Sobota, 30 września | Imieniny: Honoriusza, Wery, Hieronima
27.09.2022 | Czytano: 1

Kopciuchy zostają

Sejmik województwa małopolskiego wydłużył termin wymiany starych pieców węglowych do kwietnia 2024 roku, czyli o dwa sezony grzewcze. W głosowaniu 25 radnych było za przedłużeniem terminu, 11 - przeciw.

Samo głosowanie poprzedzone było konsultacjami społecznymi, w których - według danych z Urzędu Marszałkowskiego - przez formularz internetowy wpłynęło 4023 opinii, w tym 2999 negatywnych, 780 pozytywnych, 244 - inne. W konsultacjach wzięło udział blisko 60 organizacji pozarządowych, ponad 40 przedsiębiorców, ok. 60 jednostek administracji, 17 podmiotów naukowych, 3 840 osób prywatnych z całej Polski.

Urząd Marszałkowskiego ogłosił, że jednostki samorządu terytorialnego "w przytłaczającej większości" poparły wydłużenie terminu wymiany pieców bezklasowych. Zdaniem Krakowskiego Alarmu Smogowego - wyniki konsultacji oznaczają, że 75 proc. głosów (2 999 głosów na 4 023 oddane) sprzeciwiło się przedłużeniu terminu likwidacji pozaklasowych pieców.

Zarząd województwa małopolskiego zaproponował zmianę w uchwale antysmogowej z powodu "zmiany sytuacji ekonomicznej, wywołanej pandemią i wojną w Ukrainie". Część samorządów i mieszkańców sygnalizowała, że nie zdąży wymienić pieców lub ich na to nie stać.

Przyjęta w 2017 r. przez sejmik województwa małopolskiego jednogłośnie uchwała antysmogowa dla całego województwa zakłada, że w nowo budowanych domach mają być montowane wyłącznie kotły 5 klasy. Do końca 2022 r. miały zostać wymienione wszystkie stare piece, które nie spełniają wymogów co najmniej klasy 3., a kocioł na węgiel lub drewno klasy 3 lub 4 trzeba wymienić do końca 2026 r.

s/

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Partnerzy malopolskaonline.pl