Piątek, 08 grudnia | Imieniny: Marii, Wirginii, Zenona
02.03.2022 | Czytano: 44

Uczcili pamięć Józefa Kurasia "Ognia" i Żołnierzy Wyklętych (zdjęcia)

Hymn Polski, apel poległych i wiązanki kwiatów oraz przemówienie starosty tatrzańskiego przypominające czasy, w których przyszło żyć żołnierzom niezłomnym, towarzyszyły uroczystościom 1 marca w Zakopanem.

Uroczystości z okazji Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych", jak co roku, odbyły się przy pomniku Józefa Kurasia “Ognia” w parku im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego przy ul. Kościuszki w Zakopanem. Licznie przybyłe poczty sztandarowe wraz z przedstawicielami władz samorządowych, służb mundurowych oraz zakopiańskich szkół uroczystość zaczęły od zaśpiewania Hymnu Polski.

Następnie po apelu poległych, głos zabrał starosta Piotr Bąk przypominając w jak trudnych czasach niezłomni walczyli o niepodległość.

- Na tym pomniku jest blisko 100 nazwisk żołnierzy , których matecznikiem były Gorce, którzy operowali na Podhalu, w Tatrach i Pieninach, a nawet po Kraków, gdzie potrafili rozbić więzienie, by uwolnić swoich kolegów - mówił. - Te nazwiska to często jest symboliczny grób, bo część z nich nie ma swoich nagrobków. Ci, którzy zostali schwytani i zamordowani przez komunistów byli porzucani w dołach kloacznych i na wysypiskach śmieci, a także w miejscach ukrytych, aby pamięć o nich nie przedostała się do społeczeństwa, aby nie budowała kolejnych pokoleń.

Starosta wspomniał także o próbie zakłamania historii i apelował o to, aby szukać prawdy.

ms/ zdj. Marcin Szkodziński

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Partnerzy malopolskaonline.pl