody mogły pokonać dwukilometrowy tunel.
- Do Nowego Targu i do Zakopanego będzie wiodła porządna droga, przepustowa o odpowiednim poziomie technicznym zapewniająca odpowiednie bezpieczeństwo. Ten czas jest coraz bliższy - mówiła przed otwarciem poseł Anna Paluch. - Całe Podhale się cieszy i dziękuję, że ta inwestycja została zakończona. Wiem, że niedługo stracimy palmę pierwszeństwa i te 2058 m tunelu, to nie będzie najdłuższy tunel w Polsce. Najważniejsze, że jest skuteczny - dodała poseł wspominając, że wszyscy mieszkańcy Podhala oczekują na zakończenie prac przy drodze dwupasmowej do Nowego Targu.
Poświęcenia tunelu dokonał abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski. Minister Andrzej Adamczyk dał sygnał do zaświecenia zielonego światła. - Zostanie otwarty kolejny odcinek drogi jakże niebezpiecznej i nieprzewidywalnej zakopianki szczególnie na tym odcinku. Złożyliśm jasną deklarację, że Polskie drogi muszą być bezpieczne i zrobimy wszystko, aby tak się stało. To epokowa zmiana. Dzięki tunelowi w ciągu Zakopianki na S7, a także dzięki budowie nowoczesnej i wygodnej drogi Rdzawka - Nowy Targ, każdy mieszkaniec Warszawy, Gdańska, Krakowa, będzie mogli bezpiecznie i komfortowo udać się w na wypoczynek w polskich górach, czy też na południu Europy. To nie ostatnia inwestycja w Małopolsce - zapowiada minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.
Uroczystego odsłonięcia tablicy upamiętniającej Marię i Lecha Kaczyńskich informującej o nadaniu imienia pary prezydenckiej tunelowi dokonał Jarosław Kaczyński. - Dlaczego ta wielka inwestycja i najdłuższy tunel w Polsce ma nosić imię pary prezydenckiej? Poza przyczyną mającą charakter miejscowy, incydentalny odnoszący się do życiorysu mojej św. bratowej, która wychowała się w Rabce są także inne przyczyny. Te odnoszące się do roli historycznej pary prezydenckiej. Do tego co uczynili bardzo często działając we dwoje dla polskiej demokracji i polskiej wolności oraz suwerenności. Życie Marii i Lecha Kaczyńskich przez wiele lat nie było życiem łatwym. Było bardzo często trudne i po prostu biedne. Choć mój brat mógł spokojnie wybrać inną drogę i zapewnić swojej rodzinie wyższy poziom życia to jego żona zawsze go wspierała i nigdy nie narzekała na trudności w latach 70 i 80-tych - mówił Jarosław Kaczyński. - Swoją historią i swoim życiem zasłużył aby jego imieniem i imieniem jego małżonki nazywać ulice i budować pomniki - dodał.
Tunel pod górą Luboń Mały w Beskidzie Wyspowym składa się z dwóch nitek. Każda z nich jest o długości 2058 m i wysokości 4,7 m. W tunelach wybudowano pasy awaryjne o szerokościach 3,5 m oraz 3 m, co nie tylko zapewnia większe bezpieczeństwo, ale także w przyszłości daje możliwość wytyczenia trzeciego pasa dla pojazdów.
13.11.2022 | Czytano: 288
Uroczyście otworzono tunel w Naprawie. “To krok ku budowie drogi ważnej” (zdjęcia)
W otwarciu tunelu i nadania mu imienia Marii i Lecha Kaczyńskich udział wzięli prezes PiS Jarosław Kaczyński, minister Andrzej Adamczyk, posłowie Anna Paluch i Andrzej Gut-Mostowy oraz przedstawiciele wszystkich samorządów z Podhala
Komentarze
Reklama