Niedziela, 22 grudnia | Imieniny: Honoraty, Zenona, Franciszki
30.01.2022 | Czytano: 271

Mała Armia Janosika po raz drugi skradła serca szczawnickiej publiczności

Znane, najbliższe naszym sercom polskie kolędy i pastorałki rozbrzmiały w wczoraj w Dworku Gościnnym. Urozmaicone melodiami rodem z Podhala to niepowtarzalny klimat – tak w skrócie można opisać Koncert Kolęd z Małą Armią Janosika, który odbył się w Szczawnicy

Mała Armia Janosika po raz drugi skradła serca szczawnickiej publiczności
Zespół Mała Armia Janosika powstał w 2015 roku w Rabie Wyżnej. Jej pomysłodawcą i liderem jest Damian Pałasz – skrzypek, muzyk i wizjoner, który rozpoczął od założenia w Rabie Wyżnej sekcji nauki gry na skrzypcach i basach góralskich.

Mała Armia Janosika obecnie liczy 180 osób w wieku od 2 do 69 lat. W swoim dorobku mają cały szereg występów podczas ważnych wydarzeń, które były transmitowane przez telewizję publiczną.
Zespół w ciągu roku cyklicznie wyrusza w trasy koncertowe występując na terenie całej Polski –koncertował w wielu miastach - jak również na scenie Filharmonii Krakowskiej, Stadionie Narodowym w Warszawie oraz w grudniu na scenie Opery Narodowej w Budapeszcie.



Zespół występował z Golcami, Katarzyną i Cezarym Żakiem, Piotrem Cyrwusem, zespołem Megitza Trio, Mateuszem Ziółko oraz Anną Jurksztowicz. Mała Armia Janosika nazywana jest również Największą Góralską Kapelą w Polsce, zrzesza dzieci i młodzież z Raby Wyżnej i okolic - w tym ze Szczawnicy, których łączy zamiłowanie do muzyki regionalnej, kultury i tradycji regionu Podhala.


Mają na swoim koncie tytuły tj.: „Osobowość Roku 2017 dla Damiana Pałasza „Najpopularniejszy Zespoł Dziecięco-Młodzieżowy Podhala, Orawy, Spiszu i Pienin 2017”, nagrodę podczas XIV FilmAT Festiwal w Warszawie za najlepszy dokument w kategorii: historia i dziedzictwo, oraz za wartości patriotyczne teledysku nakręconego z okazji 100-lecia odzyskania Niepodległości przez Polskę dla Damiana Pałasza oraz Małej Armii Janosika. Zespół wydał 2 płyty: „Kolędy i Pastorałki na góralską nutę” oraz „Jan Paweł II- Przyjaciel Podhalańskiej Ziemi”.
 

Organizatorem Koncertu Kolęd był Burmistrz Miasta i Gminy Szczawnica, współorganizatorem rodzina państwa Mańkowskich. Organizacja wydarzenia nie byłaby możliwa bez wsparcia finansowego sponsora – Polskich Kolei Linowych.
 

W koncercie udział wzięli przedstawiciele Grupy Thermaleo i Uzdrowiska Szczawnica, burmistrz Grzegorz Niezgoda, miejscowi radni, księża z parafii w Szczawnicy i Szlachtowej, dyrektorzy placówek oświatowych i jednostek organizacyjnych, przedstawiciele organizacji pozarządowych oraz mieszkańcy, turyści i kuracjusze wypoczywający w Pieniach.

Koncert poprowadzili Joanna Oleksy i Michał Polaczyk.
 

jd / UMiG Szczawnica

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Partnerzy malopolskaonline.pl