Czwartek, 23 maja | Imieniny: Iwony, Emilii, Dezyderiusza
31.07.2022 | Czytano: 181

Nowy komisariat policji w Wojniczu

Jego budowa kosztowała blisko 6 mln zł. Została sfinansowana z rządowego Programu Modernizacji Policji. Dziś odbyło się otwarcie nowej siedziby Komisariatu Policji w Wojniczu, połączone z powiatowymi obchodami Święta Policji.

W uroczystościach wzięli udział sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji 
i Nauki prof. Włodzimierz Bernacki, posłowie Anna Pieczarka i Piotr Sak, wojewoda małopolski Łukasz Kmita oraz I wicewojewoda Ryszard Pagacz.

– Dzięki rządowemu Programowi Modernizacji Policji od 2017 r. systematycznie podnosimy standardy pracy Policji, a tym samym poziom bezpieczeństwa mieszkańców. Nowe budynki komisariatów, komend powiatowych, nowy budynek Oddziału Prewencji Policji – to wszystko staje się faktem.  To już kolejny taki obiekt oddany do użytku w przeciągu ostatnich 5 lat. Poprzednia władza likwidowała posterunki policji w małych miejscowościach — my je przywracamy - mówi sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki Włodzimierz Bernacki.

Nowy komisariat
Prace nad budową nowego budynku rozpoczęły się już w 2017 r., kiedy to burmistrz Wojnicza przekazał na rzecz Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie grunty pod budowę nowego komisariatu. Na miejsce nowej siedziby jednostki Policji wybrano ul. Tarnowską 71 w Wojniczu, czyli punkt zbiegu drogi krajowej nr 94 i wojewódzkiej 975. Lokalizacja ta gwarantuje szybką reakcję funkcjonariuszy na zgłaszane zdarzenia. W nowej siedzibie służbę pełnić będzie 20 funkcjonariuszy Policji oraz dwóch zatrudnionych pracowników cywilnych.

Budynek nowego komisariatu liczy 350 m2 powierzchni użytkowej. Znalazło się tam miejsce na wszystkie niezbędne pomieszczenia, takie jak biura czy pokój do daktyloskopii. Przed budynkiem znajduje się 20 miejsc parkingowych. Obiekt został w pełni przystosowany do obsługi osób niepełnosprawnych. Łączny koszt inwestycji zamknął się w kwocie 5 739 945 zł. Składowe tej sumy to koszty budowy, wykończenia wnętrz oraz wyposażenie obiektu w meble i urządzenia informatyczne w tym elektroniczne urządzenia zabezpieczające.

– Komfortowy budynek, profesjonalne wyposażenie, nowoczesny sprzęt i właściwa lokalizacja — to wszystko składa się na podniesienie standardu pracy policjantów i usprawnienie działań. Gratuluję wszystkim zaangażowanym w realizację tej strategicznej i oczekiwanej społecznie inwestycji – dodaje wojewoda Łukasz Kmita.

Podczas uroczystości I zastępca komendanta głównego Policji nadinsp. Dariusz Augustyniak w asyście komendanta wojewódzkiego Policji nadinsp. Michała Ledziona, przekazał symboliczny klucz komendantowi Komisariatu Policji 
w Wojniczu. Okolicznościowy list od premiera Mateusza Morawieckiego odczytała poseł Anna Pieczarka.

Powiatowe obchody Święta Policji
Tuż po otwarciu nowego komisariatu uroczystości przeniosły się na plac przy kościele pw. św. Wawrzyńca w Wojniczu, gdzie miały miejsce powiatowe obchody Święta Policji, które przypada 24 lipca. Oprócz wicewojewody Ryszarda Pagacza wziął 
w nich udział również sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki prof. Włodzimierz Bernacki.

Po wprowadzeniu pododdziałów oraz pocztu sztandarowego i złożeniu meldunku przez dowódcę, odegrany został hymn państwowy. Następnie wicewojewoda Ryszard Pagacz w asyście zastępcy komendanta głównego Policji, komendanta wojewódzkiego Policji i komendanta miejskiego Policji w Tarnowie odznaczyli najbardziej zasłużonych funkcjonariuszy Medalami za Długoletnią Służbę. Wręczone zostały także odznaczenia resortowe oraz akty mianowania na wyższe stopnie Policji i wyróżnienia.

– Obchodzone przed kilkoma dniami Święto Policji jest doskonałą okazją do wyrażenia słów uznania i szczerej wdzięczności za Waszą służbę – wymagającą odwagi, zaangażowania 
i poświęceń. Zgodnie ze swoją dewizą pomagacie mieszkańcom i chronicie ich, pracując 24 godziny na dobę i będąc zawsze w gotowości do działań. Niech Wasza służba będzie dla Was 
i Waszych bliskich źródłem dumy i satysfakcji – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Partnerzy malopolskaonline.pl