Środa, 24 kwietnia | Imieniny: Aleksandra, Horacego, Grzegorza
03.11.2022 | Czytano: 94

Wernisaż wystawy "Wspólne światy"

W sobotę w oficynie dworskiej przy Kasztelu w Szymbarku otwarto wystawę "Wspólne światy" Piotra Worońca i Piotra Worońca juniora.

Wystawę oglądać będzie można do 30 listopada.


Piotr Woroniec (ur. 14 lutego1955 w Giżycku) – polski rzeźbiarz. Absolwent Uniwersytetu Ludowego we Wzdowie (obecnie w Woli Sękowej). Studiował polonistykę w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Olsztynie i Wyższej Szkole Pedagogicznej w Rzeszowie. W latach 1992-99 asystent scenografa w Teatrze Kreatur w Berlinie. Podstawowym materiałem twórczym Worońca jest drewno, które łączy z fragmentami metalowych części, włóknami, skórą, kamieniami. Jego prace wystawiane są w Polsce, jak również poza granicami kraju. Członek Związku Polskich Artystów Plastyków. Mieszka i tworzy w Woli Sękowej.

Piotr Woroniec jr. (ur. 1981, Rzeszów)Absolwent Instytutu Sztuk Pięknych Uniwersytetu Rzeszowskiego. Dyplom uzyskał w 2005 w pracowni malarskiej prof. zw. dr hab. Ireny Popiołek-Rodzińskiej. Obecnie wykładowca w Zakładzie Malarstwa rodzimej uczelni. Od grudnia 2014 pełni funkcje Prezesa Związku Polskich Artystów Plastyków Okręgu Rzeszowskiego. W 2018 otrzymał tytuł doktora na Katowickiej Akademii Sztuk Pięknych w dziedzinie; Sztuki Plastyczne pod opieką promotora prof. Janusza Karbowniczka. Brał udział w kilkudziesięciu wystawach krajowych i zagranicznych.Wielokrotnie wyróżniany i nominowany do nagród.Laureat m in:
2020 – wyróżnienie honorowe w Konkursie "Obraz , Rysunek ,Grafika ,Rzeźba roku 2020, BWA Rzeszów2010 - Grand Prix na X Międzynarodowym Jesiennym Salonie Sztuki "Homo Quadratus Ostroviensis", Ostrowiec Świętokrzyski;2010 – Grand Prix w Przeglądzie "Wschód sztuki – Sztuka Wschodu" , Rzeszów2010 – I Nagroda XI Biennale Plastyki Krośnieńskiej - BWA Krosno2008 – I Nagroda Marszałka Województwa Podkarpackiego za obraz "Z podróży", BWA Rzeszów.
Autor filmów, instalacji, Brał udział w wielu wystawach, plenerach, festiwalach interdyscyplinarnych oraz projektach międzynarodowych jako uczestnik, kurator i inicjator m.in. Europejski Stadion Kultury, cykliczne projekty Plac Sztuki w latach 2012-2014, Kultura od Kuchni- 2014/16 , Art&Science, Topografia wolności, Śląski Kafka, Szyb-art 2011/16, Mur-art 2015, UNESCO -art 2020.W 2014 otrzymał Stypendium Twórcze Marszałka Województwa Podkarpackiego. Autor kilkunastu indywidualnych wystaw .Swój udział zaznaczył również w kilkudziesięciu prestiżowych wystawach w kraju i za granicą.O swojej twórczości pisze;"Wielowątkowy zamysł przedstawienia nurtujących mnie problemów to zderzenie wizji życiowej, treści i czystej artystycznej formy malarskiej. Poprzez taką koncepcję prawda o egzystencji dana jest w jednym akcie w sposób zmysłowy, wizualny. Człowiek z natury lubi odbicia. Dla mnie ważne są emocje i autentyczność".


mat. prasowe, zdjęcia Barbara Zasowska
Źródło Muzeum Gorlice

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Partnerzy malopolskaonline.pl