Środa, 21 lutego | Imieniny: Eleonory, Kiejstuta, Fortunata
18.02.2022 | Czytano: 104

Premier Mateusz Morawiecki w Małopolsce

Dzięki rządowemu wsparciu w wysokości 60% wartości inwestycji nowe zaplecze Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w Kokotowie spełni najwyższe standardy pomocy medycznej. Powstaniu nowej bazy LPR towarzyszy budowa i modernizacja sąsiadującej infrastruktury drogowej. Prawie 4 mln zł stanowiące 80% środków na ten cel pochodzi z budżetu państwa.

– Tutaj, w tym miejscu, niedługo otwarta zostanie baza Lotniczego Pogotowia Ratunkowego – jedna z 22, które mamy w Polsce – mówił premier Mateusz Morawiecki w Kokotowie. Szefowi rządu towarzyszył wojewoda małopolski Łukasz Kmita. Podczas wizyty na ternie budowy bazy LPR obecni byli także posłowie: Urszula Rusecka i Rafał Bochenek.

Powstanie nowoczesnego zaplecza ratownictwa medycznego nie byłoby możliwe bez wsparcia ze środków rządowych stanowiących 60% wartości całej inwestycji. Dzięki temu nowo powstałe zaplecze spełni najwyższe standardy funkcjonalności.

Blisko 800 interwencji rocznie

Nasilające się w ostatnim czasie trudne warunki pogodowe mogą doprowadzić do tragedii. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa regularnie wysyła sms-y i informacje dla mieszkańców poszczególnych województw. Tylko w ostatnim roku zespół Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w woj. małopolskim podjął blisko 800 interwencji. To ponad dwie akcje ratunkowe śmigłowca każdego dnia.

– Według meteorologów najbliższe dwa dni mogą być ciężkie. Jutro może dojść do apogeum wichur, 
a wczoraj miał miejsce tragiczny wypadek. Składam najszczersze wyrazy współczucia rodzinom ofiar. W czasie jak ten, kiedy niszczycielskie wichury przechodzą przez Polskę, pomoc, która dociera, liczy się w minutach. Dlatego bardzo mocno rozbudowujemy bazę, żeby ta pomoc mogła jak najszybciej dotrzeć do ludzi. Dziękuję profesjonalnym zespołom LPR za ogromne wsparcie, którego udzielacie obywatelom naszego kraju - jesteśmy za to bardzo wdzięczni. Dziękuję również służbom mundurowym, które uczestniczyły w niwelowaniu szkód ostatnich wichur. Apeluję - nie lekceważmy raportów RCB. Jeżeli nie trzeba - nie podróżujmy i nie wychodźmy z domu, aby nie narażać się na niebezpieczeństwo – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Kolejne inwestycje drogowe

Powstaniu nowej bazy LPR towarzyszy budowa i modernizacja sąsiadującej infrastruktury drogowej, takiej jak ukończony w styczniu 2022 r. most przez rzekę Serafa. Realizacja inwestycji o wartości 5 mln złotych nie byłaby możliwa bez rządowego wsparcia w kwocie blisko 4 mln złotych.

Pomoc niesiona w całym kraju

Lotnicze Pogotowie Ratunkowe prowadzi działalność w 21 bazach stałych rozmieszczonych w całym kraju. W każdym z nich stacjonują śmigłowcowe zespoły ratownictwa medycznego.

W Zespole Śmigłowcowej Służby Ratownictwa Medycznego (HEMS – od ang. Helicopter Emergency Medical Service) znajduje się pilot, ratownik medyczny/pielęgniarka i lekarz. Realizowane przez nie zadania obejmują:

- ratownictwo medyczne (udzielanie pomocy ich ofiarom nagłych wypadków);

- transport pacjentów wymagających opieki medycznej pomiędzy podmiotami leczniczymi;

- transport medyczny pacjentów spoza granic kraju (np. transport do Polski obywateli naszego kraju, ofiar wypadków lub nagłych zachorowań);

- transport medyczny pacjentów poza granice kraju.

Posiedzenie sztabu kryzysowego w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie

Po wizycie na terenie budowy bazy Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w Kokotowie premier oraz wojewoda przewodniczyli posiedzeniu sztabu kryzysowego, które odbyło się w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie. Podczas sztabu omówiono skutki frontu pogodowego, który przeszedł przez Małopolskę. Premier Mateusz Morawiecki i wojewoda Łukasz Kmita odebrali meldunki od małopolskich służb. Omówiono m.in. działania związane ze zdarzeniem, które zostało zakwalifikowane jako katastrofa budowlana. Podczas wczorajszych wichur na jednej z krakowskich budów przewrócił się dźwig. Dwie osoby zginęły. Inspekcja Nadzoru Budowlanego na polecenie wojewody małopolskiego Łukasza Kmity natychmiast przystąpiła do kontroli budów, na których pracują dźwigi i żurawie. Zidentyfikowano 180 inwestycji do kontroli. W ciągu kilkunastu godzin wykonano ich 54.

Intensywnie pracowała Straż Pożarna. Kilkaset interwencji dotyczyło różnego rodzaju szkód, które wyrządzały porywy wiatru. Zerwanych zostało 15 dachów. Jak przypomniał małopolski wojewódzki komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Piotr Filipek, ogromnym wsparciem w takich działaniach jest sprzęt, który służby otrzymują w ramach rządowego programu modernizacji służb mundurowych. Tylko w ubiegłym roku do małopolskiej Straży Pożarnej trafiło 750 nowych wozów.

Niestety, ostrzeżenia meteorologiczne mówią o kolejnych wichurach, które mogą w porywach osiągać prędkość ponad 100 km/h.

– Nadchodzi niespokojna noc i niespokojny dzień. Zaznaczam, że służby są w pełnej gotowości do wzmożonych działań. Będą na bieżąco udzielać pomocy Mieszkańcom – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Źródło Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Partnerzy malopolskaonline.pl