Judenrampe jako miejsce wyładunku transportów deportacyjnych funkcjonowało od wczesnej wiosny 1942 roku do maja 1944 roku. To tu, wysiadając z bydlęcych wagonów przed dwoma budynkami obozowych magazynów żywnościowych Fünfkartofellagerhalle und Krautsilo KL Auschwitz-Birkenau (tj. Ziemniaczarkami i Kwaszarnią), przybyli ludzie byli dzieleni w selekcjach na tych, którzy są przydatni dla III Rzeszy i będą pracować w obozie i na tych, którzy od razu zostają skierowani na śmierć do komór gazowych. Przez trzy lata to miejsce stało się stacją końcową dla około pół miliona przymusowo deportowanych przez Niemców na śmierć więźniów.
Dziś, budynkami obozowych magazynów żywnościowych i tym Miejscem Pamięci, opiekuje się Fundacja Pobliskie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau. Obydwa oryginalne budynki Fundacja ma w planach odbudować i przywrócić do ich pierwotnego stanu, powstanie tu jedyne na świecie Muzeum Judenrampe.
Hołd pomordowanym oddali: w imieniu Konsula Generalnego Francji – Pani Anne Schmidt-Riou przedstawiciel Fundacji Pobliskie Miejsca Pamieci Auschwitz-Birkenau, w imieniu Marszałka Województwa Małopolskiego Pana Witolda Kozłowskiego – Pan dr Jakub Przewoźnik, w imieniu Wójta Gminy Oświęcim i Rady Gminy Oświęcim – sołtys Brzezinki Pan Andrzej Ryszka, w imieniu Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau – Pan Dyrektor Rafał Pióro, w imieniu Centrum Dialogu i Modlitwy – Ks. Dyrektora Pawła Barana, Ks. Manfred Deselaers i Pan Stephan Kumpf, oraz Fundacja Pobliskie Miejsca Pamięć Auschwitz-Birkenau
Organizatorem dzisiejszych uroczystości była Fundacja Pobliskie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau.































