Piątek, 27 grudnia | Imieniny: Jana, Żanety, Fabioli
14.09.2022 | Czytano: 137

Podpisywali umowy o Internecie

Cyberprzemoc polega w szykanowaniu, dręczeniu, wyśmiewaniu i poniżaniu innych przy wykorzystaniu Internetu czy smsów. Szczególnie trzeba przed nią chronić dzieci.

Podpisywali umowy o Internecie
Łatwiej to zrobić po określeniu jasnych zasad korzystania z sieci przez najmłodszych. Do zawierania umów w tej sprawę namawiał personel Mościckiego Centrum Medycznego podczas Soboty ze zdrowiem w Centrum Sztuki Mościce. Można było sprawdzić podstawowe parametry organizmu.

Najczęstszą formą cyberprzemocy jest rozsyłanie dyskredytujących czy ośmieszających wiadomości oraz komentarzy. Aby ograniczyć problemy wynikające w tego rodzaju zagrożeń warto uświadamiać pociechy w tym zakresie, poprzez bezpośrednią rozmowę na temat konsekwencji takiego zachowania. Rozmowa powinna też służyć wzbudzaniu wrażliwości i promowaniu postaw empatycznych. Warto interesować się tym, na jakie strony wchodzą dzieci. - Należy je uczulać na to, by nie podawały informacji o sobie, czy też niepotrzebnie nie publikowały publicznie zdjęć – podkreśla Justyna Zborowska, koordynator POZ w Mościckim Centrum Medycznym. Pomocne jest obserwowanie na co dzień zachowania dziecka. W praktyce najmłodsi stają się coraz częściej ofiarą cyberprzemocy, a rówieśnicy bywają bezwzględni w dręczeniu i wyśmiewaniu. W takiej sytuacji należy reagować i przeciwstawiać się agresji. Podczas akcji w Centrum Sztuki Mościce namawiano do tego, by w sieci nie wdawać się w kłótnie i nie odpowiadać na agresywne komentarze. W umowie, której wzór rozdawano podczas akcji znalazł się także akapit o tym, że dzieci nie będą się spotykać z nikim poznanym w Internecie. A jeśli ktoś będzie im proponował spotkanie, powiadomią o tym rodziców. Rodzice z kolei deklarowali, ze zawsze będą rozmawiać z pociechami o tym, co ich zaniepokoiło, czy przestraszyło w czasie korzystania z sieci.
Podczas akcji można było także zmierzyć ciśnienie i oznaczyć poziom cukru we krwi oraz zmierzyć saturację czyli nasycenie krwi tlenem. Osoby, których wyniki przekraczały normę, były zachęcane do dalszej pogłębionej diagnostyki, aby jak najszybciej można było rozpocząć skuteczną terapię. Sporo pytań dotyczyło także programów profilaktycznych, a także świadczeń Poradni Pediatrycznej.

Źródło mat. prasowe

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Partnerzy malopolskaonline.pl