Wtorek, 28 listopada | Imieniny: Zdzisława, Lesława, Gościerada
07.05.2022 | Czytano: 29

Pożegnaliśmy Wicewojewodę Małopolskiego Józefa Leśniaka

W południe, w kościele parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Świniarsku, mszą świętą pod przewodnictwem biskupa Stanisława Salatarskiego rozpoczęły się uroczystości pogrzebowe śp. Józefa Leśniaka, I wicewojewody małopolskiego.

Wicewojewoda Józef Leśniak zmarł 4 maja po długiej i ciężkiej chorobie. Pożegnali go licznie zgromadzeni, wśród nich: prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki, ministrowie, parlamentarzyści, wojewoda małopolski Łukasz Kmita i II wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz, przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego z województwa małopolskiego z marszałkiem Witoldem Kozłowskim na czele, przedstawiciele administracji rządowej i samorządowej z województw: podkarpackiego i lubuskiego, dyrektorzy Wydziałów Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie, szefowie jednostek zespolonych i zespolonych, przedstawiciele służb mundurowych oraz rodzina, przyjaciele i mieszkańcy ukochanej przez śp. Wicewojewodę Limanowszczyzny.

Odszedł wielki patriota
- Z wielkim bólem przyjąłem wiadomość o śmierci śp. Józefa Leśniaka, I wicewojewody małopolskiego. Człowieka niezwykle rzetelnego, oddanego i otwartego. To olbrzymia strata dla nas wszystkich. Z ciężkim sercem podążaliśmy dzisiaj naszą ostatnią wspólną drogą. Będzie Go bardzo brakować. Dziękuję, Panie Wojewodo, za ogromne zaangażowanie i troskę o naszą Ojczyznę – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Śp. Józef Leśniak całe swoje życie w szczególny sposób był związany z Limanowszczyzną. To tu, 6 marca 1968 r. przyszedł na świat. Tu wzrastał i tu miał swoje korzenie, do których powracał w każdej z ról, jakie pełnił.

Miłość i przywiązanie do „małej ojczyzny” ukształtowały w nim wyjątkową troskę o sprawy Polski. Wiedzę zdobytą m.in. na Université Nancy 2, w Międzynarodowej Szkole Nauk Politycznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach czy w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie wykorzystywał w pracy w kraju i za granicą.

Początkowo w Wydziale ds. Edukacji, Młodzieży i Sportu merostwa Villers-les-Nancy, później jako tłumacz języka polskiego m.in. w Radzie Departamentalnej regionu Meurthe-et-Moselle, stażysta w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, a także w kadrze zarządzającej międzynarodowych firm.
Był także mocno związany z samorządem. W latach 2010-2015 zasiadał w Radzie Powiatu Nowosądeckiego.
Następnie służył Rzeczypospolitej jako poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej VIII kadencji. Równolegle był członkiem Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy w Strasburgu.
5 grudnia 2019 roku objął stanowisko II wicewojewody małopolskiego, a 26 listopada 2020 r. został powołany na stanowisko I wicewojewody małopolskiego.
Swoją pracę w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie postrzegał jako służbę Najjaśniejszej Rzeczypospolitej.
- Śp. wicewojewoda Leśniak był państwowcem. Do każdego z powierzanych mu zadań podchodził świadom ciążącej na nim odpowiedzialności. Zawsze służył także radą i wsparciem. Nawet wtedy, kiedy choroba stawiała przed nim dodatkowe wyzwania, z podniesionym czołem, przepełniony nadzieją, pokazywał, jak bardzo oddany jest Polsce i z jak ogromną powagą traktuje każde z zadań – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.
Zawsze z pożytkiem dla kraju
W dowód uznania zasług w działalności publicznej, społecznej i zawodowej, na wniosek wojewody małopolskiego Łukasza Kmity, prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda przyznał śp. Józefowi Leśniakowi odznaczenie państwowe. Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski nadany pośmiertnie. Z rąk premiera Mateusza Morawieckiego odznaczenie odebrali żona i syn.

Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski to wyróżnienie nadawane za wybitne zasługi położone w służbie państwu i społeczeństwu, a zwłaszcza za wybitne osiągnięcia w działalności publicznej podejmowanej z pożytkiem dla kraju.

Małopolska pożegnała swojego Wicewojewodę
Po zakończeniu uroczystej mszy świętej zgromadzeni uczestniczyli w ostatniej drodze śp. Józefa Leśniaka, aż do miejsca wiecznego spoczynku na cmentarzu w Chochorowicach.

Uroczystości na cmentarzu odbyły się z udziałem asysty honorowej Wojska Polskiego. Oddana została także salwa honorowa, a całość oprawy uświetniła orkiestra reprezentacyjna Wojska Polskiego. Także Wojsko Polskie wystawiło posterunek honorowy. Przy Zmarłym czuwali przedstawiciele 5 Batalionu Dowodzenia im. gen. broni Stanisława Hallera pod dowództwem chorążego Michała Steczki.

Poczty sztandarowe wystawiły między innymi: Komenda Wojewódzka Policji w Krakowie, Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie i Szkoła Aspirantów PSP w Krakowie.

Ze wszystkich stron licznie przekazane zostały listy kondolencyjne. Specjalne słowo skierowali: arcybiskup Marek Jędraszewski metropolita krakowski, biskup Andrzej Jeż, rektorzy małopolskich uczelni i szkół wyższych, przedstawiciele korpusu konsularno-dyplomatycznego oraz środowiska małopolskich organizacji i instytucji.

I wicewojewodę małopolskiego Józefa Leśniaka pożegnał także chór LimaNovum z Limanowskiego Domu Kultury, wykonując między innymi utwór Lacrimosa z Requiem Karla Jenkinsa.

- Żyć według wartości, w które się wierzy, niosąc je dumnie zarówno w życiu osobistym, jak i zawodowym – to wyjątkowa odwaga. Taką odwagę miał śp. Józef Leśniak. W naszej pamięci zachowujemy Jego życzliwy uśmiech i niezastąpione wsparcie, na które zawsze mogliśmy liczyć. Dziękujemy Panie Wojewodo! – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

- To dla nas ogromna strata. Był wielkim patriotą, oddanym sprawie naszej Ojczyzny. Zapamiętam go na zawsze jako wspaniałego i odważnego człowieka, oddanego Polsce i swojemu regionowi. Spoczywaj w pokoju – dodaje II wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz.
Źródło Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Partnerzy malopolskaonline.pl