Polski 4UA Centrum Edukacji i Integracji działa pięć dni w tygodniu – od poniedziałku do piątku, w godzinach 10-18. Zlokalizowano je na poziomie 0, w okolicach sklepu TK MAxx. Główne działania centrum koncentrują się na bezpłatnej nauce języka polskiego osób dorosłych, pomocy w sprawach bieżących uchodźców oraz na wsparciu psychologicznym.
– To niezwykle istotne, że łańcuch pomocy uchodźcom wojennym z Ukrainy jest w Małopolsce tak szeroki. Za niezwykle wartościowe uznaję kolejne przykłady społecznej odpowiedzialności biznesu, które widoczne są także w ramach tych działań pomocowych. Projekt Polski 4UA – Centrum Edukacji i Integracji zainicjowany został przez Centrum Handlowe Bonarka, które współfinansuje także samo jego działanie. Przygotowany projekt obejmuje m.in. wsparcie prac wolontaryjnych oraz organizację i prowadzenie nauki podstaw języka polskiego, czym zajmuje się Fundacja Ignatianum. W ten sposób możemy osiągnąć efekt synergii. Dziękuję wszystkim, którzy osobiście zaangażowali się w stworzenie tego kolejnego punktu pomocy dla uchodźców. Stanowi ona odpowiedź na aktualne potrzeby. Zależy nam bowiem, by uchodźcy mocno stanęli na nogach i jak najszerzej się integrowali, a znajomość języka polskiego jest w tym przypadku niezwykle istotna. Od wybuchu agresji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę uruchomiliśmy z budżetu państwa oraz Funduszu Pomocy prawie 400 mln zł na działania wspierające uchodźców wojennych w Małopolsce, w tym podpisaliśmy już 14 umów z NGO o wartości prawie 2 mln zł – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.
Centrum działa w ramach współpracy Fundacji Ignatianum i Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie z CH Bonarka. Fundacja jest platformą wymiany doświadczeń międzykulturowych, wspiera cudzoziemców w integracji w Polsce i posiada duże doświadczenie w pracy z migrantami oraz nauce języka polskiego obcokrajowców.
– Szukaliśmy sposobu na stworzenie na terenie naszego centrum handlowego punktu wsparcia i integracji uchodźców, czegoś w rodzaju „HUB’u Pomocy Ukrainie”. Jego celem miało być prowadzenie długofalowych działań wspierających obywateli Ukrainy w nowym miejscu ich zamieszkania. Na nasz apel odpowiedział Małopolski Urząd Wojewódzki, który znalazł partnera merytorycznego – Fundację Ignatianum, który prowadzić będzie zajęcia w placówce zlokalizowanej w naszym centrum – mówi Katarzyna Kasprzak, Marketing Manager Centrum Handlowego Bonarka.
Lekcje języka polskiego będą odbywać się stacjonarnie w małych grupach i online, a także w formie konwersatoriów w ramach polish speaking club. Migranci będą mieli także dostęp do indywidulanych spotkań, m. in. z zakresu doradztwa zawodowego. Główne działania punktu koncertują się na bezpłatnej nauce języka polskiego osób dorosłych, pomocy w sprawach bieżących uchodźców oraz na wsparciu psychologicznym. Ponadto zainteresowane osoby będą mogły uczestniczyć w spotkaniach migrants integrations.
– Przez ostatnie miesiące Fundacja Ignatianum prowadziła kursy języka polskiego, wspierała uchodźców w znalezieniu pracy i rozpoczęciu samodzielnego życia w Krakowie i w Małopolsce. Wsparciem objęliśmy również dzieci i młodzież, prowadząc dla nich zajęcia stacjonarce w EduHubie. Obecnie, na zlecenie Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie we współpracy z CH Bonarka, uruchamiamy Punkt Wsparcia Uchodźców - Polski4UA, w którym uchodźcy będą mogli uczestniczyć w kursach języka polskiego, uzyskać ważne dla nich informacje, uzyskać wsparcie zawodowe i psychologiczne. Mając dotychczasowe cenne doświadczenie w pracy z uchodźcami, chcemy przez najbliższe miesiące pomóc kolejnym obywatelom z Ukrainy. Nasz Punkt ma pomóc w dalszym swobodnym życiu w Polsce – mówi prezes Zarządu Fundacji Ingatianum Tomasz Konturek.
09.07.2022 | Czytano: 247
Polski 4UA Centrum Edukacji i Integracji. W Bonarce działa punkt pomocy dla uchodźców z Ukrainy
Centrum Handlowe Bonarka we współpracy z Fundacją Ignatianum i Małopolskim Urzędem Wojewódzkim w Krakowie uruchomiło punkt pomocy dla uchodźców z Ukrainy.
Źródło Biuro Prasowe Wojewody Małopolskiego
Komentarze
Reklama